Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Zabawy integracyjne w klasach I

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

We wrześniu, klasy pierwsze, wzięły udział w zabawach integracyjnych zorganizowanych przez panie Beatę Łukaszyk i Jolantę Thiel. Zabawy te miały na celu lepsze poznanie się dzieci, a przede wszystkim aktywizację ruchową. Zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu między innymi w oparciu o scenariusze projektu „Akcja zdrowo i sportowo”. Pierwszy blok zajęciowy odbył się 22 września na boisku szkolnym. Dzieci uczestniczyły w zabawach takich jak:

 • „powitanie” – zabawa polegająca na poruszaniu się w dowolny sposób (bieg, marsz, skoki), a następnie witaniu się z innymi uczestnikami zabawy;
 • „jeżyk” – zabawa wzmacniająca mięśnie ramion, spostrzegawczość oraz zwinność, polega na podawaniu sobie piłki w kole, mówiąc przy tym swoje imię;
 • „chmurki” – zabawa wzmacniająca mięśnie postawne i mięśnie ramion, poprawiająca orientację w przestrzeni oraz współpracę w grupie – polega na dowolnym poruszaniu się, następnie na sygnał prowadzącego „chmurki” łączeniu się w grupy, najpierw dwójki, później trójki tworząc w ten sposób coraz większe „chmurki”;
 • „pociąg” – zabawa ćwicząca zwinność, siłę mięśni rąk oraz współpracę w grupie, zabawa polegała na trzymaniu się za ramiona, tak utworzony pociąg poruszał się po torach kolejowych narysowanych na boisku.

Kolejnego dnia, 23 września, odbył się drugi blok zajęciowy, podczas którego dzieci mogły uczestniczyć w animacjach z chustą Klanza. Były to między innymi:

 • równomierne podnoszenie i opuszczanie chusty – animacja ucząca współdziałania;
 • animacja „kolorowe zamiany”, polegająca na zamienieniu się miejscami przez osoby trzymające wywołany przez prowadzącego kolor;
 • bieg dookoła chusty – poruszanie się krokiem dostawnym, na wywołanie koloru przez prowadzącego, osoby trzymające dany kolor obiegają chustę dookoła i wracają na swoje miejsce;
 • animacja z piłeczką polegająca na naprowadzeniu małej piłeczki tak, aby wpadła do otworu w środku chusty.

Podczas ostatniego bloku zajęciowego, który odbył się 26 września, zorganizowane zostały wyścigi rzędów. Dzieci zostały podzielone na trzy drużyny i uczestniczyły między innymi w konkurencjach takich jak:

 • sztafeta;
 • slalom;
 • toczenie piłeczki kijkiem do mini hokeja;
 • rzucanie do celu.

Udział w tak różnorodnych zajęciach przyniósł dzieciom na pewno wiele frajdy, pozwolił także wzmocnić swoje mięśnie, ćwiczyć spostrzegawczość i zwinność, poprawić orientację w przestrzeni oraz współpracę w grupie, ale przede wszystkim dobrze się bawić!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content