Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Tuż przed wielkim finałem…


Prace w II edycji projektu CDEW wielkimi krokami zmierzają ku końcowi. Za nami naprawdę pracowite tygodnie. Od lutego przeprowadzaliśmy wywiady z bohaterami lub z osobami z ich otoczenia. Nagrywaliśmy filmiki, robiliśmy setki zdjęć, a potem dokonywaliśmy selekcji tych najlepszych i opracowywaliśmy wywiady. Spisywaliśmy usłyszane odpowiedzi, dbaliśmy o ich poprawność stylistyczną i językową, aby później móc je wysłać do autoryzacji. Jednocześnie tworzyliśmy biogramy wyjątkowych osób związanych z Poznaniem. Każda mikrogrupa wytrwale pracowała nad powierzonym zadaniem. Na podstawie zgromadzonych wcześniej materiałów i w oparciu o rozmowy z bohaterami napisaliśmy notki encyklopedyczne czterech postaci.


Dziś z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że w gronie kandydatów do II edycji projektu znaleźli się:


Paweł Baumann 
– kajakarz Zawiszy Bydgoszcz, urodzony i mieszkający w Poznaniu, zdobywca dwóch brązowych i dwóch srebrnych medali na Mistrzostwach Świata (Zagrzeb, Szeged, Duisburg), żołnierz Wojska Polskiego (mikrogrupa 1 A pod opieką Marty Popławskiej);
Marcin Urbaś – były lekkoatleta (sprinter), zdobywca złota i srebra na Halowych Mistrzostwach Europy (Wiedeń, Madryt), wielokrotny mistrz Polski w biegu na 200 metrów, były wokalista zespołu Sceptic; od kilku lat na stałe mieszkający w Poznaniu (mikrogrupa 1 B pod opieką Marty Popławskiej);
Monika Sibora – była koszykarka m.in. AZS-u Poznań, Wisły Kraków i Artego Bydgoszcz, obecnie trenerka młodzieżowej sekcji koszykówki AZS Poznań oraz rzecznik prasowy klubu. Przez większą część kariery związana z Poznaniem, na stałe mieszkająca w stolicy Wielkopolski (mikrogrupa 2 A pod opieką Anny Smirnow);
Józef Pielachowski – pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu, ceniony pedagog, autor kilku publikacji związanych z pracą nauczyciela, awansem zawodowym (m.in. Kompetencje nauczyciela szkoły współczesnej, Rozwój i awans zawodowy nauczyciela, Organizacja i zarządzanie oświatą i szkołą) (mikrogrupa 2 B pod opieką Anny Smirnow).


Już niebawem opracowane biogramy zostaną zrecenzowane przez Radę Naukową projektu. Następnie dołączą do tych notek encyklopedycznych, które powstały w I edycji. Za jakiś czas będzie można zapoznać się z nimi na stronie internetowej. O tym, kiedy to nastąpi, natychmiast Państwa poinformujemy.


Tymczasem, na zakończenie, pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w działania w ramach obu edycji CDEW. Przede wszystkim dziękujemy naszym bohaterom oraz ich bliskim, że przyjęli nasze zaproszenie do współpracy, poświęcili swój czas, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania itd. Cieszymy się, że to właśnie oni znaleźli się w gronie wyjątkowych Wielkopolan.


Serdecznie dziękujemy także naszym uczennicom i uczniom, uczestnikom projektu, którzy sumiennie uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach i z wielką determinacją wykonywali zadania. Doceniamy ich wysiłek i zaangażowanie.
Dwa lata pracy w CDEW dobiegają końca i – choć nie brakowało trudnych chwil – jesteśmy dumni, że to nasza szkoła, jako jedyna w Poznaniu, miała możliwość wziąć udział w tej inicjatywie, nowatorskiej na skalę kraju. To właśnie nasi uczniowie opracowali biogramy, które tworzą wyjątkową Encyklopedię. Bogatsi w doświadczenia, wyposażeni w nowe narzędzia pracy z uśmiechem będziemy wracać do naszych zajęć, warsztatów dziennikarskich, filmowych, spotkań z bohaterami, przeprowadzonych wywiadów, prac grupowych. Choć czas bezpowrotnie mija, wspomnienia pozostają. Z pewnością te „projektowe” będziemy z sentymentem pielęgnować.

Marta Popławska, Anna Smirnow

Uczestnicy CDEW na meczu koszykówki – relacja


Dnia 8 lutego br. w hali XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu na Wichrowym Wzgórzu odbył się mecz koszykówki, w którym mieliśmy niezwykłą przyjemność uczestniczyć.

Naprzeciw siebie stanęły Młodziczki Młodsze AZS Poznań Marcina Romanowskiego (gospodarze) oraz ekipa gości, Olimp Rawicz.
W zespole AZS-u świetne spotkanie rozegrała nasza „projektowa” koleżanka, Paulina Budych, która zdobyła najwięcej punktów (22!) i z której zagrań wielokrotnie byliśmy bardzo dumni. Na co dzień Paula trenuje pod okiem p. Moniki Siborybohaterki II edycji CDEW.
Mecz, choć bardzo emocjonujący, przebiegał jednostronnie i ostatecznie zakończył się niekwestionowanym zwycięstwem gospodarzy: AZS Poznań – Olimp Rawicz 92:12
(21:0,18:6,30:4,23:20).

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z tego wydarzenia.

Prace nad II edycją projektu trwają!

Niespełna trzy tygodnie temu, 7 listopada, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach II edycji CDEW.

    Uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Na początku z wielkim zaangażowaniem wykonali kilka ćwiczeń rozwijających pamięć i kreatywne myślenie, m.in. na podstawie wybranych ilustracji wymyślali historyjki, rozwijali skróty, podawali skojarzenia. Następnie przyszedł czas na burzę mózgów.

   Dzieci w domach miały zastanowić się, czyje biogramy chciałyby stworzyć w II edycji projektu. Efektem tych rozważań i wywiadów przeprowadzonych w środowiskach rodzinnych była długa lista wypełniona nazwiskami wyjątkowych poznaniaków. Po krótkiej prezentacji osiągnięć kandydatów dokonaliśmy selekcji i zdecydowaliśmy. Kogo wybraliśmy? Poinformujemy o tym niebawem!

    Na kolejnych zajęciach pracowaliśmy w swoich pięcioosobowych mikrogrupach. Współpraca w zespole nierzadko nastręcza trudności. Wymaga przecież umiejętności słuchania innych, argumentowania swoich racji, szukania porozumienia, gdy pojawiają się odmienne opinie itd. Nam jednak się udało. W wyniku grupowych działań powstały ciekawe prace, które oglądać można na szkolnym korytarzu.

      Już w piątek następne spotkanie. Tym razem czekają nas warsztaty dziennikarskie i filmowe oraz praca ze sprzętem projektowym.

     Tymczasem jeszcze raz zapraszamy wszystkich do zapoznania się z Encyklopedią, która już przecież istnieje! Przypominamy – wystarczy wybrać jedną z dwóch możliwości:

–  wejść na stronę www.cdew.pl i kliknąć w niebieskie pole „Zobacz Encyklopedię!”;

–  wpisać adres www.encyklopediawielkopolan.pl.

O postępach w CDEW będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy!

                                                                                                 Marta Popławska, Anna Smirnow

EDYCJA I 

Spotkania wyznaczonej grupy projektowej odbywają się w środy od godz. 13:40 do 15:25 w sali 103.

Zapraszamy!


Nasi bohaterowie w Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan:

p. Krystyna Adamczak – mikrogrupa 1A

opiekun Marta Popławska

autorki biogramu:

1. Marta Baranowska

2. Paulina Forycka

3. Ewa Nowacka

4. Karolina Szczodrzyńska

5. Wiktoria Wolna

p. Marian Kufel – mikrogrupa 1B

opiekun Marta Popławska

autorzy biogramu:

1. Eryk Janiszewski

2. Krzysztof Jankowski

3. Grzegorz Pawlak

4. Mateusz Przybyszewski

5. Jan Trepiński

p. Piotr Reiss – mikrogrupa 2A

opiekun Anna Smirnow

autorzy biogramu:

1. Gabriela Gattner
2. Małgorzata Gołębiewska
3. Julia Korpik
4. Julia Wawrzynia
5. Mateusz Żak

p. Andrzej Maleszka – mikrogrupa 2B

opiekun Anna Smirnow

autorki biogramu:

1. Natalia Brkić

2. Helena Kaczmarek

3. Kinga Kremser

4. Anna Szymkowiak

5. Marta Walkowiak

Zdjęcia z przygotowań i spotkań z bohaterami wywiadów do CDEW
Tak pracowaliśmy!

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content