Uczniowie klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu mieli zaszczyt zaprezentować się na Festiwalu Science on Stage Poland prezentując swój projekt pt. ”Elektromagnetyzm w akcji” otrzymując wyróżnienie w kategorii kompetencje cyfrowe i edukacja STEAM.
Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie elektromagnetyzmu oraz integracja zagadnień z różnych obszarów nauk przyrodniczych z matematyką i informatyką. Projekt polegał na cyklicznych spotkaniach dzieci. W ramach tych spotkań odbywały się warsztaty.
W warsztatach brało udział 9 osób, z którymi prowadzono zajęcia. Podczas tych zajęć dzieci zapoznawały się z podstawowymi zasadami pracy z urządzeniami zasilanymi prądem (w tym z zasadami BHP). Poznały podstawowe prawa fizyki dotyczące elektromagnetyzmu i opisujące je pojęciami matematycznymi. Uczyli się posługiwać prostymi narzędziami (np. lutownica, pistolet klejowy). Podczas pracy indywidualnej uczniowie wykonywali proste urządzenia np. kompas, elektromagnes, różne modele silników, generator prądu.
Następnie w 3 grupach 3-osobowych uczniowie wykonywali własny model urządzenia (z wykorzystaniem umiejętności informatycznych), prezentuje jego działanie w kreatywny sposób. Niewątpliwie mali odkrywcy rozwinęli swoje zainteresowania i są lepiej przygotowani do czekających ich zmagań na lekcjach fizyki.
Osobą odpowiedzialną za te spotkania była wychowawczyni klasy, a efekty tej kilkumiesięcznej pracy zarejestrowane zostały na zmontowanym filmie. Ale nie tylko dzieci zostały zaangażowane w realizację projektu. Również dorośli mieli możliwość współpracy w trakcie zorganizowanych dla uczniów warsztatów fizycznych.
Osobami prowadzącymi warsztaty byli Grażyna Marczak oraz Andrzej Marczak – wspierając uczestników swoim doświadczeniem za co ogromnie dziękujemy. Podczas finału Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie”, który odbył się 17-18.09.2021r. cała klasa miała okazję obejrzeć na platformie Teams wszystkie projekty, które brały udział w tym wydarzeniu.
Były to dni niezwykłe fascynujące!
Zapraszamy do Galerii na fotorelację z projektu oraz na film poniżej: