Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Aktualności

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Aktualności świetlicy 2020/2021Dzień Ojca

       Dnia 23 czerwca, w Dzień Ojca, wszystkie dzieci postanowiły obdarować swoich tatusiów drobnymi, własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Pierwszaki przygotowały breloczki. Były to samodzielnie pokolorowane mozaiki, które pięknie zalaminowały panie Paulina i Joasia. Drugoklasiści wykonali laurki 3D z serduszkami oraz breloczki z koralików, które zaprasowane zostały żelazkiem przez panią Jolę. Trzecioklasiści przygotowali dla swoich tatusiów piękne laurki.
       Z pewnością wszyscy tatusiowie byli zadowoleni z artystycznie wykonanych upominków i dumni ze swoich pociech.

                                                              Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Budowle z klocków

Dnia 24 czerwca rozstrzygnięty został całoroczny konkurs na “Klockowe budowle”. Trwał on od września ubiegłego roku, a jego pomysłodawcami były same dzieci. Konstruowały one przeróżne budowle według własnego pomysłu. Pracowały samodzielnie lub w grupach. Gdy uznały, że budowla jest taka jak sobie zaplanowały pani Jola robiła zdjęcie, aby budowla mogła brać udział w konkursie. A oto jego wyniki:

I miejsce       praca zbiorowa: Ala (2b), Oliwia (2b)       
                                                     Marcysia (2a), Maja (2b)
II miejsce                                    Wojtek (2a)
III miejsce                                   Staś (2b)
                                                     Marcin (2b)
                                                     Matylda (2a)
                                                     Marta (2a)

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.

                                                            Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Turniej warcabowy

Ostatnie dwa tygodnie przed wakacjami, w grupie klas drugich, były bardzo emocjonujące. Powodem był “Turniej warcabowy”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego piętnaścioro dzieci, które rywalizowały ze sobą o tytuł „Mistrza gry w warcaby klas drugich”. Rozgrywki przeprowadzone były systemem turniejowym, co oznacza, że każdy grał z każdym. Wszystkie dzieci kibicowały swoim faworytom i z zaciekawieniem obserwowały przebieg kolejnych gier. Pomysłodawczynią i organizatorką turnieju była pani Jola, która jako główny arbiter czuwała nad przebiegiem gry. Prowadziła też rejestr gier i na koniec ogłosiła wyniki. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali drobnymi upominkami, a zwycięzcy nagrodami.

„Mistrzem gry w warcaby” została Ula z kl. II a,

„Wicemistrzem gry w warcaby” – Patrycja z kl. II a,

3 miejsce zajęli: Krzyś i Marta z kl. II a.

                                                             Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Dziecka

            Dzień 1 czerwca jest zawsze długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Mogą się one spodziewać, że będą czekały na nie jakieś niespodzianki w domu czy w szkole. Wiedząc o tym, panie ze świetlicy postanowiły umilić dzieciom ich święto i wykonać coś dla każdego ze specjalnych balonów do modelowania. Specjalizuje się w tym pani Paulina Postaremczak-Wójtowicz, która wykonała na życzenie dzieci niezliczoną ilość pudelków, wiewiórek, żyraf czy mieczy. Dzieci z niecierpliwością czekały na efekt końcowy pracy pani Pauliny i bardzo się cieszyły, gdy gotowe dzieło trafiało do ich rąk.

Życzymy naszym miłym dzieciakom wszystkiego dobrego, nie tylko w dniu ich święta, ale też na co dzień!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Dzień Mamy

W świetlicy, dzieci z klas 1-3 wykonywały prezenty dla swoich kochanych mam, w związku ze zbliżającym się ich świętem. W tym roku tematem przewodnim była biżuteria. Dodatkowo panie ze świetlicy wraz z dziećmi uznały, iż może to być wesoła, dowcipna i kolorowa biżuteria letnia ze sznytem ekologicznym, o ile to możliwe. Dzieci z klas pierwszych z małą pomocą swoich pań, p. Pauliny i p. Joanny, wykonały wielobarwne bransoletki ze słomek. Słomki zostały odpowiednio pocięte i nawleczone na kolorowe gumki. Powstały różne kombinacje z wielu kolorów, wzorów, także z eleganckimi złotymi motywami. Efekt przeszedł oczekiwania pań oraz dzieci i mamy nadzieję, że także mam.

Dzieci z klas drugich, pod opieką pani Joli wykonały piękne kwiaty
z origami. Zrobiły także piękne bransoletki ze słomek. Dodatkowo pani Jola ze swoimi pupilami wykonała bardzo interesującą, trójwymiarową laurkę.

Dzieci z klas trzecich z panią Moniką również wykonały bransoletki, jednak tym razem zostały one wycięte z plastykowych butelek po wodzie. Powstałe kółka były oklejane materiałami w różnych kolorach i zdobione
np. guzikami, kryształkami.

Wszystkie dzieci wręczyły mamom piękne kosztowności w ładnych torebeczkach prezentowych – efekt jak od jubilera!

Życzymy mamom i ich dzieciom pięknego święta!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Tydzień talentów

W pierwszym tygodniu marca, w świetlicy, odbył się tydzień talentów dzieci. Podczas zajęć rozważano co to jest talent, jak go rozpoznać i rozwijać. Chętne dzieci mogły zaprezentować koleżankom i kolegom to co potrafią i lubią najbardziej. Mini prezentacje poprzedzone były przemyśleniami i przygotowaniami godnymi największych indywidualności.

Pasje i talenty okazały się tak różnorodne jak dzieci, które zechciały  się nimi podzielić ze swoimi rówieśnikami. Wśród prezentacji znalazły się więc występy akrobatyczne, plastyczne, aktorskie, taneczne, piosenkarskie, fotograficzne, hobbystyczne i sportowe.           

Najbardziej zróżnicowaną grupą była grupa prezentująca swoje talenty plastyczne. Wśród jej przedstawicieli znaleźli się mistrzowie trudnej sztuki origami, konstruktorzy postaci i malarze.

Dużą rozpiętość zainteresowań pokazali również hobbyści. Jedni zaprezentowali swoje kolekcje. Inni opowiadali o swoich pasjach przyrodniczych. Jeszcze inni opowiadali o pasji do żużlu.

        Sportowcy pokazali elementy piłki nożnej i pokazy karate.

Wszystkie prezentacje w świetlicy wypadły ciekawie i inspirująco dla odbiorców. Miłe dla nich było też to, że mogły czynnie uczestniczyć w ich toku. Padało wiele pytań. W przyszłym roku zachęcamy wszystkich do pokazania koleżankom i kolegom swoich pasji i talentów. Wiemy, że wymaga to odwagi!

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


„Pożegnanie zimy” – świetlicowe zawody sportowe kl. I

W pierwszym tygodniu marca (04.03) klasy pierwsze w oczekiwaniu na słońce i cieplejszą temperaturę, żegnały zimę. W dobrych nastrojach, pełne energii przystąpiły do wyścigów rzędów z przeszkodami. Dzieci podzielone na dwa zespoły, nadały swoim drużynom nazwy oraz wymyśliły okrzyki niezbędne do dopingu. Zadaniem uczestników było: przeskoki przez hula hop i gumowe piłki-jeżyki symbolizujące zaspy śniegu, turlanie piłek lekarskich – jako kul śniegowych, przekładanie szarfy przez całe ciało – zdejmowanie ciepłych ubrań, wrzucanie butów do skrzynki – zmiana obuwia na wiosenne, podawanie w zespole kulek z papieru – sprzątanie śniegu.

Każdej drużynie przyświecały zasady dobrej zabawy, współpracy oraz zaangażowania. Finał zmagań był wyrównany, dzieci nagrodziły się brawami, a za udział w zabawie otrzymały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowy konkurs w rzutach do kosza “Śmietnikówka”

            Dzieci z naszej świetlicy odkryły, że do dobrej zabawy, rozwijania sprawności i kształtowania celności, wystarczy kosz na śmieci i zarysowane kartki zgniecione w kulki. W tym niezwykłym roku szkolnym dzieci zostały pozbawione różnych, dotychczasowo organizowanych w świetlicy aktywności.  Ale sytuacja sprzyja także rozwijaniu kreatywności i realizacji własnych, ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest rzucanie z dużej odległości do kosza zużytymi kartkami. Dzieci trenując osiągały coraz lepsze rezultaty i zrodził się pomysł na zorganizowanie konkursu. W dniu 11 lutego odbył się taki konkurs w klasach I, a tydzień później – 18 lutego – w klasach II i  III. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięły w nim udział prawie wszystkie dzieci obecne w świetlicy w tych dniach. Do konkursu wykorzystany został nieużywany, czysty kosz do papieru, jakich dużo teraz w prawie pustej szkole. Każdy z uczestników wykonywał 12 rzutów. Odległość z jakiej rzucano była taka sama dla wszystkich grup wiekowych – 5 m 40 cm. Trafić z takiego dystansu nie jest łatwo. Nasze dzieci są jednak bardzo zdolne i sprawne, i wiele z nich trafiało nie jeden raz.

            W klasach pierwszych o I i III miejscu zadecydowała dogrywka. Ostatecznie wygrał Franek z kl. I a, drugie miejsce zajęła Hania z kl. I c, a trzecie – Alicja z kl. I b. W klasach II i III, również konieczna była dogrywka, którą wygrał Jasiu z kl. II b zdobywając pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Lena z kl. III b, a trzecie – Magda z kl. II b. Zwycięzcy otrzymali puchar, medale i nagrody, a wszyscy uczestnicy dostali drobną nagrodę w postaci różnych breloczków do wyboru.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs „Pięknie czytam”

W poniedziałek, 25 stycznia, drugoklasiści byli bardzo podekscytowani. Tego właśnie dnia miał się odbyć konkurs pięknego czytania. Wzbudził on wielkie zainteresowanie dzieci. Wzięło w nim udział czternaścioro, czyli większość obecnych tego dnia w świetlicy. Ich zadaniem było jak najlepsze przeczytanie fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Fochy fortuny czyli niezwykły słownik Kuby i Buby”. Książka ta, jak można się zorientować już po tytule, ma w swoim tekście wiele trudnych słów, których rzadko się używa.

Wszyscy uczestnicy poradzili sobie doskonale z czytanym tekstem, a jego treść na tyle zainteresowała wszystkie dzieci, że wiele z nich postanowiło tę książkę przeczytać w całości.

      I miejsce            Franek           kl. II a

     II miejsce            Maja               kl. II b

                                Piotr               kl. II a

                                Emilka           kl. II b

                                Janek             kl. II b

     III miejsce           Staś                kl. II b

                                Franek           kl. II b

     Wyróżnienie       Ula                  kl. II a

                                Krzyś              kl. II a

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Babci i Dziadka

W tym tygodniu przypadają jedne z najważniejszych świąt rodzinnych. Mowa tu o Dniu Babci, który przypada 21 stycznia, i Dniu Dziadka, który przypada 22 stycznia. Są to jedne z ważniejszych dni w roku zarówno dla babć i dziadków, jak i dzieci.

W świetlicowej gromadzie dzieci cały tydzień przygotowywały się do ich obchodów. Dzieci rozmawiały z paniami o tym jaką rolę pełnią seniorzy w społeczeństwie, czym się zajmują, w czym nam pomagają, jak zmieniła się ich rola od czasu gdy babcie i dziadkowie byli dziećmi. Wszystkie dzieci miały możliwość opowiedzenia koleżankom i kolegom o swoich babciach i dziadkach oraz o tym jak najbardziej lubią spędzać z nimi czas.

Dzieci wykonały własnoręcznie prezenty dla swoich babć i dziadków. Najmłodsza grupa świetlicowa, podczas twórczej i radosnej aktywności, przygotowała upominki – obrazki. Grupa drugoklasistów również przygotowała obrazki – zawieszki korzystając z różnorodnych, kolorowych materiałów i bogatej wyobraźni autorów. Ich motywem przewodnim było serce, które z miłością od nich otrzymują. Trzecioklasiści  wykonali bogato zdobione obrazki – ramki z życzeniami oraz malowane farbami upominki z masy solnej.

Dzieci opowiadały, że prezenty bardzo ucieszyły adresatów.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowe zawody sportowe klas II i III

            19 października odbyły się w świetlicy, organizowane co roku, jesienne zawody sportowe dla klas II i III. Mimo, że różniły się od zawodów z poprzednich lat – miejscem ich rozgrywania nie była tradycyjnie sala gimnastyczna tylko bieżnia na boisku szkolnym – jak zawsze towarzyszyły im duże emocje i przyniosły dzieciom widoczną radość. Dodatkowo jesiennego charakteru dodawała aura, w jakiej odbywały się zawody, nie przeszkadzająca dzieciom w dobrej zabawie.

Panie Jolanta Thiel i Brygida Kovacs przygotowały dla dzieci kilka konkurencji rozgrywanych na zasadzie wyścigów rzędów. Zadaniem uczestników był bieg do słupka, bieg slalomem, przekładanie piłki z miejsca na miejsce, toczenie piłki. Dzieci znakomicie radziły sobie z tymi konkurencjami i dopingowały siebie nawzajem.

Pomimo tego, że przyznawane były drużynom po każdej konkurencji punkty, chodziło przede wszystkim o wspólną zabawę i dzieci wiedziały, że każdy otrzyma na zakończenie niespodziankę. Kiedy punkty zostały podliczone, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że każda z drużyn uzyskała taką samą liczbę punktów, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs plastyczny

W świetlicy, wśród klas trzecich, odbył się konkurs plastyczny: „Przyszła Jesień”. Konkurs trwał przez 2 tygodnie na przełomie września oraz października. Dzieci miały możliwość wykonania kilku rodzajów prac pod okiem i przy pomocy oraz wskazówkach opiekunki klas trzecich p. Moniki Jeżyk. Były trzy rodzaje prac do wykonania, dzieci dowolnie mogły wybrać rodzaj pracy a niektóre wykonały nawet wszystkie 3 prace. Główna technika wykonania prac były to: kredki, pastele, krepa, papier kolorowy oraz nożyczki i klej. Do konkursu przystąpiło 15 dzieci z klas trzecich: a, b i c. Ponieważ jest to czas jesiennych plonów oraz zbiorów, część dzieci wykonała kolorowe jabłka i gruszki z papieru. Jesienią jeże aktywnie szykują się do zimy – część dzieci wykonała wesołe jeże. Część dzieci wykonała kolorowe, jesienne drzewa pastelami.

Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone: 1 miejsce Barbara z klasy 3c, 2 miejsce Agata z klasy 3c, 3 miejsce Ewa z klasy 3b. Pozostali uczestnicy także otrzymali drobne nagrody pocieszenia – zakładki. Gratulujemy!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka (30 września) w naszej świetlicy, odbył się w klasach pierwszych teleturniej zwany Bingo. Na stołach pojawiły się plansze z liczbami do zakreślania dla każdego uczestnika oraz prawdziwa maszyna losująca piłeczki z numerami. Zabawa dostarczyła nam tyle pozytywnych emocji, że z chęcią będziemy z niej korzystać częściej. Na zakończenie dzieci otrzymały drobny upominek.

         Drugo i trzecioklasiści z okazji Dnia Chłopaka obejrzeli zabawne filmiki, ze zwierzętami w roli głównej, na YouTube oraz prezentację pt.: „Dzień Chłopaka”, gdzie były przedstawione typowe chłopięce marzenia i piękne życzenia z okazji ich święta. Na koniec chłopcy otrzymali ciasteczka z czego byli bardzo zadowoleni.

         Święto chłopaków w świetlicowej gromadzie zakończyło się wspólnymi zabawami na placu zabaw i boisku szkolnym.

Fotorelacja w GALERII


Integracyjne zabawy sportowe dla klas I

Korzystając z uroków wrześniowej pogody, klasy pierwsze wzięły udział w zabawach integracyjnych na boisku szkolnym. Pierwszego dnia dzieci bawiły się z piłkami w zmodyfikowaną zabawę Zbijak. W aktywności tej, bardzo ważna była zwinność i uważność, aby uniknąć dotknięcia piłką.

Kolejnego słonecznego popołudnia dzieci podzieliły się na dwa zespoły i odbył się bieg rzędów. Zadanie nie było łatwe, bo każda drużyna musiała jak najszybciej pokonać tor z zadaniami. Uczestnikom towarzyszyło dużo radości i spontaniczności, a dzieci wykazały się zaangażowaniem oraz współpracą. Dla wszystkich Pierwszaków przygotowane zostały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content