(Mam prawo do miłości i przyjaźni, wychowania w rodzinie oraz nietykalności osobistej)
Dziś pod mikroskopem poza podium – ,,Szary’’. To symbol pokory i zadumy, kolor wyciszenia, ochrony i spokoju – ukojenia, poprawiający koncentrację, kojarzony ze stabilnością i spokojem.
Jest to punkt pośredni pomiędzy czernią i bielą. Leżąc pomiędzy dniem i nocą, dobrem i złem, szary w konsekwencji nabiera znaczenie tego co pomiędzy i wyraża neutralność. Pozostała symbolika koloru szarego: ,,Szare życie’’ – wyraża istnienie bez większego znaczenia i celu; ,,Szary człowiek” to taki, który jest smutny i niezauważony; szarość kojarzona jest z jesienią, złą pogodą i smutkiem, jak również substancja, która tworzy mózg, nazywana się ,,substancją szarą”, stąd związek tego koloru z tym co intelektualne.
Jego związek z siwymi włosami, podeszłym wiekiem, popiołem, nadaje siły przesłaniu o postępującej utracie, bliskim końcu, upływającym czasie.
Kolor szary ma silny związek ze zjawiskami uważanymi za smutne, melancholijne – deszcz, szary dzień. Szary pozwala również na łatwy kamuflaż, stąd jego znaczenie związane z ukryciem i unikaniem.
Jest kolorem kompromisu: nie jest ani czarny, ani biały. Jest przejściem między dwoma nie-kolorami. Im bardziej szary staje się czarny, tym bardziej dramatyczny i tajemniczy. Im bliżej srebra lub bieli, tym bardziej staje się on oświecony i żywszy.
Z drugiej strony, szarość może emanować bardziej pozytywnymi emocjami i symboliką. Jej związek z wiekiem mówi nam o doświadczeniu, mądrości i trzeźwości. Wywołuje poczucie spokoju. Wiąże się ze zdolnością do refleksji, doceniania różnych punktów widzenia i zachowania bezstronności.
Innym jego znaczeniem jest jednak idea trwałości, powagi i tradycji, a podobieństwo do srebra podnosi poczucie wartości i elegancji. Jest to również kolor związany z nauką i obiektywizmem.
Jaśniejsze odcienie szarości wiążą się ze skromnością i inteligencją, a także z samokontrolą, szacunkiem i spokojem. Sprzyja komunikacji i poszukiwaniu w niej sprawiedliwości.
Kolor szary wpływa na umysł człowieka, wywołując poczucie niepokoju i lęku. Jasne szarości wiązane są z tym, co kobiece, natomiast ciemne z tym, co męskie.
Ciekawostka! 13 listopada to Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Celem obchodów tego Dnia jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Szary kolor to kolor związany z daltonistami. Jeden z rodzajów daltonizmu – monochromatyczny – jest najrzadszy. Monochromatystom doskwiera całkowity brak percepcji koloru; można stwierdzić, że świat jest dla nich ,,szary’’, czyli utrzymany w odcieniach popielatego, bieli czy czerni.
Jutro ostatni dzień naszej wspólnej zabawy. W ostatnim dniu kolorem dominującym będzie kratka. Dziękujemy za dziś i zapraszamy do dalszej zabawy.