Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Gra w fińskie kręgle

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Fińskie kręgle to plenerowa gra wymyślona, jak sama nazwa wskazuje, w Finlandii. Dzięki swoim prostym, wciągającym zasadom zdobyła już wielką popularność w całej Europie. Polega ona na rzucaniu drewnianym zbijakiem w ustawione w pewnej odległości kręgle z numerami od 1 do 12. Rzuty należy wykonywać od dołu trzymając za koniec zbijaka. Jeśli przewrócony zostanie jeden kręgiel zapisuje się na koncie rzucającego liczbę umieszczoną na tym kręglu. Natomiast jeśli strąconych zostanie więcej niż jeden – zapisuje się ilość tych kręgli. Punkty z każdej rundy dodaje się. Celem gry jest zdobycie 50 punktów, wtedy gra kończy się i wygrywa osoba, która jako pierwsza tego dokona. Jednak sprawa nie jest taka łatwa jak się wydaje, ponieważ strącone kręgle ustawia się w miejscu gdzie znalazły się po trafieniu zbijakiem (czasami bardzo daleko od linii rzutów). Innym utrudnieniem jest to, że jeśli ktoś uzyska więcej punktów niż potrzebne 50, musi zacząć od 25 punktów.

W naszej świetlicy w fińskie kręgle dzieci grają już od kilku lat. Za każdym razem do rozgrywek zgłasza się wielu chętnych. Grze towarzyszą emocje i mimo, że każdy chce wygrać, gra toczy się w przyjaznej atmosferze. Jest to przede wszystkim bardzo dobra zabawa.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content