Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Powrót do świata dinozaurów

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

            10 marca, po dwuletniej przerwie, odbyło się w klasie I b spotkanie poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Pierwsze takie spotkanie odbyło się aż pięć lat temu, kiedy Teodor był uczniem klasy III.  Już wtedy znany był w szkole ze swojego zamiłowania do  prehistorycznych zwierząt, a jego wiedza na ten temat była i jest imponująca.  Dzieci dowiedziały się kiedy dinozaury żyły i w jakim środowisku (woda, ląd), ile według obecnych danych było ich gatunków, czym się charakteryzowały, jak były zbudowane, jak się poruszały, czym żywiły, dlaczego wyginęły oraz kto to jest paleontolog (naukowiec zajmujący się badaniem skamieniałych pozostałości dinozaurów). Następnie Teodor szczegółowo scharakteryzował pięć wybranych dinozaurów: Velociraptora, Triceratopsa, Mozazaura, Kecalkoatla i Tyronazaura. Velociraptor miał pazur u nogi, którym atakował ofiary, nie przekraczał połowy wzrostu człowieka, ale jest był groźnym mięsożercą. Triceratops jego nazwa pochodzi z greki i oznacza „twarz o trzech rogach”, był dużym roślinożercą przypominającym nosorożca. Mozazaur – drapieżca żyjący w wodzie, który miał ogromną paszczę pełną ostrych zębów, a jego przysmakiem były rekiny.  Kecalkoatl  był ogromnym latającym dinozaurem, którego skrzydła były duże jak autobus szkolny (mogły mieć 10 metrów długości), miał też długą szyję i silny, ogromny dziób, którym łapał ofiary. Tyranozaur był jednym z największych i najgroźniejszych gatunków dinozaurów mięsożernych, a jego paszcza i zęby budziły grozę. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, ponieważ Teodor, oprócz tego, że wykazywał się dużą wiedzą, to jeszcze opowiadał barwnie i  ciekawie, i wszyscy uczestnicy spotkania mogli na chwilę w wyobraźni przenieść się w czasy, kiedy na Ziemi królowały dinozaury.

            W drugiej części zajęć Teodor pokazywał kolejne kroki lepienia z plasteliny Tyranozaura, którego dzieci same wskazały jako swojego ulubionego. Każde dziecko według tych wskazówek ulepiło swojego dinozaura, którego mogło zabrać do domu na pamiątkę.

            Spotkanie to, jak i wszystkie przeprowadzone w poprzednich latach, było bardzo ciekawe, pouczające. Cieszymy się, że mogliśmy wreszcie wznowić organizację prelekcji Teodora, które tak bardzo podobają się dzieciom.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content