Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

„Raport Dziewczynek” na Dzień Kobiet

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Na Dzień Kobiet Fundacja Kosmos dla Dziewczynek opublikowałą na swojej stronie Raport Dziewczynek. Powstał on na podstawie wypowiedzi 21 dziewczynek w wieku 10, 11 i 12 lat, które 8 października 2022 roku wzięły udział w Debacie Dziewczyńskiej wymyślonej przez Fundację Kosmos dla dziewczynek. To była część większego wydarzenia, czyli pierwszej konferencji naukowej na temat dziewczynek w Polsce pt. Dziewczynki i dziewczyny. Wstęp do girlhood studies, współorganizowanej przez fundację Kosmos dla Dziewczynek i Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem z Uniwersytetu Warszawskiego. Przyjechały na to wydarzenie z różnych części Polski i dyskutowały ze sobą, trenerkami i środowiskiem naukowym w ramach konferencji naukowej o dziewczynkach.

Zapis powstawał z wypowiedzi naszych ekspertek. Są to bezpośrednie cytaty oraz autorska synteza wątków z debaty, opracowana na podstawie 140 stron transkrypcji rozmów trenerek z dziewczynkami, nagranej dyskusji z naukowczyniami i notatek z map myśli dziewczynek.

Raport dotyczy szkolnych podziałów między chłopcami i dziewczynami, ponieważ ten wątek ciągle powracał w trakcie debaty. A jednocześnie wydaje się kluczowy z perspektywy społecznej. Świat szkolny wciąż podzielony jest na dwa obozy: chłopięcy i dziewczęcy. Nasze ekspertki opowiadały też dużo o umniejszaniu dziewczynek i wciąż żywych stereotypach płci.

W raporcie są odpowiedzi na pytania:

CO DZIEWCZYNKI MYŚLĄ O PRZYJAŹNIACH Z CHŁOPAKAMI?

JAK SĄ DOBIERANE W PARY I CO TO JEST SHIPOWANIE?

JAK OCENIAJĄ WPŁYW WUEFU NA ICH PEWNOŚĆ SIEBIE?

Z JAKIMI STEREOTYPAMI SIĘ MIERZĄ?

CO MYŚLĄ O NIERÓWNYM TRAKTOWANIU CHŁOPCÓW?

JAKIE SĄ ICH POSTULATY? https://kosmosdladziewczynek.pl/raport-dziewczynek

Zapraszamy do zapoznania się!

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content