Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Zwierzęta świata

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

16 grudnia, w klasie II b, odbyło się spotkanie prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VIII b. Tym razem nie było ono poświęcone dinozaurom, ale zwierzętom obecnie żyjącym w różnych zakątkach świata. Pierwsze takie spotkanie odbyło się już w 2019 roku i Teo bardzo chętnie powrócił do prezentowania tego tematu, ponieważ cały świat przyrody i wszystko co z nim związane jest jego pasją.

Wybranych zostało pięć zwierząt. Niedźwiedź polarny – największy gatunek z rodziny niedźwiedziowatych zamieszkujący tereny Arktyki. Groźny drapieżca, znakomity łowca i pływak. Dziobak australijski – z rodziny stekowców – jedynych ssaków znoszących jaja, jedno z najdziwniejszych zwierząt żyjących obecnie. Jest ostatnim żyjącym do dziś przedstawicielem swego rodzaju i gatunku. Ośmiornica olbrzymia – jedna z największych opisanych przez naukowców ośmiornic, drapieżca żywiący się rybami, krabami, małżami. W celu obrony wytwarza jad i potrafi się kamuflować zmieniając kolor skóry lepiej niż kameleon. Koliber – najmniejszy ptak na świecie, żywiący się nektarem kwiatów spijanym długim dziobem w locie, jajko kolibra jest małe jak tik-tak. Słoń afrykański – największe żyjące współcześnie zwierzę lądowe (maksymalnie może ważyć 10 ton), żyje w grupach rodzinnych, gdzie najważniejszą rolę pełnią najstarsze samice. Uważany jest za zwierzę obdarzone wysoką inteligencją i znakomitą pamięcią.

Z uwagi na to, że ostatnie omawiane zwierzę, czyli słoń afrykański, jest niestety zagrożony wyginięciem, Teo poruszył przykry temat, o którym jednak należy mówić i potępiać go, czyli kłusownictwo. Wiele gatunków zwierząt zostało przez człowieka  uszczuplonych do kilku osobników, które mądrzy i kochający przyrodę ludzie starają się ocalić przed całkowitym wyginięciem. Są jednak gatunki, których nie udało się ocalić i już nigdy ich nie zobaczymy. Przykrą prawdą jest, że to człowiek jest największym zagrożeniem dla świata przyrody i utrzymania równowagi w nim. Brutalnie zmienia swoje otoczenie nie myśląc jak to wpływa na żyjące w nim zwierzęta i rosnące rośliny, a w konsekwencji na przyszłość całej Ziemi.  

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci lepiły z plasteliny, według wskazówek i z pomocą Teodora, ośmiornicę olbrzymią.  

Wiedza Teodora kolejny raz wzbudziła podziw i otrzymał on zasłużone brawa, a spotkanie pozwoliło uczestnikom poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content