Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Biblioteka

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)Aktualności biblioteczne:

2023/2024


8 MAJA – DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, życzymy wszystkim Czytelnikom, aby zawsze znaleźli w bibliotece to, czego w danej chwili im potrzeba: inspirującą książkę, ciszę, ciekawą grę, miłe towarzystwo.

Święto bibliotek otwiera Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja), w trakcie jego trwania zaplanowaliśmy między innymi: fotobudkę, szkolny ranking „Bookflix”, konkurs fotograficzny, wybory książek. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału!

Fotorelacja w galerii


Co oni czytają?

Z okazji Światowego Dnia Książki zaprosiliśmy chętnych uczniów do zapozowania ze swoimi ulubionymi książkami w fotobudce.

Wszystkich czytelników, którzy chcieliby mieć zdjęcie z wybraną książką zapraszamy do biblioteki!

Fotorelacja w galerii


Zakończyliśmy pierwszą edycję Klubu Pożeraczy Książek. Uczniowie, którzy wykonali wszystkie zadania z Karty Klubu Pożeraczy Książek, otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i słodkie przekąski.

Oto lista nagrodzonych osób:

Klasa 1c: Jakub W., Maja M., Zofia S., Iga Rz., Wojciech A., Oliwia J., Nastazja M.

Klasa 1a: Lena I.

Klasa 1b: Darya M., Szymon C., Lena Sz., Leon P., Liliana O., Olgierd J., Anastazja J.

Klasa 2a: Maria D.

Klasa 2c: Anna H., Marta K., Olga Z., Kaja T.

Klasa 4a: Hanna N.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wytrwałości i wygranej!

Fotorelacja w galerii


24 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbył się I Szkolnych Konkurs Pięknego Czytania „Zaczytana Jedenastka”. Celem konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu ulubionej powieści młodzieżowej spoza kanonu lektur szkolnych. Ocenie podlegały bezbłędność odczytania tekstu, intonacja, tempo czytania, elementy ekspresji oraz kontakt z odbiorcami.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie.

W klasach IV – VIII udział w konkursie wzięli:

Barbara Bujak (I miejsce) kl. 7b

Hubert Tenus (II miejsce) kl. 4c

Barbara Przedzińska (III miejsce) kl. 6c

Stanisław Blukacz kl. 6a

Kacper Machnis kl. 6a

Maria Marczak kl. 7b

Zofia Zielińska kl. 4c

Weronika Duda kl. 4c

Oliwia Piechel – Molska kl. 4c

W jury zasiadły p. Barbara Rosińska oraz p. Elwira Ostapko.

W kategorii klas I – III udział wzięli:

kl. 1a – Liliana Łoś

kl. 1b – Julia Śmiech

kl. 1c – Zofia Stasiak

kl. 2b – Kacper Pszczółkowski

kl. 2c – Pola Nowak

kl.3a – Michalina Świątek

kl. 3b – Piotr Kolander

kl. 3c – Victoria Velliczla

kl. 1 OP – Varvara Militsin

W jury konkursu zasiadły uczennice klasy 7b, Barbara Bujak i Maria Marczak wspierane przez panie Paulinę Jafrę i Elwirę Ostapko.

Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców działającej w naszej szkole, ponieważ to za jej sprawą uczniowie biorący udział w konkursie mogli zostać obdarowani kolejnymi wciągającymi książkami. Mamy nadzieję, że pozwolą one młodym adeptom sztuki głośnego czytania przeżyć wiele fascynujących przygód i przenieść się w odległe światy fantazji.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w pierwszej edycji konkursu i zapraszamy na kolejne.

Fotorelacja w galerii


„Niekalendarz” czytelniczy

Zapraszamy wszystkich miłośników książek do realizacji wyzwań czytelniczych w ramach projektu „Niekalendarz”, przygotowanego przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Na każdy miesiąc przypadają 3 zadania tematyczne, które będziemy publikować na szkolnym fb. Zachęcamy do ich realizacji.

Przełam rutynę i wybierz niebanalne pomysły! Zapraszamy do czytania!

Szczegółowe informacje o akcji i kalendarze do pobrania pod linkiem: https://nprcz.pl/niekalendarz-materialy-edukacyjne-do-pobrania/?utm_source=brevo&utm_campaign=Newsletter%20NIEKALENDARZ2_wystawa%20ogp%20newsletter&utm_medium=email


Książkowe bingo

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Książkowym bingo! Zasady są bardzo proste: należy wykonać 4 zadania czytelnicze z karty, w dowolnym układzie: pionowo, poziomo lub ukośnie (instrukcja na obrazku). Puste formularze można otrzymać w bibliotece. Wypełnione i podpisane karty należy oddać do biblioteki szkolnej do 1 kwietnia 2024. Zapraszamy do czytania!


„Mała książka – wielki człowiek”- projekt ogólnopolski

Instytutu Książki, w ramach kampanii promującej czytelnictwo: „Mała książka – wielki człowiek”, przesłał dla uczniów klas pierwszych Wyprawki Czytelnicze. W tym roku w skład wyprawki wchodziły: broszura dla rodziców pt: „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” oraz książka dla dzieci pt: „Wnuczka antykwariusza”. Projekt jest ogólnopolski i w całości sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali Wyprawki Czytelnicze pod koniec zeszłego roku kalendarzowego.

Życzymy udanej lektury!

Fotorelacja w galerii


NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z przyjemnością informujemy, że ze środków Rady Rodziców zakupiliśmy nowe lektury dla naszych uczniów. Książki są już wprowadzone do bibliotecznej kolekcji i czekają na pierwszych czytelników.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W zeszłym tygodniu odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. Dzieci poznały prawa i obowiązki czytelnika i dowiedziały się jak dbać o wypożyczone książki. Miały także okazję poznać najciekawsze pozycje z bibliotecznej kolekcji. Każdy nowy czytelnik otrzymał Kartę Klubu Pożeraczy Książek, oraz zakładkę wykonaną przez uczniów ze starszych klas.

Zapraszamy nowych czytelników do biblioteki!

Fotorelacja w galerii


KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zapraszamy uczniów klas 1-4 do udziału w akcji czytelniczej: „Klub Pożeraczy Książek”.

W tym tygodniu wszyscy uczniowie klas 1-3 otrzymają „Kartę Klubu Pożeraczy Książek”, na której są podane zadania do wykonania wraz z instrukcją. Na wykonanie zadań uczestnicy mają czas do końca października. Wszyscy, którzy wykonają zadania, otrzymają w nagrodę słodki upominek. Akcja nie jest obowiązkowa, zachęcamy jednak, aby wzięło w niej udział jak najwięcej dzieci.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku zapraszamy do udziału w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów szereg atrakcji:

– konkurs dla uczniów klas 4-8 pt.: „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki” –

– „Klub Pożeraczy Książek” dla dzieci z klas 1-4,

– „Co oni czytają?”, czyli zdjęcia z ulubioną książką,

– udział w ogólnopolskiej akcji „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.

Zapraszamy do biblioteki!


Nowość w bibliotece!

Z przyjemnością informujemy, że w naszej bibliotece szkolnej jest już dostępna nowa lektura pt: „Pax”. Książka autorstwa Sary Pennypacker jeszcze pachnie drukarnią i czeka na półce na pierwszych czytelników.


2022/2023


Z okazji Światowego Dnia Książki przygotowaliśmy szereg atrakcji, między innymi specjalną ściankę w holu szkoły. Ponadto, każdy czytelnik mógł skorzystać z książek umieszczonych w skrzynkach do bookcrossingu. Uczniowie z klasy 4b wykonali zakładki origami, które następnie wręczyliśmy odwiedzającym naszą szkołę dzieciom z Przedszkola nr 185. Wszyscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w przygotowanych przez bibliotekę szkolną konkursach. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z tych wydarzeń.

Barbara Rosińska


Trwa XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Uczniowie Ic licznie przybyli do szkolnej biblioteki na zaproszenie p. Basi, gdzie mieli okazję obejrzeć teatrzyk „Słoń Trąbalski” na podstawie książki Juliana Tuwima, zobaczyć nietypowe publikacje oraz zrobić sobie zdjęcie z ulubioną lekturą.

Barbara Rosińska


KONKURSY I WYDARZENIA Z OKAZJI OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI W NASZEJ SZKOLE.

Z okazji przypadającego w niedzielę 23 kwietnia, Światowego Dnia Książki, biblioteka szkolna zaprasza do udziału w następujących wydarzeniach.

1. Klasy 1-3 zapraszamy do udziału w konkursie „Ta książka brzmi znajomo” szczegóły na tablicy, obok biblioteki. Zakończenie konkursu 15 maja.

2. Klasy 4- 8 zachęcamy do wykonania lapbooków na temat ulubionej książki. Prace można składać w bibliotece do 15 maja.

3. Wszystkich zapraszamy do skorzystania ze skrzynek do bookcrossingu, które będą wystawione w hallu szkoły. Weź, przeczytaj, oddaj!

4. Bibliotekę odwiedzą dzieci z przedszkola 185.

5. W hallu szkoły została przygotowana specjalna ścianka promująca Światowy Dzień Książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni autorzy min. Miguel de Cervantes, William Szekspir. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.

Barbara Rosińska


Pasowanie na czytelnika

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie naszej szkoły z klas I a, I b, I c oraz oddziału przygotowawczego zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, a następnie za pomocą pawiego pióra zostali pasowani na czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z zasobów bibliotecznych – książek, czasopism, komiksów  oraz rozwijania umiejętności czytania. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało książkę. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę.

Renata KomunieckaDane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content