Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

XII Akademia Uczniowska na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

W dniu 15 marca 2024 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w XII Akademii Uczniowskiej na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasi uczniowie w składzie Wiktoria Depczyńska, Lena Ahmadian – Bahreini, Judyta Budniak, Tamara Dymalska, Kamil Robak reprezentowali naszą szkołę przedstawiając wyniki badań pracy projektowej pt. „Nie – w prostocie siła”. Wyniki naszej pracy spotkały się z zaciekawieniem ze strony Profesorów UAM oraz uczniów innych szkół biorących udział w Akademii.

Celem naszego projektu było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy proste substancje naturalne i chemiczne dostępne w każdym domu są skuteczne na zabrudzenia, plamy, osady…?

Odpowiedź okazała się oczywista. Tak, wiele substancji, które mamy w naszych domach będzie rozwiązaniem na różnego rodzaju plamy, osady, czy zabrudzenia.

Proszek ekologiczny – to dla nas nic prostszego. Przygotowaliśmy dwa takie proszki (opis w prezentacji), które usunęły każdą plamę. Osad w garnku lub na zewnątrz? Zadziałaj pastą, colą czy sokiem cytrynowym. Pozbędziesz się go szybciej niż myślisz. I w końcu szare skarpetki, szara bawełniana koszulka. Nic prostszego – zadziałaj nadwęglanem sodu.

Projekt pochłonął nas całkowicie. Spędziliśmy nad nim kilkadziesiąt godzin, po lekcjach oraz w weekendy. Poznaliśmy się lepiej i zacieśniliśmy nasze więzy. Nauka i przyjemność to może iść w parze. Poniżej przedstawiamy wyniki naszej pracy i zachęcamy do lektury.

Do zobaczenia na Uniwersytecie już za rok. Tym razem tematem przewodnim będą magiczne kosmetyki.

Opiekun klasy patronackiej M. Fryska, Michał Sikora

Fotorelacja w galerii

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content