Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Aktualności

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Aktualności świetlicy 2021/2022Cykl zajęć o emocjach „MOC EMOCJI”

W październiku, w grupie świetlicowej klas 2 a i b, rozpoczął  się cykl zajęć o emocjach. Spotkania mają charakter psychoedukacyjny, a ich  celem jest oswojenie dzieci z emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nimi. 

Podczas pierwszego spotkania wymienialiśmy znane nam emocje i uczucia, próbowaliśmy je podzielić na przyjemne i nieprzyjemne. Następnie tworzyliśmy z naszej listy, talerzykowe emotikonki, które będą inspiracją do zagłębienia każdej emocji z osobna. 

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w galerii


Fantazje jesienne

Od 4 października, w holu szkoły, można podziwiać prace plastyczne, wykonane przez uczniów klasy I a. Tytuł pracy „Tryptyk jesienny – wiadomości z lasu”. Jest to kompozycja  składająca się z trzech prac o tematyce jesiennej, wykonana różnymi technikami (malowanie farbami, wyklejanie bibułą i plasteliną). W zajęciach wzięło udział 11 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem podeszli do zaproponowanego zadania. Prace są niezwykle kolorowe, bardzo dokładnie
i starannie wykonane.

Renata Komuniecka


Dzień Chłopaka w świetlicy

         Dzień Chłopaka w świetlicy, odbył się pod hasłem ulubionych gier i zabaw dzieci. Były to chwile integracji, wspólnej zabawy, a co najważniejsze, chwile ze sporą dawką radości i humoru. W grupie klasy 1b i 2c dzieci grały
w kalambury. W pierwszej kolejności chłopcy losowali hasła zapisane na karteczkach i musieli pokazać je gestami, bez użycia słów. Było dużo śmiechu, zwłaszcza przy pokazywaniu komara czy opalania się na plaży. W grupie klasy 1a dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia, a następnie wszyscy przystąpili do wspólnej zabawy w kalambury i w „Wisielca”. Gra w „Wisielca” polegała na znalezieniu liter, dzięki którym powstało słowo wymyślone przez panią wychowawczynię. W grupach klas 2a, 2b, 3a i 3b, odbyła się gra liczbowa Bingo z udziałem historycznej maszyny mieszającej piłeczki z liczbami. Każdy wcześniej otrzymał,  przygotowane plansze z numerami. Zadaniem dzieci było zaznaczanie wylosowanych liczb z maszyny na swojej planszy. Osoba, która miała szczęście i wyszukała wylosowane numery na swojej planszy wykrzykiwała: BINGO!!!

Dziękujemy wszystkim dzieciom za świętowanie, zaangażowanie i pozytywną energię a chłopcom życzymy dużo radości i samych pozytywnych mocy.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz


Logo świetlicy

Na nowej stronie internetowej naszej szkoły nie może zabraknąć informacji o aktualnych wydarzeniach z życia świetlicy. Będą się one pojawiały tak jak dotychczas w zakładce „świetlica” – „aktualności” oraz na stronie głównej. Aby od razu było wiadomo, że wpis dotyczy świetlicy powstał pomysł na zaprojektowanie przez dzieci logo świetlicowego. Dzieci dowiedziały się od pań wychowawczyń co to jest logo i jakie są jego cechy charakterystyczne, a potem ochoczo przystąpiły do pracy. Powstało wiele wspaniałych, ciekawych rysunków. Z niemałym trudem jury, złożone z pań ze świetlicy i z sekretariatu, wybrało dwa – autorstwa Zosi z kl. IIa i Jadzi z kl. IIIb. Podjęto decyzję, że jedno z nich będzie wykorzystywane w pierwszym semestrze, a drugie – w drugim. Wszystkie prace wywieszone zostały na tablicy przy świetlicach na parterze, żeby każdy mógł je podziwiać.

Brygida Kovacs


Aktualności świetlicy 2020/2021Dzień Ojca

       Dnia 23 czerwca, w Dzień Ojca, wszystkie dzieci postanowiły obdarować swoich tatusiów drobnymi, własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Pierwszaki przygotowały breloczki. Były to samodzielnie pokolorowane mozaiki, które pięknie zalaminowały panie Paulina i Joasia. Drugoklasiści wykonali laurki 3D z serduszkami oraz breloczki z koralików, które zaprasowane zostały żelazkiem przez panią Jolę. Trzecioklasiści przygotowali dla swoich tatusiów piękne laurki.
       Z pewnością wszyscy tatusiowie byli zadowoleni z artystycznie wykonanych upominków i dumni ze swoich pociech.

                                                              Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Budowle z klocków

Dnia 24 czerwca rozstrzygnięty został całoroczny konkurs na “Klockowe budowle”. Trwał on od września ubiegłego roku, a jego pomysłodawcami były same dzieci. Konstruowały one przeróżne budowle według własnego pomysłu. Pracowały samodzielnie lub w grupach. Gdy uznały, że budowla jest taka jak sobie zaplanowały pani Jola robiła zdjęcie, aby budowla mogła brać udział w konkursie. A oto jego wyniki:

I miejsce       praca zbiorowa: Ala (2b), Oliwia (2b)       
                                                     Marcysia (2a), Maja (2b)
II miejsce                                    Wojtek (2a)
III miejsce                                   Staś (2b)
                                                     Marcin (2b)
                                                     Matylda (2a)
                                                     Marta (2a)

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.

                                                            Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Turniej warcabowy

Ostatnie dwa tygodnie przed wakacjami, w grupie klas drugich, były bardzo emocjonujące. Powodem był “Turniej warcabowy”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego piętnaścioro dzieci, które rywalizowały ze sobą o tytuł „Mistrza gry w warcaby klas drugich”. Rozgrywki przeprowadzone były systemem turniejowym, co oznacza, że każdy grał z każdym. Wszystkie dzieci kibicowały swoim faworytom i z zaciekawieniem obserwowały przebieg kolejnych gier. Pomysłodawczynią i organizatorką turnieju była pani Jola, która jako główny arbiter czuwała nad przebiegiem gry. Prowadziła też rejestr gier i na koniec ogłosiła wyniki. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali drobnymi upominkami, a zwycięzcy nagrodami.

„Mistrzem gry w warcaby” została Ula z kl. II a,

„Wicemistrzem gry w warcaby” – Patrycja z kl. II a,

3 miejsce zajęli: Krzyś i Marta z kl. II a.

                                                             Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Dziecka

            Dzień 1 czerwca jest zawsze długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Mogą się one spodziewać, że będą czekały na nie jakieś niespodzianki w domu czy w szkole. Wiedząc o tym, panie ze świetlicy postanowiły umilić dzieciom ich święto i wykonać coś dla każdego ze specjalnych balonów do modelowania. Specjalizuje się w tym pani Paulina Postaremczak-Wójtowicz, która wykonała na życzenie dzieci niezliczoną ilość pudelków, wiewiórek, żyraf czy mieczy. Dzieci z niecierpliwością czekały na efekt końcowy pracy pani Pauliny i bardzo się cieszyły, gdy gotowe dzieło trafiało do ich rąk.

Życzymy naszym miłym dzieciakom wszystkiego dobrego, nie tylko w dniu ich święta, ale też na co dzień!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Dzień Mamy

W świetlicy, dzieci z klas 1-3 wykonywały prezenty dla swoich kochanych mam, w związku ze zbliżającym się ich świętem. W tym roku tematem przewodnim była biżuteria. Dodatkowo panie ze świetlicy wraz z dziećmi uznały, iż może to być wesoła, dowcipna i kolorowa biżuteria letnia ze sznytem ekologicznym, o ile to możliwe. Dzieci z klas pierwszych z małą pomocą swoich pań, p. Pauliny i p. Joanny, wykonały wielobarwne bransoletki ze słomek. Słomki zostały odpowiednio pocięte i nawleczone na kolorowe gumki. Powstały różne kombinacje z wielu kolorów, wzorów, także z eleganckimi złotymi motywami. Efekt przeszedł oczekiwania pań oraz dzieci i mamy nadzieję, że także mam.

Dzieci z klas drugich, pod opieką pani Joli wykonały piękne kwiaty
z origami. Zrobiły także piękne bransoletki ze słomek. Dodatkowo pani Jola ze swoimi pupilami wykonała bardzo interesującą, trójwymiarową laurkę.

Dzieci z klas trzecich z panią Moniką również wykonały bransoletki, jednak tym razem zostały one wycięte z plastykowych butelek po wodzie. Powstałe kółka były oklejane materiałami w różnych kolorach i zdobione
np. guzikami, kryształkami.

Wszystkie dzieci wręczyły mamom piękne kosztowności w ładnych torebeczkach prezentowych – efekt jak od jubilera!

Życzymy mamom i ich dzieciom pięknego święta!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Tydzień talentów

W pierwszym tygodniu marca, w świetlicy, odbył się tydzień talentów dzieci. Podczas zajęć rozważano co to jest talent, jak go rozpoznać i rozwijać. Chętne dzieci mogły zaprezentować koleżankom i kolegom to co potrafią i lubią najbardziej. Mini prezentacje poprzedzone były przemyśleniami i przygotowaniami godnymi największych indywidualności.

Pasje i talenty okazały się tak różnorodne jak dzieci, które zechciały  się nimi podzielić ze swoimi rówieśnikami. Wśród prezentacji znalazły się więc występy akrobatyczne, plastyczne, aktorskie, taneczne, piosenkarskie, fotograficzne, hobbystyczne i sportowe.           

Najbardziej zróżnicowaną grupą była grupa prezentująca swoje talenty plastyczne. Wśród jej przedstawicieli znaleźli się mistrzowie trudnej sztuki origami, konstruktorzy postaci i malarze.

Dużą rozpiętość zainteresowań pokazali również hobbyści. Jedni zaprezentowali swoje kolekcje. Inni opowiadali o swoich pasjach przyrodniczych. Jeszcze inni opowiadali o pasji do żużlu.

        Sportowcy pokazali elementy piłki nożnej i pokazy karate.

Wszystkie prezentacje w świetlicy wypadły ciekawie i inspirująco dla odbiorców. Miłe dla nich było też to, że mogły czynnie uczestniczyć w ich toku. Padało wiele pytań. W przyszłym roku zachęcamy wszystkich do pokazania koleżankom i kolegom swoich pasji i talentów. Wiemy, że wymaga to odwagi!

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


„Pożegnanie zimy” – świetlicowe zawody sportowe kl. I

W pierwszym tygodniu marca (04.03) klasy pierwsze w oczekiwaniu na słońce i cieplejszą temperaturę, żegnały zimę. W dobrych nastrojach, pełne energii przystąpiły do wyścigów rzędów z przeszkodami. Dzieci podzielone na dwa zespoły, nadały swoim drużynom nazwy oraz wymyśliły okrzyki niezbędne do dopingu. Zadaniem uczestników było: przeskoki przez hula hop i gumowe piłki-jeżyki symbolizujące zaspy śniegu, turlanie piłek lekarskich – jako kul śniegowych, przekładanie szarfy przez całe ciało – zdejmowanie ciepłych ubrań, wrzucanie butów do skrzynki – zmiana obuwia na wiosenne, podawanie w zespole kulek z papieru – sprzątanie śniegu.

Każdej drużynie przyświecały zasady dobrej zabawy, współpracy oraz zaangażowania. Finał zmagań był wyrównany, dzieci nagrodziły się brawami, a za udział w zabawie otrzymały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowy konkurs w rzutach do kosza “Śmietnikówka”

            Dzieci z naszej świetlicy odkryły, że do dobrej zabawy, rozwijania sprawności i kształtowania celności, wystarczy kosz na śmieci i zarysowane kartki zgniecione w kulki. W tym niezwykłym roku szkolnym dzieci zostały pozbawione różnych, dotychczasowo organizowanych w świetlicy aktywności.  Ale sytuacja sprzyja także rozwijaniu kreatywności i realizacji własnych, ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest rzucanie z dużej odległości do kosza zużytymi kartkami. Dzieci trenując osiągały coraz lepsze rezultaty i zrodził się pomysł na zorganizowanie konkursu. W dniu 11 lutego odbył się taki konkurs w klasach I, a tydzień później – 18 lutego – w klasach II i  III. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięły w nim udział prawie wszystkie dzieci obecne w świetlicy w tych dniach. Do konkursu wykorzystany został nieużywany, czysty kosz do papieru, jakich dużo teraz w prawie pustej szkole. Każdy z uczestników wykonywał 12 rzutów. Odległość z jakiej rzucano była taka sama dla wszystkich grup wiekowych – 5 m 40 cm. Trafić z takiego dystansu nie jest łatwo. Nasze dzieci są jednak bardzo zdolne i sprawne, i wiele z nich trafiało nie jeden raz.

            W klasach pierwszych o I i III miejscu zadecydowała dogrywka. Ostatecznie wygrał Franek z kl. I a, drugie miejsce zajęła Hania z kl. I c, a trzecie – Alicja z kl. I b. W klasach II i III, również konieczna była dogrywka, którą wygrał Jasiu z kl. II b zdobywając pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Lena z kl. III b, a trzecie – Magda z kl. II b. Zwycięzcy otrzymali puchar, medale i nagrody, a wszyscy uczestnicy dostali drobną nagrodę w postaci różnych breloczków do wyboru.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs „Pięknie czytam”

W poniedziałek, 25 stycznia, drugoklasiści byli bardzo podekscytowani. Tego właśnie dnia miał się odbyć konkurs pięknego czytania. Wzbudził on wielkie zainteresowanie dzieci. Wzięło w nim udział czternaścioro, czyli większość obecnych tego dnia w świetlicy. Ich zadaniem było jak najlepsze przeczytanie fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Fochy fortuny czyli niezwykły słownik Kuby i Buby”. Książka ta, jak można się zorientować już po tytule, ma w swoim tekście wiele trudnych słów, których rzadko się używa.

Wszyscy uczestnicy poradzili sobie doskonale z czytanym tekstem, a jego treść na tyle zainteresowała wszystkie dzieci, że wiele z nich postanowiło tę książkę przeczytać w całości.

      I miejsce            Franek           kl. II a

     II miejsce            Maja               kl. II b

                                Piotr               kl. II a

                                Emilka           kl. II b

                                Janek             kl. II b

     III miejsce           Staś                kl. II b

                                Franek           kl. II b

     Wyróżnienie       Ula                  kl. II a

                                Krzyś              kl. II a

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Babci i Dziadka

W tym tygodniu przypadają jedne z najważniejszych świąt rodzinnych. Mowa tu o Dniu Babci, który przypada 21 stycznia, i Dniu Dziadka, który przypada 22 stycznia. Są to jedne z ważniejszych dni w roku zarówno dla babć i dziadków, jak i dzieci.

W świetlicowej gromadzie dzieci cały tydzień przygotowywały się do ich obchodów. Dzieci rozmawiały z paniami o tym jaką rolę pełnią seniorzy w społeczeństwie, czym się zajmują, w czym nam pomagają, jak zmieniła się ich rola od czasu gdy babcie i dziadkowie byli dziećmi. Wszystkie dzieci miały możliwość opowiedzenia koleżankom i kolegom o swoich babciach i dziadkach oraz o tym jak najbardziej lubią spędzać z nimi czas.

Dzieci wykonały własnoręcznie prezenty dla swoich babć i dziadków. Najmłodsza grupa świetlicowa, podczas twórczej i radosnej aktywności, przygotowała upominki – obrazki. Grupa drugoklasistów również przygotowała obrazki – zawieszki korzystając z różnorodnych, kolorowych materiałów i bogatej wyobraźni autorów. Ich motywem przewodnim było serce, które z miłością od nich otrzymują. Trzecioklasiści  wykonali bogato zdobione obrazki – ramki z życzeniami oraz malowane farbami upominki z masy solnej.

Dzieci opowiadały, że prezenty bardzo ucieszyły adresatów.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowe zawody sportowe klas II i III

            19 października odbyły się w świetlicy, organizowane co roku, jesienne zawody sportowe dla klas II i III. Mimo, że różniły się od zawodów z poprzednich lat – miejscem ich rozgrywania nie była tradycyjnie sala gimnastyczna tylko bieżnia na boisku szkolnym – jak zawsze towarzyszyły im duże emocje i przyniosły dzieciom widoczną radość. Dodatkowo jesiennego charakteru dodawała aura, w jakiej odbywały się zawody, nie przeszkadzająca dzieciom w dobrej zabawie.

Panie Jolanta Thiel i Brygida Kovacs przygotowały dla dzieci kilka konkurencji rozgrywanych na zasadzie wyścigów rzędów. Zadaniem uczestników był bieg do słupka, bieg slalomem, przekładanie piłki z miejsca na miejsce, toczenie piłki. Dzieci znakomicie radziły sobie z tymi konkurencjami i dopingowały siebie nawzajem.

Pomimo tego, że przyznawane były drużynom po każdej konkurencji punkty, chodziło przede wszystkim o wspólną zabawę i dzieci wiedziały, że każdy otrzyma na zakończenie niespodziankę. Kiedy punkty zostały podliczone, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że każda z drużyn uzyskała taką samą liczbę punktów, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs plastyczny

W świetlicy, wśród klas trzecich, odbył się konkurs plastyczny: „Przyszła Jesień”. Konkurs trwał przez 2 tygodnie na przełomie września oraz października. Dzieci miały możliwość wykonania kilku rodzajów prac pod okiem i przy pomocy oraz wskazówkach opiekunki klas trzecich p. Moniki Jeżyk. Były trzy rodzaje prac do wykonania, dzieci dowolnie mogły wybrać rodzaj pracy a niektóre wykonały nawet wszystkie 3 prace. Główna technika wykonania prac były to: kredki, pastele, krepa, papier kolorowy oraz nożyczki i klej. Do konkursu przystąpiło 15 dzieci z klas trzecich: a, b i c. Ponieważ jest to czas jesiennych plonów oraz zbiorów, część dzieci wykonała kolorowe jabłka i gruszki z papieru. Jesienią jeże aktywnie szykują się do zimy – część dzieci wykonała wesołe jeże. Część dzieci wykonała kolorowe, jesienne drzewa pastelami.

Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone: 1 miejsce Barbara z klasy 3c, 2 miejsce Agata z klasy 3c, 3 miejsce Ewa z klasy 3b. Pozostali uczestnicy także otrzymali drobne nagrody pocieszenia – zakładki. Gratulujemy!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka (30 września) w naszej świetlicy, odbył się w klasach pierwszych teleturniej zwany Bingo. Na stołach pojawiły się plansze z liczbami do zakreślania dla każdego uczestnika oraz prawdziwa maszyna losująca piłeczki z numerami. Zabawa dostarczyła nam tyle pozytywnych emocji, że z chęcią będziemy z niej korzystać częściej. Na zakończenie dzieci otrzymały drobny upominek.

         Drugo i trzecioklasiści z okazji Dnia Chłopaka obejrzeli zabawne filmiki, ze zwierzętami w roli głównej, na YouTube oraz prezentację pt.: „Dzień Chłopaka”, gdzie były przedstawione typowe chłopięce marzenia i piękne życzenia z okazji ich święta. Na koniec chłopcy otrzymali ciasteczka z czego byli bardzo zadowoleni.

         Święto chłopaków w świetlicowej gromadzie zakończyło się wspólnymi zabawami na placu zabaw i boisku szkolnym.

Fotorelacja w GALERII


Integracyjne zabawy sportowe dla klas I

Korzystając z uroków wrześniowej pogody, klasy pierwsze wzięły udział w zabawach integracyjnych na boisku szkolnym. Pierwszego dnia dzieci bawiły się z piłkami w zmodyfikowaną zabawę Zbijak. W aktywności tej, bardzo ważna była zwinność i uważność, aby uniknąć dotknięcia piłką.

Kolejnego słonecznego popołudnia dzieci podzieliły się na dwa zespoły i odbył się bieg rzędów. Zadanie nie było łatwe, bo każda drużyna musiała jak najszybciej pokonać tor z zadaniami. Uczestnikom towarzyszyło dużo radości i spontaniczności, a dzieci wykazały się zaangażowaniem oraz współpracą. Dla wszystkich Pierwszaków przygotowane zostały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content