Na czym polega życie i moda zerowaste/less waste – zero śmieci/mniej śmieci?

Chodzi tu o dążenie, gdzie tylko się da, do ograniczania produkcji śmieci oraz unikania wyrzucania przedmiotów do śmietnika.

Do filozofii zero waste należy pięć łatwych do zapamiętania zasad:

1.    Rezygnuj i odmawiaj: jeśli czegoś nie potrzebujesz, to postaraj się z tego zrezygnować i nie kupować. Jakich przedmiotów nie musisz posiadać na stałe? Które można dzielić z przyjaciółmi, sąsiadami lub rodziną?2.    Ograniczaj (prąd, wodę, paliwo, ubrania): mniejsza konsumpcja oznacza mniej śmieci. 3.    Użyj ponownie: wiele rzeczy można ponownie wykorzystać. Dbanie o posiadane przedmioty wydłuża ich życie. Warto także naprawiać zamiast wyrzucać, a gdy nie mamy już zastosowania dla danej rzeczy, możemy ją podarować lub sprzedać komuś innemu.4.    Przetwarzaj: wiele śmieci może zostać poddanych recyklingowi, jeśli tylko posegregowaliśmy je we właściwy sposób. Dodatkowy bonus daje możliwość upcyklingu niepotrzebnych rzeczy i podarowanie im nowego życia poprzez znalezienie innego zastosowania.

5.    Kompostuj: Obierki, resztki jedzenia, fusy do kawy, mogą być znakomitym nawozem dla roślin! To naturalny proces wzbogacania gleby o składniki odżywcze.

——————–

Zachęcamy do udziału w akcji „Nie chowaj skarbów w szafie!” – UpcyclingSP11