Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

MŁODZI MEDIATORZY W SP11 – Erasmus+

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Dzień 11 grudnia 2023 roku był wielki! Odbyły się wówczas naszej szkole zajęcia z mediacji dla uczniów klas 7-8 w ramach programu Erasmus+ „Nasza Europa”. Uczniowie mogli samodzielnie przekonać się, jak wygląda i w jaki sposób jest przygotowywana rozmowa z prawnikiem-mediatorem. Mogli też zadać mu szereg istotnych pytań zgłębiających problematykę i złożoność mediacji, chętnie też podejmowali się rozwiązywania przykładowych problemów, których sami obecnie doświadczają.

Spotkanie mediatora z uczniami pokazały jak istotną rolę odgrywają w ich życiu relacje rówieśnicze. Wielu spośród uczniów nie ma świadomości, jak negatywne skutki mogą mieć nierozwiązane konflikty lub, co gorsze, rozwiązywane w sposób bliski agresji bez względu na jej formę.

Uczniowie chętnie rozmawiali wykorzystując również kompetencje językowe, społeczne i interpersonalne kształcone w programie Erasmus+, mówili czego im brakuje, proponowali sposoby rozwiązywania sytuacji trudnych, o których sami wspominali na spotkaniu.

Przy tych okazjach dowiedzieli się jak ważna jest rola mediatora (niekoniecznie w osobie prawnika). Przekonali się jak on może wpłynąć na to, aby mogli poczuć się lepiej, by mogli też zażegnać konflikt, zadbać o komfort swój i innych, swoje zdrowie psychiczne.

Wiemy, że kształcenie u młodzieży tych aspektów może mieć bardzo pozytywne skutki – ponieważ w ten sposób uczy się umiejętności rozmowy, nawiązywania relacji, rozwiązywania problemów, zaufania do dorosłych w kwestiach nurtujących młodzież, poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania w momencie zwątpienia czy kryzysu.

Mamy nadzieję, że podobne zajęcia nie raz jeszcze odbędą się w naszej szkole. Uczniowie powinni wiedzieć, że każdy problem można rozwiązać zachowując balans psychiczny, po to aby wszyscy czuli się zrozumiani i wysłuchani. Dlatego szkolenie tych kompetencji jest bardzo istotną częścią naszego programu Erasmus+.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub FRSE. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content