Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Aktualności

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Aktualności świetlicy 2023/2024Zawody Hobby Horse

17 czerwca odbyły się pierwsze zawody Hobby Horse, które adresowane były do chętnych dzieci ze świetlicy z klas I-III. Polegały one na kłusowaniu z konikiem na patyku i przeskakiwaniu przez przeszkody oraz robieniu slalomu między słupkami, a wszystko to w jak najkrótszym czasie. W zawodach wzięły udział cztery dziewczynki, wszystkie na pięknych konikach. Niektóre były wykonane samodzielnie, ale niczym nie ustępowały profesjonalnym. Uczestniczki z powodzeniem dwukrotnie przebiegły całą trasę i żadna z nich ani razu nie strąciła żadnej przeszkody (za co byłyby punkty karne).

Pierwsze miejsce zajęła Zuzia z kl. II b na koniu Adagio, drugie – Marta z kl. II c na Perle, trzecie ex aequo  – Tosia z kl. III a na Gwizdce i Maria z kl. II a na Andżelji. 

Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody. Pierwszą nagrodą był plecak z koniem przekazany specjalnie na ten konkurs przez Weronikę z kl. III a, której  bardzo dziękujemy!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Gra w fińskie kręgle

Fińskie kręgle to plenerowa gra wymyślona, jak sama nazwa wskazuje, w Finlandii. Dzięki swoim prostym, wciągającym zasadom zdobyła już wielką popularność w całej Europie. Polega ona na rzucaniu drewnianym zbijakiem w ustawione w pewnej odległości kręgle z numerami od 1 do 12. Rzuty należy wykonywać od dołu trzymając za koniec zbijaka. Jeśli przewrócony zostanie jeden kręgiel zapisuje się na koncie rzucającego liczbę umieszczoną na tym kręglu. Natomiast jeśli strąconych zostanie więcej niż jeden – zapisuje się ilość tych kręgli. Punkty z każdej rundy dodaje się. Celem gry jest zdobycie 50 punktów, wtedy gra kończy się i wygrywa osoba, która jako pierwsza tego dokona. Jednak sprawa nie jest taka łatwa jak się wydaje, ponieważ strącone kręgle ustawia się w miejscu gdzie znalazły się po trafieniu zbijakiem (czasami bardzo daleko od linii rzutów). Innym utrudnieniem jest to, że jeśli ktoś uzyska więcej punktów niż potrzebne 50, musi zacząć od 25 punktów.

W naszej świetlicy w fińskie kręgle dzieci grają już od kilku lat. Za każdym razem do rozgrywek zgłasza się wielu chętnych. Grze towarzyszą emocje i mimo, że każdy chce wygrać, gra toczy się w przyjaznej atmosferze. Jest to przede wszystkim bardzo dobra zabawa.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Dzień Dziecka

29 maja, w świetlicy, dzieci świętowały Dzień Dziecka z kolorowymi balonami w rękach.  Pojawiły się pieski, miecze, kwiaty, a nawet żaba. To był bez wątpienia bardzo wesoły dzień.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


XXII Międzyświetlicowy maraton układania puzzli

W piątek 10 maja, dziewczynki z kl. II b wzięły udział w międzyświetlicowym maratonie układania puzzli, który co roku organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 7. Zadaniem każdej drużyny było ułożenie 160 elementów puzzli w jak najkrótszym czasie. Pomimo, że reprezentantki naszej szkoły wystąpiły w okrojonym składzie, to wcale nie zajęliśmy ostatniego miejsca, co jest dużym sukcesem! Dziewczynki miały opracowaną dobrą strategię, świetnie się komunikowały i współpracowały ze sobą. Udział w międzyświetlicowym maratonie układania puzzli przysporzył nam wiele frajdy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Powrót do świata dinozaurów

            Czas egzaminów maturalnych w szkołach ponadpodstawowych i brak zajęć lekcyjnych w klasach młodszych jest momentem, kiedy naszą szkołę odwiedzają nasi absolwenci. Opowiadają jak potoczyły się ich losy, sprawdzają co się w szkole zmieniło i  spotykają się ze swoimi dawnymi nauczycielami. Są to bardzo miłe spotkania. W tym roku szkolnym była to także okazja do zaproszenia naszego byłego ucznia, który znany był z prowadzenia arcyciekawych wykładów na temat dinozaurów i zwierząt dla klas I-III, Teodora Olejniczaka. W dniach 7 i 8 maja odbyły się trzy takie spotkania – we wszystkich klasach pierwszych. Od momentu ostatnich wykładów, Teodor pogłębił jeszcze bardziej swoją wiedzę. Jak zawsze w ciekawy sposób podzielił się nią z naszymi uczniami. Teo mówił o czasach prehistorycznych, nawet jeszcze przed dinozaurami – jak powstała Ziemia, jakie były epoki geologiczne i co się w nich działo. Z dużym zainteresowaniem dzieci oglądały przyniesione przez Teodora skamieliny – Trylobita, który żył w erze paleozoicznej 550 – 360 milionów tal temu, czy ząb Mozazaura – wodnego gada żyjącego w okresie późnej kredy (około 71-66 milionów lat temu).

Tradycyjnie Teo opowiedział o wielu dinozaurach, ale także gadach wodnych i latających. Dzieci dowiedziały się kiedy dinozaury żyły i w jakim środowisku, ile według obecnych danych było ich gatunków, czym się charakteryzowały, jak były zbudowane, jak się poruszały, czym żywiły, dlaczego wyginęły oraz kto to jest paleontolog (naukowiec zajmujący się badaniem skamieniałych pozostałości dinozaurów). Dzieci, jak na każdym spotkaniu z Teodorem, słuchały z dużym zainteresowaniem jego ciekawego i barwnego wykładu.

Nasz gość poruszył też bardzo ważną kwestię dotyczącą ginięcia gatunków zwierząt. W historii Ziemi było kilka momentów „wielkiego wymierania” całych gatunków zwierząt (w jednym z nich wymarły dinozaury) wywołanych między innymi zmianami klimatycznymi czy uderzeniem asteroidu z kosmosu. Według naukowców obecnie mamy również do czynienia z sytuacją „wielkiego wymierania” i przerażające jest to, że tym razem powoduje je człowiek swoją bezmyślną działalnością na niekorzyść zwierząt i środowiska, a w konsekwencji na swoją.

Nie zabrakło oczywiście także części warsztatowej, podczas której dzieci lepiły Tyranozaura, według wskazówek Teodora, a swoją pracę mogły potem zabrać na pamiątkę do domu.

Mamy szczęście, że do naszej szkoły chodzili i chodzą osoby z pasjami i chcą się nimi dzielić z innymi.

Dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i kolejny raz zachwycenie słuchaczy swoją wiedzą.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Zdrowo warzywnie i owocowo

Druga edycja warsztatów kulinarnych już za nami. Tym razem wspólnie przygotowywaliśmy pyszny sok owocowo – warzywny. Przy tej okazji świetliczaki przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania oraz dowiedziały się dlaczego witaminy są dla nas ważne. Każdy kto miał ochotę, mógł samodzielnie przygotować sok z przyniesionych składników. Było przy tym wiele frajdy, a degustacja sprawiła, że na twarzach pojawiły się uśmiechy, sok jabłkowo – marchewkowy wszystkim smakował. Rodzicom serdecznie dziękujemy za zaopatrzenie dzieci  w odpowiednie składniki. Mamy nadzieję, że zajęcia zachęcą do wspólnego przygotowywania zdrowych soków w domu.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Konkurs pięknego czytania

Dnia 24.04. świetliczaki z klas drugich miały możliwość wzięcia udziału w konkursie pięknego czytania, do którego zgłosiło się czternaście osób. Każdy uczestnik miał do przeczytania fragment baśni arabskich pt. “Lampa Alladyna” lub “Alibaba i czterdziestu rozbójników”. Poziom czytania był mniej więcej wyrównany, ale udało się wyłonić miejsca punktowane, które wyglądają następująco:

I miejsce Hania z kl. II a

II miejsce Zuza z kl. II b

III miejsce Natalia z kl. II b oraz Maryia z kl. II a

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Na szczególną uwagę zasługują także dzieci z Ukrainy, które przystępując do konkursu miały do pokonania podwójną trudność, ale świetnie sobie z nią poradziły. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów czytelniczych!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Świetlicowe mistrzostwa w piłce nożnej klas II

25 kwietnia odbyły się bardzo lubiane przez chłopców ze świetlicy zawody – Świetlicowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej. Sędzią głównym był pan Andrzej Gumny prowadzący dla dzieci ze świetlicy codzienne zajęcia sportowe w sali gimnastycznej.

Do zawodów zgłosili się prawie wszyscy chłopcy ze świetlicy z klas II, a także jedna dziewczynka. Przed rozpoczęciem zawodów odbyła się rozgrzewka, kapitanowie wybrali składy dwóch drużyn, a następnie pan Andrzej przedstawił regulamin rozgrywek. Wszyscy zawodnicy grali z ogromnym zaangażowaniem, widoczne było, że gra w piłkę nożną nie jest im obca. Emocje były bardzo duże, zarówno na boisku jak i na trybunach, a każdy gol przyjmowany był z wielkim entuzjazmem i radością. Gra obydwu drużyn była bardzo wyrównana i mecz, w czasie podstawowym, zakończył się remisem. Konieczna była dogrywka, która jednak znowu nie przyniosła rozstrzygnięcia. Musiały zostać przeprowadzone rzuty karne, przy których „emocje sięgnęły zenitu”. Każdy z zawodników po kolei wykonywał strzał na bramkę. Tutaj wreszcie udało się wyłonić zwycięzcę turnieju.  

Nastąpiło uroczyste wręczenie medali wszystkim graczom. W zwycięskiej drużynie znalazł się także wyróżniający się zawodnik, Jacek z klasy II a, który strzelił aż 3 gole!! Otrzymał on pamiątkową statuetkę „Króla strzelców”.

Były to kolejne bardzo udane mistrzostwa w piłce nożnej i biorąc pod uwagę to, jaką popularnością cieszą się wśród chłopców chodzących do naszej świetlicy, miejmy nadzieję, że nie ostatnie. Wszystkim zawodnikom należą się ogromne brawa za wspaniałą grę i zaangażowanie.

 Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świetlicowy Arcymistrz Warcabowy

            18 kwietnia rozegrany został pojedynek warcabowy, w którym zmierzyli się mistrzowie klas II i III wyłonieni podczas wcześniejszego turnieju. Wzięli w nim udział Kacper z kl. II b i Basia z kl. III a. Tym razem grali oni dużymi, podłogowymi warcabami rozłożonymi na korytarzu. Po przypomnieniu zasad zawody rozpoczęły się i gracze w dużym skupieniu zaczęli przenosić swoje pionki. Ostatecznie, po zaciętej grze, Arcymistrzem świetlicy w warcabach została Basia! Otrzymała pamiątkowy puchar, a oboje mistrzowie mogli wybrać sobie drobną nagrodę.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Warsztaty kulinarne

Tego już dawno nie było! W miniony poniedziałek w naszej świetlicy odbyły się warsztaty kulinarne. Pani Beata pokazała świetliczakom, jak przygotowuje się ciasto na gofry, a następnie razem je wypiekaliśmy. Radości było co nie miara, ale najlepsze zostało oczywiście na sam koniec, czyli degustacja. Wszyscy z apetytem zajadali pyszne smakołyki, było ich sporo, więc poczęstowaliśmy również panie oraz dzieci z innych grup. Już niebawem pragniemy zorganizować drugą edycję warsztatów, na którą serdecznie zapraszamy!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


„Drzwi Otwarte” w świetlicy

13 kwietnia, podczas szkolnych „Drzwi Otwartych”, w świetlicy dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez panie Jolantę Thiel i Joannę Buczak. Chętne dzieci wykonywały portret indianina albo też własny totem. Prace te mogły następnie zabrać do domu na pamiątkę.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Konkurs „Jeden z dziesięciu”

W ramach miedzyświetlicowej współpracy, uczeń Stefan Olejniczak z klasy 3a, wziął udział w konkursie wiedzy „Jeden z dziesięciu” w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu. Celem spotkania było, kształtowanie zdrowej rywalizacji, poszerzanie wiedzy oraz integracja uczniów z różnych szkół. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą. Odpowiadali na pytania z wielu dziedzin, m.in. matematyki, sportu, przyrody czy powiedzeń. Widać było, że dzieci doskonale poradziły sobie ze stresem a przy tym świetnie się bawiły i integrowały. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom i praktyczny upominek.

Paulina Postaremczak 

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

27 marca, po raz drugi w tym roku szkolnym, odbył się bardzo lubiany przez dzieci z klas II i III konkurs rzutów do kosza na śmieci „Śmietnikówka. Tradycyjnie wykonywano rzuty kulkami papieru do czystego kosza na śmieci z odległości 5 metrów 20 centymetrów. W zawodach udział wzięło 26 dzieci, które oddały cztery rzuty w fazie głównej zawodów. Następnie dzieci, które trafiły raz, brały udział w dogrywce o miejsce czwarte. Po zaplanowanych trzech rundach, z uwagi na to że nikomu nie udało się trafić, miejsce to otrzymały wszystkie te osoby. W końcu kolej przyszła na troje uczestników, którzy w fazie zasadniczej trafili do kosza dwukrotnie. Wykonywali oni rzuty walcząc o miejsce pierwsze, drugie i trzecie. Ten wielki finał, tak jak i całe zawody, dostarczył dużo emocji. Ostatecznie  miejsce pierwsze zdobyła  Zuzia z kl. II b, drugie – Natalia również z kl. II b, a miejsce trzecie – Kuba z kl. II a. Zwycięzcy otrzymali puchar i medale, a wszyscy uczestnicy mogli wybrać sobie drobne nagrody.

Tradycją „Śmietnikówki” jest dobra atmosfera podczas zawodów, zachowanie fair play wszystkich uczestników – wzajemne dopingowanie, wspieranie i nagradzanie gromkimi brawami każdego gracza, któremu uda się trudna sztuka trafienia do kosza.

Były to kolejne udane zawody, a na następne zapraszamy już w przyszłym roku szkolnym!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Przywitanie wiosny z latawcami

Jedną z wiosennych propozycji spędzania czasu w świetlicy, była zabawa z papierem techniką origami. Dzieci zainspirowane książką do składania modeli, tworzyły kolorowe kwiaty oraz zaprojektowały zwiewne latawce. Następnie z gotowymi latawcami przywoływały na boisku wiosnę.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Eksperymenty fizyczno-chemiczne

            Podobnie jak w poprzednim, również i w tym roku szkolnym, panie Beata i Jola zorganizowały dla swoich świetliczaków pokaz eksperymentów fizyczno-chemicznych. Pomimo, iż było ich nieco mniej niż w zeszłym roku, były równie ekscytujące i spektakularne. Można było obserwować wulkan wylewającej się piany, świeczkę na talerzyku wypełnionym wodą, przykrytą słoikiem, do którego psiknęliśmy troszkę dezodorantu, w skutek czego wytworzyło się podciśnienie, świeczka zgasła, a słoik napełnił się wodą z talerzyka. Był to eksperyment, który najbardziej podobał się dzieciom. Dużą ekscytację wzbudziła również ciecz newtonowska, która zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczymy jej energii, a gdy nic z nią nie robimy, wraca do stanu ciekłego. Dzieci miały przy tym wiele frajdy. Ostatnim eksperymentem było tworzenie tzw. slime’a z pasty do zębów oraz wody z solą. Ten eksperyment nam jednak nie wyszedł, ale nic straconego! Mamy w planach wykonać slime’a z nieco innych składników.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


XI Międzyświetlicowy Turniej w „Dwa ognie”

20 marca nasza świetlica była kolejny raz organizatorem Międzyświetlicowego Turnieju w „Dwa ognie” klas II i III. Nasze zaproszenie przyjęły dwie z trzech szkół, które są z nami niezmiennie od początku organizacji zawodów – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 z os. Wichrowe Wzgórze i Szkoła Podstawowa nr 65 z os. Kosmonautów.

Organizatorką i głównym sędzią zawodów jest od początku pani Jolanta Stęplowska, która przygotowuje specjalnie dla dzieci ze świetlicy tę ciekawą i dobrą dla zdrowia formę spędzania wolnego czasu. Sędziami pomocniczymi były na zmianę panie opiekujące się drużynami z zaproszonych szkół. 

Zawody poprzedziły treningi gry w „Dwa ognie” prowadzone specjalnie na potrzeby turnieju przez pana Andrzeja Gumnego.

Przed rozpoczęciem zawodów pani Jola przypomniała regulamin, a także przeprowadziła rozgrzewkę. Następnie losowana była kolejność gier. Z uwagi na ilość drużyn (3) grano systemem „każdy z każdym”. W meczach kolejno grać miały: SSP 2 i SP 11, SSP 2  i SP 65 oraz SP 65 i SP 11. Wszystkie spotkania były bardzo zacięte i dostarczyły ogromnych emocji.

Ostatecznie wszystkie swoje mecze wygrała i I miejsce zajęła drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2, II miejsce wywalczyła nasza dzielna drużyna, a III – SP 65. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a ich opiekunowie podziękowania. Zawodnicy mogli także zregenerować siły otrzymanymi ciasteczkami i soczkiem jabłkowym.

Na koniec, tradycyjnie, zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników zawodów.

Był to kolejny udany turniej i miło spędzony czas w gronie sympatycznych osób lubiących sport i rywalizację.

Naszą drużynę tworzyli: Zuzia i Jacek z kl. II a, Sofia, Natalia i Aleks z kl. II b, Julek z kl. II c, Basia, Weronika, Agata i Oskar z kl. III a, Janek z kl. III b.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Turniej „Kółko i krzyżyk”

Tuż przed feriami zakończył się, zorganizowany przez panią Jolę, turniej „Kółko i krzyżyk”. Cieszył się on dość dużym zainteresowaniem wśród drugoklasistów z obu świetlicowych grup.
Przeciwnicy byli wyłaniani drogą losową. Rozgrywali trzy partie, do dwóch wygranych. Zdarzyło się też kilkakrotnie, że trzy partie dawały  wynik remisowy. W takim wypadku przeciwnicy grali dalej, do wygranej. W ten sposób wyłonione zostały trzy dziewczynki, które grały o tytuł Mistrza „Kółka i krzyżyka”. Etap finałowy rozrywany był w czasie gier każdą z każdą. W ich efekcie Mistrzynią okazała się Zuza z klasy 2a, Wicemistrzynią – Hania z klasy 2b, a Drugą Wicemistrzynią – Sonia z klasy 2a. W czasie rozgrywek uczestnikom towarzyszyły duże emocje.
Zwyciężczyniom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Turniej warcabowy

W lutym, w grupach świetlicowych klas II i III a, rozegrany został Turniej warcabowy. Przed rozpoczęciem gier panie Jola, Beata i Brygida przedstawiły uczestnikom regulamin. Grano systemem pucharowym, czyli gracze, którzy zwyciężali swoje pojedynki przechodzili do następnego etapu, aż do finału. Następnie w wyniku losowania dzieci podzielone zostały na pary.

Gracze podczas swoich pojedynków długo myśleli nad każdym posunięciem mając świadomość, że nie są to zwykłe gry, jakie toczą na co dzień podczas pobytu w świetlicy.  Nikt nie chciał popełnić błędu, który mógłby kosztować odpadnięcie z turnieju.

W klasach drugich ogłoszenie o turnieju spotkało się, jak zwykle, z wielkim zainteresowaniem ze strony dzieci. Pierwszy etap polegał na wyłonieniu mistrza z każdej klasy. W drugim etapie mistrzowie z klas 2 a, 2 b i 2 c grali ze sobą, każdy z każdym. W wyniku tych rozgrywek mistrzem klas drugich został Kacper z klasy 2 b, wicemistrzem – Jacek z klasy 2 a, a trzecie miejsce zajęła Zosia z klasy 2 c.

Kiedy, w klasie 3 a, wyłoniono czterech najlepszych graczy rozpoczęły się gry finałowe. Najpierw rozegrany został mecz o miejsce trzecie, w którym rywalizowały Agata i Laura. Grę tę wygrała Agata zdobywając trzecie miejsce. Następnie w finale, o miejsce pierwsze, zagrali Basia i Mateusz. Po zaciętej grze wygrała Basia zajmując pierwsze miejsce w turnieju klas trzecich, a Mateusz – drugie.  

Finaliści otrzymali nagrody, a osoby, które zajęły miejsca pierwsze dodatkowo możliwość gry w Turnieju arcymistrzów, który rozegrany zostanie po feriach.

Brygida Kovacs,

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Zabawy przy muzyce

Karnawał jest czasem zabaw tanecznych i bali. Dzieci z klas I a i c oraz III a miały możliwość poszaleć w świetlicy przy ulubionych utworach muzycznych. Dla urozmaicenia układów tanecznych mogły wykorzystywać specjalnie do tego przeznaczone wstążki.  Był to świetny sposób na relaks i przyjemne spędzenie czasu wolnego.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Poznaniu

W piątek (02.02.), w Szkole Podstawowej nr 80, odbył się XXIII Drużynowy Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Poznaniu dla uczniów klas drugich, w którym naszą szkołę reprezentowały Hanna K. z kl. II a, Zuzanna K. z kl. II b oraz Natalia M. z kl. II b. Dziewczynki przez cały miesiąc solidnie się przygotowywały. Zdobywały i poszerzały wiedzę o naszym mieście, poznawały zabytki oraz uczyły się gwary poznańskiej. Do konkursu przystąpiło aż dziewięć szkół, więc konkurencja była spora. Ku zaskoczeniu wszystkich, zwycięska szkoła nie pochodziła z Poznania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję, a z naszych dziewczynek jestem ogromnie dumna!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Zabawy przy muzyce

Karnawał jest czasem zabaw tanecznych i bali. Dzieci z klas I a i c oraz III a miały możliwość poszaleć w świetlicy przy ulubionych utworach muzycznych. Dla urozmaicenia układów tanecznych mogły wykorzystywać specjalnie do tego przeznaczone wstążki.  Był to świetny sposób na relaks i przyjemne spędzenie czasu wolnego.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Podwieczorek z grami planszowymi

            W naszej świetlicy dzieci bardzo lubią spędzać czas grając w gry planszowe. Do wyboru mają wiele gier znanych i lubianych w Polsce, i na całym świecie. Grają w gry dwuosobowe, dla kilku osób, a także chętnie rozwiązują zadania logiczne przeznaczone dla jednego gracza. Zawiązała się stała grupa chętnych, która z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie gier. Oczekiwanym punktem w roku szkolnym stały się także spotkania wielbicieli gier – „Podwieczorki z grami planszowymi”. Wydarzenie to organizowane jest od 2019 i z roku na rok przyciąga coraz więcej osób.  

Podwieczorek w tym roku szkolnym odbył się 24 stycznia. W stołówce naszej szkoły zgromadziła się bardzo liczna grupa wielbicieli planszówek – głównie dzieci z klas I-III z rodzicami i rodzeństwem, ale także z klas IV i V.

Organizatorki, pani Brygida Kovacs ze świetlicy i pani Barbara Rosińska z naszej biblioteki, zadbały żeby każdy znalazł coś dla siebie. Niektóre dzieci przyniosły także swoje ulubione gry. Podczas tego dwugodzinnego spotkania jego uczestnicy mogli także posilić się drobną przekąską.

Ani się wszyscy obejrzeli, a bardzo szybko nadeszła zaplanowana godzina zakończenia podwieczorku i jego uczestnicy w doskonałych humorach udali się do domów.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i stworzenie przemiłej atmosfery!

Brygida Kovacs       

Fotorelacja w galerii


Shuffle dance

W tym roku szkolnym, dzieci z klas drugich rozpoczęły swoją przygodę z tańcem shuffle dance. Jest to taniec freestylowy, polegający na pozornym „ślizganiu się” po podłożu. Podstawowym krokiem jest running man, dający efekt biegania w miejscu. Nieco trudniejszym, ale bardzo efektownym krokiem, jest polly pocket, od którego nasze świetliczaki chciały zacząć naukę. Po kilku miesiącach powstała nam króciótka choreografia, którą zatańczyły dziewczynki z klasy II b.

Beata Łukaszyk


Dzień Babci i Dziadka

Miniony tydzień w świetlicy był dla dzieci bardzo pracowity. Nie trudno się też domyślić dlaczego. Był to tydzień poprzedzający święto dwóch osób, które dla każdego z nas są bardzo ważnymi osobami. Oczywiście mowa tu o Dniu Babci i Dniu Dziadka, które przypadają 21. i 22. stycznia. W związku z tym, świetliczaki wraz ze swoimi paniami, własnoręcznie przygotowały dla babć i dziadków upominki.

Pierwszaki wraz z panią Pauliną wykonały laurki 3D z motywem kwiatka, pokolorowanej mandali w kształcie serduszka oraz własnoręcznie napisanych wyznań dla babci i dziadka.

Pierwszaki i trzecioklasiści z panią Brygidą wykonały przepiękne obrazki do zawieszenia, ozdobione kwiatkami, elementami kolorowej mozaiki, serduszkami, guziczkami, cekinami, wazonikami z barwnymi kwiatkami. Następnie same zrobiły z kolorowych kartek koperty, do których obrazki zostały schowane.

Drugoklasiści z panią Beatą i panią Jolą przygotowały przepiękne laurki z własnoręcznie wypisanymi życzeniami oraz uszyły z filcu zawieszki-breloczki. Dla babci w kształcie serca, a dla dziadka w kształcie koniczynki.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Wizyta Pani ze schroniska

W środowe popołudnie (17.01), odwiedziła nas  długo wyczekiwana Pani Julia, pracująca w schronisku w Poznaniu. Pani Julia przyjechała odebrać karmę i akcesoria uzbierane przez szkołę oraz podzielić się bardzo ciekawymi informacjami na temat psów i kotów.
Świetliczaki dowiedziały się między innymi dlaczego warto czipować psy i koty, gdzie należy zadzwonić w przypadku zaginionego zwierzaka, jak bezpiecznie nawiązać kontakt z psem oraz co oznacza żółty kolor na smyczy.

Powyższe tematy rozbudziły w nas ciekawość i chęć poszukiwania wiedzy w książkach na temat psów i kotów. Spotkanie zakończyło się serdeczną wymianą podarunków dla świetlicy w postaci gry planszowej i kalendarza.

W imieniu Pani Julii, serdecznie dziękuję za okazaną pomoc i dołączenie się do zbiórki dla schroniska: https://schronisko.com/jak-pomoc/#pomoc-rzeczowa


Paulina Postaremczak 

Fotorelacja w galerii


Turniej w kręgle

Dnia 11 stycznia w klasach II, odbył się turniej w kręgle. Podobnie jak w ubiegłym roku, zawodom towarzyszyły ogromne emocje, a chętnych do zbijania kręgli nie brakowało. Początkowo zaplanowane były dwie rundy, po jednym rzucie każda, jednak po tym jak zawodnicy się „rozkręcili”, panie Jola i Beata zdecydowały o dodatkowej rundzie. Podczas tegorocznych zawodów, aż pięciu osobom udało się trafić strike, czyli strącić wszystkie kręgle za jednym rzutem.

Miejsca na podium zajęli:

I miejsce Michalina G. z kl. II b i Jacek A. z kl. II a

II miejsce Marta K. z kl. II c

III miejsce Stasiu S. z kl. II b

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Wymiana pocztówkowa

Kontynuując akcję międzyświetlicowej wymiany pocztówkowej z zeszłego roku, również w tym roku szkolnym nasze świetliczaki ochoczo przystąpiły do pisania pozdrowień dla uczniów z innych szkół w całej Polsce. Na nasze pozdrowienia odpowiedziały m.in. dzieci ze Szkół Podstawowych w Głogowie Małopolskim, Jastrzębiu, Mikołowie, Podchojnach, Kikole, Pępowie, Myszkowie oraz Jabłonnej.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Szaleństwo masek karnawałowych

Karnawał to czas hucznych zabaw w fantazyjnych strojach i przebraniach. Na początku stycznia, we wszystkich grupach świetlicowych, dzieci wykonywały maski karnawałowe, pod okiem swoich pań wychowawczyń. Ozdabiały je piórkami w różnych kolorach, cekinami, brokatem, kryształkami, guziczkami. Powstały przepiękne maski, których nie powstydziliby się uczestnicy karnawałowej zabawy w Rio de Janeiro czy w Wenecji.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Magiczny świąteczny czas

Czas przedświąteczny jest czasem wyjątkowym, jest czasem, w którym ogarnia nas magia przygotowań do wspólnego świętowania. Również w świetlicy przygotowywaliśmy się na ten magiczny czas. Dzieci miały okazję uszyć ozdoby z filcu, lepić aniołki i ozdoby z masy solnej, a potem ozdabiać je, malować witrażową choinkę oraz figurki z gipsu, wykonać pastelami obrazki przedstawiające zorzę polarną. Wykonały mnóstwo świątecznych łańcuchów, z których pani Jola i Beata upięły przepiękną, kolorową choinkę. Uczyły się jak zrobić z papieru (metodą origami przestrzennego) św. Mikołaja i gwiazdkę, a także duże śnieżynki z torebek papierowych. Ozdabiały też pierniczki kolorowymi, lukrowymi pisakami.

W tym szczególnym czasie życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku!

Beata Łukaszyk, Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Gry Cube w świetlicy

14 grudnia chętne dzieci z klas I ze świetlicy miały możliwość uczestniczenia w zajęciach zorganizowanych przez animatorów gier Cube. Dzieci zagrały w zaproponowaną grę, a pomagali im w tym i sędziowali uczniowie z klas III, którzy co tydzień biorą udział w zajęciach z gier Cube na terenie naszej szkoły. Była to okazja do poznania nowej gry, a także do integracji dzieci.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świąteczne zabawy sportowe

Zabawy i zawody sportowe w sali gimnastycznej organizowane od lat przez nauczycieli wychowania fizycznego z naszej szkoły, dla uczniów z młodszych klas, są co roku bardzo lubianym wydarzeniem. 11 grudnia pan Andrzej Gumny zorganizował i przeprowadził zabawy dla klas I w formie toru przeszkód. Zadaniem uczestników było pokonywanie kolejnych przeszkód, które wymagały zwinności (przechodzenie przez tunel, wspinanie po drabince), skoczności (przeskakiwanie przez przeszkody, skakanie na gumowych piłkach, przeskoki przez ławeczkę), celności (rzuty piłką do celu). Dzieci radziły sobie z tymi przeszkodami znakomicie i bardzo dobrze się przy tym bawiły. Podczas tej zabawy wspierali je i asekurowali uczniowie z klas VIII.

Dwa dni później, 13 grudnia, pan Andrzej poprowadził dla dzieci z klas II i III  grę w „Dwa ognie amerykańskie” i „Piłkę bramkową”, które dzieci bardzo lubią. Chociaż uczestnicy podzieleni byli na drużyny, najbardziej liczyła się podczas tych gier dobra zabawa i sama aktywność fizyczna, a nie rywalizacja.

Wszystkie dzieci świetnie się bawiły, a na zakończenie każde dziecko otrzymywało drobną niespodziankę w postaci świątecznego pierniczka.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii – kl. I

Fotorelacja w galerii – kl. II i III


„Piątka dla Natury”

            Dnia 11 grudnia świetlicę klas drugich odwiedziła pani Julia Dzikowska, która w ramach akcji „Zdrowo i sportowo” przeprowadziła dla naszych świetliczaków zajęcia z partnerskiego programu „Piątka dla Natury”. Zajęcia obejmowały szeroko rozumianą tematykę krajobrazów. Dzieci przypomniały sobie czym jest krajobraz, z jakich elementów się może składać oraz jakie są jego rodzaje. Pani Julia opowiedziała również o tym, jaka jest rola krajobrazu w przyrodzie oraz jak i dlaczego należy dbać o środowisko i planetę prowadząc m.in. zrównoważone podróże. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną – „Mój wymarzony krajobraz”.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Mikołajkowe zabawy andrzejkowe

Co roku w świetlicy obchodzone są zarówno andrzejki jak i mikołajki. Jednak w tym roku stało się nieco inaczej. Te dwie imprezy zostały ze sobą połączone, a dzieci z klas drugich mogły uczestniczyć w mikołajkowych zabawach andrzejkowych, podczas których było mnóstwo śmiechu i radości. Były między innymi wróżby kwiatowe, losowanie przyszłych zawodów czy też kręcenie „kołem przyszłości”. Jeśli owe wróżby się spełnią, to szykują nam się dwie następczynie dyrektora szkoły.

Natomiast w klasach pierwszych mikołajki rozpoczęły się od ozdabiania wstążek do tańca, a następnie pierwszaki mogły pląsać z nimi w rytm świątecznych hitów. Bawiły się też przy muzyce w „krzesełka”, a obie zabawy bardzo im się podobały.

Beata Łukaszyk, Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii – kl. Ia,c

Fotorelacja w galerii – kl. II


Andrzejki

29 listopada i 1 grudnia odbyły się zabawy andrzejkowe grupach świetlicowych klas III. Wychowawczynie przygotowały dla swoich podopiecznych różnego rodzaju wróżby, konkursy i zabawy, w których dzieci z ogromną chęcią uczestniczyły.

W klasie III a dzieci wróżyły imię swojego przyszłego męża, żony lub przyjaciela nakłuwając szpilką serca z imionami, kręciły wirtualnym kołem fortuny dowiadując się co je spotka w dalszej lub bliższej przyszłości, losowały kartki, które pani Brygida nadpalała na świeczką aż ukazał się napis z przyszłym zawodem dziecka, układały buty w stronę drzwi dowiadują się komu spełni się najszybciej marzenie. Po wróżbach przyszła kolej na zabawę przy muzyce – przechodzenie pod kijkiem na różnej wysokości, taniec z programem Just Dance, zabawa w „Krzesełka”.

W grupie świetlicowej klas 3B i 3C dzieci uczciły andrzejki zabawami – zrobiliśmy wyścig butów do drzwi, właściciel (a raczej właścicielka, Dominika) wygrała spełnienie tajemnego marzenia. Następnie dzieci rzucały monetą do pojemnika z wodą, stojąc tyłem. Zaskakująco dużej liczbie osób udało się trafić. Na koniec dzieci w mniejszych grupach bawiły się „lepiąc” z kolegów lub koleżanek figury woskowe. Było dużo śmiechu i dobrego nastroju.

Zabawie towarzyszyły pozytywne emocje i wszyscy uczestnicy żałowali, kiedy czas zabawy dobiegł końca.

Brygida Kovacs, Joanna Wojtkowska

Fotorelacja w galerii – kl. III a

Fotorelacja w galerii – kl. III b


Życzliwe kartki

Podczas tygodnia życzliwości, dzieci z klasy 1a i c przygotowały kartki z miłym słowem dla swoich rówieśników. Następnie kartki trafiły do specjalnej skrzynki, z której  będą doręczane do rąk własnych. 

W klasach II b, c również odbyły się ciekawe zajęcia o tej tematyce. Na początek przypomnieliśmy sobie czym w ogóle jest życzliwość. Świetliczaki rozwiązywały quiz dotyczący życzliwości, miały również okazję obejrzeć kilka krótkich filmików dotyczących tego tematu. Mogły zakręcić kołem życzliwości, a na koniec każdy wylosował dla siebie „życzliwą” wiadomość.

Paulina Postaremczak,

Beata Łukaszyk 

Fotorelacja w galerii


„Kup pan szczotkę” – przekazanie darów

            W połowie listopada zakończyła się zbiórka charytatywna dla podopiecznych z Afryki. Wszystkie zebrane dary zostały policzone i przekazane do Fundacji Redemptoris Missio, skąd w styczniu przyszłego roku trafią do Republiki Południowej Afryki lub na Madagaskar.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękuję! Pragnę również poinformować, że dzięki Waszej ofiarności i wrażliwości na losy najuboższych mieszkańców świata, nasza placówka otrzymała tytuł „Szkoły z Misją”.

Beata Łukaszyk


Gry kooperacyjne na papierze
Podczas tygodnia, gdzie za oknem było szaro i buro,  świetliczaki zabrały się za  tworzenie gier na kartce papieru. Pierwszą z nich była gra w ruletkę „Poznaj mnie lepiej” w której dzieci podawały swoje propozycje wyzwań i pytań, dzięki którym mogły dowiedzieć się więcej na swój temat.

Kolejną propozycją była gra z kostką o nazwie „Wyturlaj rysunek” Wyzwaniem w tej grze, było odwzorowanie tego co wyturla kostka a następnie połączenie wzorów w fantazyjną całość. 

Dzięki takim aktywnością dzieci, poznały pomysły na nudę, ćwiczyły współpracę,  czekanie na swoją kolej i spostrzegawczość.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

22 listopada odbył się konkurs, dla dzieci z kl. II i III, w rzutach do kosza na śmieci – „Śmietnikówka” organizowany co roku od trzech lat.  W tej edycji udział wzięła rekordowa liczba zawodników, bo aż 34!

Zasady były takie same jak od początku organizacji tego lubianego przez dzieci konkursu. Rzucano pogniecionymi kartkami zarysowanego papieru do czystego kosza na śmieci, ustawionego w odległości 5 m 20 cm. W rundzie głównej każdy z uczestników wykonywał cztery rzuty.

Mimo, że był to konkurs, któremu towarzyszyły emocje, całe zawody przebiegały w atmosferze według zasad fair play. Po celnym rzucie widownia nagradzała zawodników gromkimi brawami i okrzykami.

Po zakończeniu rundy głównej pani Brygida (organizująca zawody) podliczyła punkty. Okazało się, że dwie osoby zdobyły po dwa punkty, a siedem osób po jednym. Przeszły one do rundy finałowej i wykonały jeszcze jedną serię rzutów. Na początku dzieci rzucały, żeby wyłonić miejsce trzecie i zajęła je Weronika z kl. III a, która jako jedyna zdobyła punkt. Następnie o miejsce pierwsze rywalizowały Łucja z kl. III a i Marta z kl. II c. Punkt zdobyła Łucja i zajęła pierwsze miejsce w konkursie, a Marta – drugie.

Zwyciężczynie otrzymały puchar i medale oraz nagrody – breloczki do wyboru. Wszyscy uczestnicy, zaczynając od osób, które zdobyły czwarte miejsce czyli od: Natalii z kl. II b, Lilki i Kai z kl. II c oraz Julii, Mateusza, i Agaty z kl. III a, również mogli wybrać sobie drobną nagrodę.

Na koniec wykonane zostało wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników tego emocjonującego konkursu.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Turniej gier planszowych

Dnia 14 listopada odbyła się II edycja świetlicowego turnieju gier planszowych. Podobnie jak w zeszłym roku, dzieci miały okazję poćwiczyć swoją spostrzegawczość oraz refleks. Tym razem jednak poziom był nieco trudniejszy i wymagał od uczestników bardzo dużej koncentracji. Świetliczaki musiały nieźle wytężać swój wzrok, odszukując poukrywane na planszy maleńkie elementy.

Turniej dostarczył dzieciom wiele emocji. Świetnie się przy tym bawiły i pytały, kiedy mogą spodziewać się kolejnych rozgrywek.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA!

Serdecznie zachęcamy, do wzięcia udziału w organizowanej przez świetlicę zbiórce karmy i potrzebnych rzeczy dla psów i kotów.

Prośba od schoniska, aby zbierać tylko i wyłącznie wymienione poniżej produkty i przedmioty!!!

Zbieramy karmę 

dla psów:

-Brit Premium lub Brit Care

-Purina Dog Chow i Bosch

-Royal Canin Hypoallergenic 

-Brit Care, Acana Pacifica, Orijen, Taste of The Wild

dla kotów:

-Josera 

-Royal Canin Baby Cat i Josera Kitten

-Brit, Purina, Bosch Sanabelle

-Jedzą także mokre karmy wysokomięsne, np.: Animonda, Dolina Noteci, Rocco

-Tovet Hypoallergenic

-Royal Canin Convalescence Support

Poza karmą w schronisku potrzebne są także:

-naturalne gryzaki dla psów- zwłaszcza żwacze, suszone skóry, poroże;

-kocie feromony do kontaktu (np. Feliway);

-koce i ręczniki, a także bawełniane prześcieradła i pościele;

-podkłady chłonne, które zużywamy w dużych ilościach;

-środki czystości- szczególnie płyn do naczyń, którym codziennie myjemy klatki, a także ręczniki papierowe;

-chusteczki nawilżane dla zwierząt;

LINK: https://schronisko.com/jak-pomoc/?fbclid=IwAR2GaDRhkEcdVxV3Nj5ZybTSGJy5_yAzACoAZVeptFdbPmMn5OhydwGP6zI#pomoc-rzeczowa

Dary można przynosić do świetlicy do 30 listopada, następnie zostaną odebrane i przekazane do schroniska.

Za okazane wsparcie, z góry dziękujemy.

Aureliusz Al-Khatib

Paulina Postaremczak


„Zdrowo i sportowo”

W październiku, w ramach Akcji „Zdrowo i sportowo”, dzieci z klas 1a i c miały wyzwanie zmierzyć się z zasadami współpracy i czekania na swoją kolej. Jak widać na zdjęciach sprostali wyzwaniu z radością i wielkim entuzjazmem. 

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Quiz o kolejkach i transporcie miejskim

            12 października, dzieci z klas II i III ze świetlicy, wzięły udział w Quizie na temat kolejek i transportu miejskiego (autobusów i tramwajów) zorganizowanym i przeprowadzonym przez byłego ucznia naszej szkoły – Kacpra, z pomocą pani Brygidy. Mimo, że Kacper rozpoczął właśnie studia, znalazł czas żeby ten lubiany przez dzieci konkurs poprowadzić i wystąpić w roli eksperta.

Był to już czwarty taki quiz w historii naszej szkoły, a jego zasady, tak jak wszystkie poprzednie, wzorowane były na popularnych teleturniejach – „Kole Fortuny” i „Milionerach”.

Zgromadzone dzieci podzielone zostały na cztery drużyny, a następnie w każdej drużynie wybrano kapitanów. Po kolei każdy zawodnik kręcił kołem, na którym znajdowały się pytania oznaczone parowozem (pytania o kolejkach) i autobusem (pytania o komunikacji miejskiej). Kolejnym krokiem był wybór kartki z numerem pytania – łatwego (za jeden punkt) lub trudnego (za dwa punkty). Odpowiednie pytanie wyświetlane było na tablicy multimedialnej. Jego treść odczytywał głośno Kacper, a następnie pojawiały się trzy możliwe odpowiedzi, z których należało wybrać jedną. Na odpowiedź na pytanie za 1 punkt drużyny miały 30 sekund, za 2 punkty – 1 minutę.  Zawodnicy w drużynach mogli naradzać się i zastanawiać wspólnie, a następnie kapitanowie prosili o zatrzymanie czasu i udzielali odpowiedzi. Każdy zespół miał do wykorzystania, w dowolnym momencie gry, trzy koła ratunkowe: zmiana pytania, minus jedna nieprawidłowa odpowiedź oraz pytanie do eksperta.

Kiedy wszystkie rundy pytań zostały zakończone, gra dobiegła końca i nastąpiło liczenie punktów. Okazało się, że drużyny miały bardzo zbliżoną liczbę punktów, ale jedna z nich zdobyła o jeden więcej i zwyciężyła.
            Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę poczęstunek, a zawodnicy zwycięskiej drużyny drobne nagrody do wyboru – breloczki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Kacprowi za poświęcenie czasu na przygotowanie i poprowadzenie miłej zabawy dla naszych uczniów!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Integracyjne zabawy w świetlicy

Z początkiem roku szkolnego dzieci z klas pierwszych, miały okazję poznać bliżej swoich wychowawców,  kolegów i koleżanki. Dzieci integrowały się podczas takich aktywności jak: zabawa z chustą animacyjna, udział w grze „Piekło i niebo” z różnymi wyzwaniami oraz zabawa „Kto, tak jak ja…”

Wspólny i aktywnie spędzony czas rozbudził w nas wiele pomysłów na kolejne integrujące świetlicę aktywności oraz dostarczył dużo radości i odprężenia.

Paulina Postaremczak 

Fotorelacja w galerii


KUP PAN SZCZOTKĘ

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w zbiórce charytatywnej „Kup Pan Szczotkę”. Zbieramy pasty, szczoteczki do zębów oraz mydło w kostce. Dary można przynosić do świetlicy do 17 listopada, następnie trafią one do potrzebujących w Afryce.

Za okazaną pomoc i serce z góry dziękuję.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Dzień kasztana

            4 października dzieci z klas I i III a wykonały piękne jeżyki i inne zwierzątka z kasztanów i plasteliny. W ten sposób uczciły Dzień kasztanów, które wszystkie dzieci uwielbiają zbierać i robić z nich potem różne, pomysłowe prace.

Brygida Kovacs


Dzień Chłopca

Dzień Chłopca w świetlicy Z okazji dnia chłopaka, prócz tego, że wszystkie dzieci zostały obdarowane pysznymi śliwkami, to w każdej klasie pojawiły się miłe atrakcje.
W klasach pierwszych, dziewczynki odbarowały chłopców fikuśnymi krawatami po czym wszyscy zagrali w emocjonującą grę bingo.
Dzieci z klas drugich wzięły udział w zajęciach sportowych inspirowanych ogólnopolską akcją „zdrowo i sportowo”.
W klasie III a,  dziewczynki wykonały dla chłopców prezenty. Były to krawaty z kolorowanych kartek, wykonane metodą origami, według wskazówek pani Brygidy, które chłopcy z dumą nosili podczas pobytu w świetlicy.
Chłopcy z grupy świetlicowej 3B, 3C oraz OP z okazji bawili się rysując na tablicy swoje portrety z zasłoniętymi oczami, przy akompaniamencie kibicowania pozostałych kolegów i koleżanek. Wszyscy otrzymali poczęstunek w postaci owocowych cukierków.

Paulina Postaremczak 

Fotorelacja w galerii


Bezpiecznie na drodze, w domu, szkole, na boisku

            W dniach 26 i 27 września naszą szkołę odwiedził funkcjonariusz policji z Komisariatu Poznań – Północ. Nasz gość spotkał się z dziećmi ze wszystkich klas I, II i III. Pan policjant przedstawił najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w drodze do szkoły, w ruchu drogowym i jak ważne jest posiadanie odblasków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – przy ograniczonej widoczności. Następnie nasz gość sprawdził wiedzę dzieci na temat kontaktów z obcymi osobami i zapytał czy można z kimś obcym wsiadać do samochodu lub brać np. słodycze. Dzieci zdały ten test celująco i odpowiadały oczywiście, że nie, ponieważ ktoś może je porwać lub zrobić im krzywdę. Dzieci dowiedziały się także jak postępować w sytuacji gdy się zgubią i gdy zaatakuje je pies. Na koniec także – co dziecko powinno zrobić w sytuacji gdy zostaje samo w domu i do drzwi dzwoni ktoś obcy (nie powinno otwierać nawet, gdy osoba ta ubrana jest w mundur policjanta!).

Spotkania były bardzo ciekawe i pouczające. Wszystkie dzieci słuchały pana policjanta z dużym zainteresowaniem i co najważniejsze zdobyły ważną wiedzę na temat zachowania w różnych sytuacjach.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Aktualności świetlicy 2022/2023Dzień Taty

            Chociaż rok szkolny dobiega już końca, dzieci ze świetlicy nie zwolniły jeszcze tempa i z zapałem wykonały prezenty na Dzień Taty (23 czerwca). Narysowały podobizny swoich tatusiów lub coś, co może sprawić im przyjemność. Następnie obrazki te zostały zalaminowane i nawleczone na łańcuszki z zawieszką. Powstały w ten sposób piękne breloczki. Na pewno spodobają się wszystkim tatusiom, którym życzymy zdrowia, szczęścia i miłych wakacyjnych chwil!!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Podróż w świat dinozaurów

            16 czerwca odbyło się siedemnaste spotkanie prowadzone w naszej szkole przez Teodora z klasy VIII b. Opowiadał on w klasie II a o dinozaurach i czasach w jakich żyły. Kiedy, w 2018 roku, zaczynał swoje prelekcje był niewiele starszy od dzieci, z którymi się teraz spotkał. Nie miał żadnego doświadczenia w prowadzeniu takich spotkań, ale poradził sobie znakomicie. Posiadana przez niego wiedza imponowała zawsze słuchaczom. Uzupełniał ją cały czas i mógłby teraz z powodzeniem konkurować z badaczami życia dinozaurów i innych zwierząt. Każdy, kto uczestniczył przez te lata w prelekcjach prowadzonych przez Teodora wie z jaką pasją i zaangażowaniem potrafi on mówić na swój ulubiony temat. Imponował zawsze wrażliwością na los zwierząt i jego słowa skłaniały do myślenia nad zgubną działalnością człowieka na Ziemi wpływającą na cały ekosystem. Gdyby wszyscy ludzie byli tak wrażliwi i rozsądni pod tym względem być może dzisiaj nie mówilibyśmy o zagrożonych, czy wymarłych z winny człowieka gatunkach zwierząt i zatruciu środowiska.

Być może jeszcze się spotkamy na prelekcjach Teodora, czego bardzo byśmy sobie życzyli.   

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Turniej piłkarski

15 czerwca dziewczynki i chłopcy ze świetlicy wzięli udział w turnieju zorganizowanym i prowadzonym przez pana Andrzeja Gumnego. Zawody te były podsumowaniem i podziękowaniem dzieciom za liczne uczestnictwo, przez cały rok szkolny, w prowadzonych przez pana Andrzeja zajęciach sportowych.

Młode piłkarki i piłkarze podzielili się na cztery zespoły i rywalizowali na zmianę rozgrywając łącznie cztery mecze. Każdy dawał z siebie wszystko i mecze miały bardzo wyrównany poziom. Bramki dla swoich drużyn zdobyli: Jacek z kl. I a, Romek z kl. II a i Michał z kl. II b. Wynik jednak nie był tutaj najważniejszy, liczył się sam udział, dobra zabawa i pozytywne emocje jakich niewątpliwie te zawody, a także każde zajęcia sportowe z panem Andrzejem dostarczały uczestnikom.

W nagrodę i na pamiątkę udziału w zajęciach sportowych w roku szkolnym 2022/2023 wszystkie dzieci otrzymały medale, a także drobny poczęstunek.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Trochę wody dla ochłody

Po chłodnym maju przyszły czerwcowe upalne dni. Panie ze świetlicy pomagają dzieciom spędzić je w szkole możliwie jak najprzyjemniej. Dzieci odpoczywają w cieniu na kocach i co jakiś czas mogą schłodzić się wodą.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Dzień Dziecka w świetlicy

Podczas świętowania Dnia Dziecka, w każdej grupie świetlicowej, zagościły baloniaki, czyli fantazyjne pieski oraz miecze mocy.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Maraton układania puzzli

W środowe południe, trzyosobowa drużyna świetlicowa z klas 3a i b, dołączyła do konkursu zespołowego układania puzzli, w Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu. Zadaniem dzieci, było ułożenie 120 elementów w 15 minut. Podczas takiej rywalizacji, trzeba było wykazać się wypracowaną strategią, zgraną komunikacją, współpracą oraz skupieniem na drobnych szczegółach. Takie umiejętności zaowocowały zdobyciem medali i dyplomów za trzecie miejsce. Układanie puzzli na czas, okazało się przyjemnym wydarzeniem, do którego nasza świetlica na pewno jeszcze przystąpi.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Dzień Mamy

            Do tego dnia, jak co roku, dzieci z naszej świetlicy przygotowywały się bardzo starannie i z dużym zaangażowaniem. Panie zaproponowały wykonanie magnesów ozdobionych zdjęciem poszczególnych dzieci. Odpowiednio wcześniej dzieci pozowały do zdjęć, które po wywołaniu i odpowiednim dopasowaniu ich rozmiarów, przykleiły potem do wykonanych, z kolorowych kartek papieru metodą origami, ozdobnych ramek. Całości dopełniły ozdobne, błyszczące narożniki i samoprzylepna taśma magnetyczna przyklejona na spód ramki. Dzieci wykonały jeszcze małe koperty, do których magnesiki zostały schowane.

            Wszystkim Mamom z okazji ich święta życzymy zdrowia, cierpliwości i pociechy z dzieci!!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świetlicowe wyścigi rzędów

            19 maja chętne dzieci z klas I i II ze świetlicy wzięły udział w zorganizowanych i prowadzonych przez pana Andrzeja Gumnego zawodach sportowych w sali gimnastycznej. Uczestnicy podzielili się na trzy zespoły i rywalizowali w wyścigach rzędów. Pan Andrzej zaproponował kilka ciekawych konkurencji dostosowanych do możliwości dzieci. Wszyscy z powodzeniem wykonywali: bieg z piłką trzymaną na głowie, toczenie piłki kijem do unihokeja, bieg z przechodzeniem przez szarfę, toczenie dużej piłki.

            Chociaż zespoły otrzymywały punkty za kolejność na mecie, wynik nie był podczas tych zawodów najważniejszy. Liczyło się to, że dzieci wzięły w nich udział, aktywnie spędziły czas i dobrze się bawiły. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali na zakończenie drobny poczęstunek i zregenerowali swoje siły.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Pokaz judo

W czwartkowe popołudnie, 18 maja, odwiedził nas zespół trenerów i medalistów z Akademii Judo w Poznaniu, aby zaprezentować dzieciom jak wygląda sztuka walki judo oraz opowiedzieć dlaczego warto ją trenować. Dzieci dowiedziały się, że judo to świetna zabawa na macie z wykorzystaniem różnych gier i zabaw. Świetliczaki dobrane w pary, miały okazję przećwiczyć blokowanie partnera oraz brały udział w mini walce, polegającej na bujaniu i próbie położenia partnera na matę. Na koniec otrzymały ulotki wraz z naklejkami z zaproszeniem na  judo przygodę. www.akademiajudo.pl

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Kartki dla Rity

Na prośbę pana Michała Sikory dzieci ze świetlicy własnoręcznie wykonały przepiękne kartki z życzeniami z okazji 8 urodzin Rity – dziewczynki z niepełnosprawnością ruchową, która uwielbia otrzymywać i przeglądać takie kartki. Dzięki takim akcjom uwrażliwiamy dzieci na potrzeby innych oraz uczymy empatii.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Wymiana pocztówkowa

Na przełomie kwietnia i maja nasza świetlica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pt.: „wymiana pocztówkowa”, która polega na wzajemnej wymianie kartkami pocztowymi z uczniami z innych szkół. Na pocztówkach przedstawiających wizerunek swojego miejsca zamieszkania, dzieci wypisują krótkie wiadomości lub po prostu pozdrowienia. Celem tego przedsięwzięcia jest zarówno propagowanie tradycyjnego sposobu komunikacji w formie pocztówek, który coraz częściej zastępują maile oraz smsy, a także nawiązanie kontaktu z dziećmi z innych placówek, poznanie regionów Polski, w których żyją oraz promowanie własnego miejsca zamieszkania. Podczas wypisywania widokówek dzieci nauczyły się jak prawidłowo adresować listy i kartki oraz gdzie nakleić znaczek. Wspólnie redagowaliśmy tekst pozdrowień, które powędrowały do różnych placówek w Polsce, promując przy tym naszą szkołę i świetlicę. Otrzymane pocztówki odczytywaliśmy wspólnie w świetlicy i odszukiwaliśmy miejscowości na mapie. Świetlicowa wymiana pocztówkowa spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród dzieci, które z niecierpliwością wyczekują każdej nowej pocztówki. Do tej pory otrzymaliśmy kartki z takich zakątków naszego kraju jak: Kleszczów, Zwierzyn, Morąg i Kiełpino. Mamy nadzieję, że kontynuując akcję w przyszłym roku szkolnym, uda nam się stworzyć mapę z pocztówkami ze wszystkich województw.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Książka, mój przyjaciel

W związku z tematem „Książka mój przyjaciel”, świetliczaki z klasy 3, wykonały swoje autorskie książeczki na temat świata zwierząt. Uwzględniając swoje zainteresowania chłopcy opisali zwierzęta w najdrobniejszych szczegółach – podsumowali to tak: „Cała wiedza przelana została z głowy”.
Ciekawym pomysłem okazała się też fantazyjna historia opisana ilustracją. Teraz kolej na dziewczynki, które są w trakcie mierzenia się z wyzwaniem.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Pierwszaki talenciaki

Dnia 27 kwietnia w naszej świetlicy odbył się „Dzień talentów”, podczas którego dzieci z klas pierwszych mogły zaprezentować koleżankom i kolegom swoje pasje i umiejętności. Chętnych było bardzo wielu, a prezentacje skrupulatnie przemyślane. Wśród występów znalazły się między innymi pokazy plastyczne, akrobatyczne, sportowe, a nawet jazda konna. Dzieci zaprezentowały elementy gry w piłkę nożną oraz koszykówkę, a także judo czy też ulubione skoki przez linkę. Spędziliśmy ten dzień bardzo miło i sympatycznie, dzieląc się swoimi pasjami oraz przełamując bariery tremy, która zazwyczaj towarzyszy występom przed szerszą publicznością. Zachęcamy do ćwiczenia swoich umiejętności i pielęgnowania talentów, być może znajdzie się ktoś, kto odkryje w sobie nową pasję i zaprezentuje ją w przyszłym roku.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Dzień fryzur z papieru

W tym roku nasza świetlica po raz pierwszy dołączyła do międzynarodowego projektu artystycznego pt. „Dzień fryzur z papieru” – edycja trzecia, którego inicjatorem jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublinie.

            Cała akcja trwała niemalże dwa tygodnie, gdyż nasze świetliczaki z wielkim zapałem przygotowywały papierowe fryzury. Dzieci wykazały się niebywałą kreatywnością, tworząc włosy w przeróżnych wariacjach kolorystycznych zarówno z krepy jak i z papieru. Można było podziwiać włosy kręcone, proste, warkocze, kitki czy też koki. Nawet panie dołączyły do projektu i stworzyły dla siebie nietuzinkowe fryzury. Cała świetlica zamieniła się w szałowy salon fryzjerski, w którym było wiele frajdy i zabawy. Z pewnością powtórzymy to w przyszłym roku!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


„Sprzątanie świata”

            21 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Ziemi (22.04), dzieci ze świetlicy włączyły się do akcji sprzątania śmieci porzuconych byle gdzie przez ludzi nie dbających o nasze wspólne dobro. Dzieci z dużym zaangażowaniem wyzbierały śmieci z najbliższego otoczenia szkoły. Jest to mała część tego, co należy robić dla Ziemi i nasi wychowankowie już o tym wiedzą. Oby i dorośli brali z nich przykład.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świetlicowe mistrzostwa w piłce nożnej klas III

            20 kwietnia odbył się turniej zwany Świetlicowymi mistrzostwami w piłce nożnej. Te lubiane przez miłośników piłki nożnej zawody odbywają się w naszej świetlicy od 2013 roku. Sędzią głównym, od kilku edycji, jest pan Andrzej Gumny.

Do zawodów przystąpiły dwie drużyny, reprezentantów klas III a i III c. Zespoły te rozegrały jeden mecz, składający się z dwóch połówek po 12 minut każda, z przerwą 10 minutową.

Mecz ten był niezwykle emocjonujący. Zawodnicy dawali z siebie wszystko i nie było mowy o odpuszczaniu przeciwnikowi mimo, że po chwili od gwizdka rozpoczynającego grę pot kapał z czół wszystkich. Wynik meczu był sprawą otwartą do samego końca gry, lecz w ostatnich minutach szalę zwycięstwa przeważyli na swoją korzyść zawodnicy z klasy III a. Najlepszym strzelcem zawodów został gracz tej drużyny – Franek.

Wynik jednak nie był tutaj najważniejszy, tylko dobra, wspólna zabawa i włożony w grę wysiłek, który u wszystkich trzeba bardzo docenić!!

Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a „król strzelców” – także statuetkę dla najlepszego gracza.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Sianie rzeżuchy

Jednym z nieodzownych elementów związanych ze świętami wielkanocnymi jest z pewnością sianie rzeżuchy. Wielkanoc to tradycyjnie czas odradzania się przyrody po zimie, dlatego w świątecznych dekoracjach króluje zieleń – symbolizująca życie i nadzieję. To właśnie w tym okresie rzeżucha cieszy się największym powodzeniem, stając się nie tylko dekoracją stołu, ale także dodatkiem do świątecznych potraw. Również w naszej świetlicy dzieci chętnie zasiały rzeżuchę, jej zapach unosi się w całej sali. Teraz czekamy na zbiór plonów, których każdy będzie mógł spróbować.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


„Drzwi otwarte” w świetlicy

W sobotę, 1 kwietnia, gościliśmy w szkole naszych przyszłych uczniów z rodzicami, dziadkami  i rodzeństwem. Przygotowanych zostało wiele atrakcji na terenie całej szkoły. W świetlicy, panie Beata i Paulina, zorganizowały warsztaty plastyczne. Dzieci mogły wykonać wianek z wiosennymi kwiatkami i motylkami, czapkę piracką lub ulepić coś, według własnego pomysłu, z ciastoliny. Nasi goście wykonali piękne prace, które mogli zabrać ze sobą do domu na pamiątkę tego miłego spotkania.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Podwieczorek z grami planszowymi”

            W naszej świetlicy, w ubiegłych latach, odbyły się już trzy „Podwieczorki z grami planszowymi”. Ich organizację przerwała pandemia, ale panie wychowawczynie zdecydowały, że już pora do nich wrócić szczególnie, że zawsze był to miło spędzony czas. 

30 marca wielbiciele gier planszowych z klas I-III zebrali się licznie w stołówce, żeby spędzić dwie godziny w sympatycznym towarzystwie grając w znane i lubiane gry. Miło było nam gościć dziadków,  rodziców i rodzeństwo naszych uczniów. Wybór gier by szeroki i każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

            W przerwie w grach uczestnicy spotkania, jak przystało na „podwieczorek”, mogli  nieco się posilić, napić soku lub herbaty.

            Zaplanowany na spotkanie czas minął bardzo szybko i ani się wszyscy obejrzeli, a trzeba było się żegnać.

Serdecznie dziękujemy wszystkim miłym gościom „podwieczorku z grami” i z góry zapraszamy na następny!!

Brygida Kovacs       

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

27 marca odbył się, na specjalne życzenie dzieci, konkurs w rzutach do kosza na śmieci – „Śmietnikówka”.  W tym roku szkolnym był to już drugi taki konkurs, ale okazało się, że jest on tak lubiany przez dzieci z kl. II i III, że prosiły, aby odbył się jeszcze jeden.

Udział w konkursie wzięło 20 zawodników. Tradycyjnie rzucano pogniecionymi kartkami zarysowanego papieru do czystego kosza na śmieci, ustawionego w odległości 5 m 20 cm. W rundzie głównej każdy z uczestników wykonywał pięć rzutów. Wszystkie trafne rzuty powodowały aplauz widowni. Mimo, że był to konkurs i towarzyszyły jemu emocje, całe zawody przebiegały w miłej, spokojnej atmosferze, która sprzyjała skupieniu każdego rzucającego podczas swojej próby. Zawodnicy przestrzegali zasad fair play i dopingowali siebie nawzajem.

Po zakończeniu rundy głównej pani Brygida (organizująca zawody) podliczyła punkty i osoby, którym udało się trafić, przeszły do fazy finałowej. Siedmioro zawodników zdobyło jeden punkt i „walczyli” oni dalej o miejsce trzecie. Dwie zawodniczki uzyskały dwa trafienia i wystąpiły później w wielkim finale.

Ostatecznie miejsce pierwsze zdobyła Agata z kl. II a, drugie – Dominika z kl. II b i trzecie – Roman z kl. II a. Miejsce czwarte ex aequo zdobyli: Oliwia z kl. II a i Franek z kl. III a. Miejsce piąte: Weronika, Bruno i Oskar kl. II a oraz Weronika kl. II b.

Zwyciężczyni otrzymała puchar, a za miejsce II i III były wręczone medale. Wszyscy uczestnicy mogli wybrać sobie drobiazg – breloczek.

Dzieci od razu po zakończeniu zawodów deklarowały swoją chęć brania udziału w „Śmietnikówce” w przyszłym roku szkolnym.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świetliczaki witają wiosnę

21 marca to z pewnością jeden z tych dni w roku, na który wszyscy czekają z niecierpliwością. Zarówno panie jak i dzieci spragnione są ciepłych promieni słonecznych, przy których można świetnie się bawić na świeżym powietrzu. Wiosna to czas kiedy drzewa i krzewy zaczynają kwitnąć, zwierzęta które przespały zimę, opuszczają swoje kryjówki, powracają też ptaki zimujące w ciepłych krajach, a łąki i trawniki pokrywają się kwiatami. Właśnie takimi kolorowymi kwiatami nasze świetliczaki powitały wiosnę w świetlicy. Stworzyły przepiękną kwietną łąkę, która wraz z wypuszczającym pączki drzewem zdobi naszą świetlicę.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Międzyświetlicowy konkurs wiedzy ogólnej pt. „Jeden z dziesięciu”

Dnia 16 marca, pani Beata Łukaszyk razem z Madzią Mirecką z kl. III a pojechały do Szkoły Podstawowej nr 85, gdzie odbyła się VII edycja międzyświetlicowego konkursu wiedzy ogólnej pt. „Jeden z dziesięciu”. Jest to konkurs wzorowany na popularnym teleturnieju telewizyjnym, gdzie uczestnicy odpowiadają na losowo wybrane pytania z różnych dziedzin m.in. matematyki, sportu, geografii, przyrody, filmu, j. polskiego czy powiedzeń.

            W tym roku w konkursie, swoje szkoły reprezentowało sześciu uczestników, byli to przedstawiciele: SP 11, SP 51, SP 7, ZSP 7, SP 85, SP 15. Po przybyciu, każdy uczeń losował numer stanowiska, z którego będzie odpowiadał. W pierwszej rundzie do uzyskania było dziesięć punktów. Nasza Madzia uzyskała 7 punktów, ex aequo z przedstawicielami ze szkoły SP 7 i SP 85, z którymi wzięła udział w dogrywce. Jak się okazało do wielkiego finału weszli przedstawiciele SP 51, ZSP 7 oraz SP 85. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Stasiowi z ZSP 7, który wykazał się naprawdę dużą wiedzą.

            Na koniec pani Aldona, organizatorka konkursu, wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


X Międzyświetlicowy Turniej w „Dwa ognie”

Już od dziesięciu lat nasza świetlica jest organizatorem Międzyświetlicowego Turnieju w „Dwa ognie” klas II i III, i zaprasza okoliczne szkoły do udziału w zawodach. Tegoroczny turniej odbył się 16 marca i zaproszenie do udziału w nim przyjęły Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 z os. Wichrowe Wzgórze i Szkoła Podstawowa nr 65 z os. Kosmonautów. Szkoły te gościmy co roku od początku organizacji turnieju.

Organizatorką i głównym sędzią zawodów jest od początku pani Jolanta Stęplowska, która przygotowuje specjalnie dla dzieci ze świetlicy tę ciekawą i dobrą dla zdrowia formę spędzania wolnego czasu. Sędziami pomocniczymi byli na zmianę opiekunowie drużyn z zaproszonych szkół.  

Przed rozpoczęciem zawodów pani Jola przypomniała regulamin, a także przeprowadziła rozgrzewkę. Następnie kapitanowie drużyn losowali kolejność gier. Z uwagi na ilość drużyn (3) grano systemem „każdy z każdym”. W meczach kolejno grać miały: SP 65 i SP 11, SSP 2  i SP 11 oraz SP 65 i SSP 2. Wszystkie spotkania były bardzo zacięte i dostarczyły dużo emocji. Po rozegraniu wszystkich meczów okazało się, że wszystkie drużyny mają tyle samo punktów, ponieważ każda szkoła odniosła jedno zwycięstwo. W związku z tym, aby wyłonić zwycięzców, komisja sędziowska  musiała podliczyć punkty każdej drużyny w poszczególnych meczach.  

Ostatecznie miejsce I zajęła drużyna z SP 65, II – SSP 2, a III – SP 11. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a ich opiekunowie podziękowania. Zawodnicy mogli także zregenerować siły otrzymanymi ciasteczkami i soczkiem jabłkowym.

Na koniec, tradycyjnie, zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników zawodów.

Był to kolejny udany turniej i miło spędzony czas w gronie sympatycznych osób lubiących sport i rywalizację.

Naszą drużynę tworzyli: Basia i Oskar z kl. II a, Alexia, Michał i Kuba z kl. II b, Julia, Franek i Dawid z kl. III a, Jagoda i Piotr z kl. III b oraz Weronika i Mikołaj z kl. III c.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Dzień Kobiet

W Dniu Kobiet, Pani Jola i pani Beata zorganizowały dla pierwszaków mini zawody sportowe w postaci wyścigu rzędów. Świetliczaki ćwiczyły swoją sprawność w różnych konkurencjach. Były to m.in. slalom z woreczkami grochu na głowie, toczenie piłki między kręglami, rzucanie do celu czy też podawanie sobie piłki nad głowami. Dzieci podeszły do zawodów z dużym entuzjazmem, a po zakończonych konkurencjach panie wręczyły im słodkie upominki.

Chłopcy z grupy 2B, 3C oraz 1 OP zaśpiewali koleżankom „sto lat”. Następnie dziewczynki zostały poczęstowane drobnym, słodkim upominkiem. Chłopcy jednak też się załapali na przekąskę. Aby uczcić to święto, dziewczyny wybrały sobie układy taneczne z YouTube, do których szalały podczas krótkiej muzycznej imprezy. Chętni chłopcy również się włączali. 

W klasie 2a chętne dzieci wzięły udział w lubianej przez nie grze w Bingo. W skupieniu słuchały wyczytywanych przez panią Brygidę numerów losowanych ze specjalnej maszyny do gry w Bingo i zaznaczały je na swoich karteczkach. Wszystkie dzieci obdarowane zostały na koniec drobną słodką przekąską.

W klasach trzecich, dziewczynki stworzyły swoją listę życzeń, czyli pomysły na to w jaki sposób chciałyby celebrować swoje święto. Na liście znalazły się układy taneczne, karaoke i śpiewanie znanych i lubianych piosenek oraz uwielbianą przez większość zabawę w muzyczne krzesła. Na koniec Pani Paulina zaprosiła dzieci do zabawy integracyjnej w rzędzie i przesypywania słodkich upominków ruchomym torem, było przy tym dużo śmiechu, zaangażowania i współpracy. 

Można powiedzieć, że świętowanie dnia kobiet w świetlicy, upłynęło radośnie, muzycznie i sportowo.

Beata Łukaszyk

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Spotkanie z żołnierzem

Dnia 7 marca, na zaproszenie pani Beaty, naszą świetlicę odwiedził żołnierz zawodowy, który opowiedział pierwszakom o swojej pracy i specyfice służby w szeregach Wojska Polskiego. Nasz gość już na samym wstępie zrobił ogromne wrażenie na dzieciach, gdyż pojawił się w pełnym umundurowaniu oraz z plecakiem, po brzegi wypełnionym wojskowym ekwipunkiem. Świetliczaki mogły zobaczyć między innymi wojskowy hełm, maskę przeciwgazową, lornetkę, kompas, apteczkę pierwszej pomocy czy też mundur galowy, który zakłada się podczas uroczystych apeli wojskowych. Żołnierz zaprezentował również z czego składa się indywidualna racja żywnościowa, opowiedział o kursie survivalowym oraz o tym jak sobie dać radę, aby przetrwać w trudnych warunkach. Na koniec dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę o wojsku, biorąc udział w konkursie przygotowanym przez naszego gościa. Największa wiedzą wykazał się Piotrek M. z kl. 1b, który zajął I miejsce. Drugi na podium był Jacek z kl. 1a, natomiast miejsce III przypadło ex aequo Mikołajowi i Aleksowi z kl. 1b. Wojskowy wręczył zwycięzcom drobne upominki przyniesione ze swojej pracy. Wszystkim chłopcom serdecznie gratulujemy, a żołnierzowi  dziękujemy za wizytę w naszej świetlicy i prezentację swojego zawodu.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Zwierzęta świata

03 marca, w klasie III c, odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VIII b na temat zwierząt świata.

Wybranych zostało tradycyjnie pięć zwierząt. Oprócz omawianych podczas wcześniejszego spotkania: ośmiornicy olbrzymiej, kolibra i słonia afrykańskiego, Teo opowiedział dzieciom o wilkoworze tasmańskim i kolczatce. Wilkowór to bardzo ciekawe zwierzę, które już niestety wymarło z winy człowieka, a zamieszkiwało, jak sama nazwa wskazuje, Australię. Był on podobny do średniej wielkości psa, rodził młode jak ssak, ale posiadał torbę jak kangury, w której młode dorastały.  Kolczatka także zamieszkuje tereny Australii, jest podobna do jeża, ale większa. Posiada ryjek z długim językiem, którym  pozyskuje pokarm, np. termity.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci lepiły z plasteliny wilkowora, według wskazówek i z pomocą Teodora.  

Uczestnicy spotkania słuchali z dużym zainteresowaniem i zadawali wiele pytań. Podobnie jak podczas innych spotkań, wiedza Teodora wzbudziła u wszystkich podziw.

Brygida Kovacs

Fotorelacja galerii


Mini turniej warcabowy

            W dniach 28.02.-2.03. z inicjatywy kl. 1b i 1c, pani Beata rozegrała z dziećmi mini turniej w warcaby. Do zawodów zgłosiło się kilkoro uczestników. Były to dość nietypowe rozgrywki, gdyż zazwyczaj dzieci grają między sobą, tym razem jednak każdy chciał pokonać panią. Nie było mowy o taryfie ulgowej, dlatego zadanie nie należało do łatwych, ale jak się okazuje dla świetliczaków nie ma rzeczy niemożliwych. Piotrek M. z kl. 1b jako jedyny pokonał panią Beatę i razem z Mikołajem również z kl. 1b, zagrali w wielkim finale. Poziom gry był niezwykle wysoki, a rozgrywka między chłopcami bardzo wyrównana. Ostatecznie zwycięzcą został Piotrek M. a wicemistrzem Mikołaj G. Obaj chłopcy otrzymali ode mnie pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, serdecznie im gratuluję!
A teraz czekam na kolejne inicjatywy i ciekawe wyzwania od moich świetliczaków!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Eksperymenty fizyczno-chemiczne

            W dniach 21 i 23 lutego panie Beata Łukaszyk i Jolanta Thiel zorganizowały pokaz eksperymentów fizyczno-chemicznych. Świetliczaki miały okazję zobaczyć kolorowy deszcz, tęczę ze skittlesów, tańczące na talerzach pajączki. Nasze pierwszaki dowiedziały się jak za pomocą sody i octu napompować balon, co stanie się z jajkiem i kością, gdy wrzucimy je do octu oraz jak mydło odpycha brud. Ciekawym doświadczeniem był również eksperyment pt. „lampa-lawa”, gdzie wlewając olej roślinny do wody, a następnie dodając barwnik i tabletkę musującą, można było obserwować jak kolorowe krople się poruszają – zachodziła tu reakcja kwasowo-zasadowa. Kolejnymi prezentowanymi eksperymentami były między innymi mieszanie kolorów, barwienie kwiatów czy też wędrująca woda. Najbardziej spektakularnym eksperymentem okazała się „pasta do zębów dla słonia”, gdyż doświadczenie to polegało na tworzeniu ogromnej ilości nieustannie wypływającej piany z naczynia,
w którym przeprowadzane było doświadczenie. Dzieci z ekscytacją obserwowały każdy eksperyment, na niektóre efekty trzeba było troszkę poczekać, ale na pewno było warto, bo dowiedziały się czegoś ciekawego, a przy okazji przysporzyło to wiele frajdy.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Nauka gry w tenisa stołowego

            W styczniu dzieci z klasy II a i III w świetlicy rozpoczęły naukę gry w tenisa stołowego. Na początku osoby, które pierwszy raz zetknęły się z tą grą, dowiedziały się jak należy poprawnie trzymać rakietkę, jak ustawiać się przy stole i jakie są ogólne zasady gry. Następnie dzieci uczyły się przebijać piłeczkę zaserwowaną przez przeciwnika, a potem same próbowały serwować (zaczynać grę). Niektórzy grali już wcześniej i bardzo dobrze radzili sobie przy stole.

Z uwagi na to, że nauka organizowana jest w salach świetlicowych do gry używane są cztery połączone ławki z przykręcaną siatką. Jeśli tylko będzie taka możliwość kolejnym krokiem będzie powrót do gier prowadzonych przed pandemią na prawdziwych stołach do tenisa stołowego w holu szkoły. Wtedy będzie też wystarczająco dużo miejsca na naukę jak najdłuższego podbijania piłeczki rakietką, co bardzo usprawnia rękę i pomaga potem skutecznie grać z przeciwnikiem.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świetlicowy turniej w kręgle

            W dniach 24 i 25 stycznia świetliczaki z klas pierwszych rozegrały świetlicowy turniej  w kręgle. Zawodom towarzyszyły duże emocje, a dzieci mogły przypomnieć sobie zasady zdrowej rywalizacji. Turniej wzbudził wielkie zainteresowanie wśród naszych podopiecznych, gdyż do zawodów zgłosiło się aż 30 osób! Każdy zawodnik w jednej turze miał dwa rzuty. Rywalizacja była zacięta, a poziom bardzo wyrównany. Dodatkową ekscytację wzbudzał fakt, że za zbicie wszystkich kręgli za pierwszym rzutem, można było zgarnąć podwójną liczbę punktów, co udało się tylko dwóm zawodnikom. Ostatecznie po rozegraniu drugiej tury zawodów i podliczeniu punktacji okazało się, że zwycięzcami zostali:

I miejsce Zuzanna K. kl. 1b

II miejsce Stanisław S. kl. 1b

III miejsce Natalia M. kl. 1b

Natomiast wyróżnienia otrzymali: Michalina G., Piotr M., Jakub A., Borys R., Hanna K. i Marta A.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejny turniej w przyszłym roku!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Dzień Babci i Dziadka

        21 i 22 stycznia przypada najcieplejszy, mimo chłodu za oknem, czas. W te dni obchodzą swoje święta nasze najukochańsze babcie i dziadkowie.

      W tym roku, aby uczcić tak ważne dla każdego dzieciaka wydarzenia, chętne świetliczaki, ze wszystkich grup, mogły z pomocą pań wykonać ze sznurka laleczki. Po zakupieniu odpowiedniego sznurka (który można czesać) i drewnianych korali na główkę, panie przygotowały młodszym dzieciom potrzebne materiały i odmierzyły określone długości sznurków. Starsze dzieci odmierzały wszystko same. Wszystkie dzieci z pełnym zaangażowaniem wyczesywały grzebieniem  sznurek na włosy i sukienkę, łączyły elementy laleczki. Dla pierwszaków pani Jola przygotowała skrzydełka, które przykleiła za pomocą kleju na ciepło. Efekty zadowoliły wszystkie dzieci.

     Mamy nadzieję, że obdarowanym spodobają się równie mocno jak wykonawcom.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Miłośnicy układania puzzli

               Jedną z częściej podejmowanych aktywności w świetlicy jest układanie puzzli.
Nasze świetliczaki świetnie sobie z tym radzą i chętnie układają zarówno w pojedynkę jak
i w grupach. Puzzle, które mamy w świetlicy opanowały niemal do perfekcji. Wśród naszych zasobów znajdują się puzzle o różnym stopniu trudności między innymi puzzle z Barbie oraz „Gdzie jest Nemo?” zawierające 100 elementów, puzzle „Star Wars” liczące 160 elementów oraz najtrudniejsze puzzle z dinozaurami mające aż 250 elementów.

Z pewnością nasze świetliczaki będą miały ochotę przejść na kolejny poziom trudności i poukładać nowe obrazki z jeszcze większą ilością elementów.

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Szaleństwo masek karnawałowych

W styczniu dzieciaki z klas pierwszych wraz ze swoimi paniami przygotowały maski karnawałowe, kolorując zgodnie ze swoimi pomysłami przygotowane przez panie szablony. Później maski zostały pokryte brokatem. Efekt zadowolił wszystkich. Zabawy przy pracy było wiele. Dzieci zapragnęły wykonać więcej masek, więc panie przygotowały nowe szablony z czarnego papieru, które mali artyści pokryli brokatowymi farbami. Wyszło wspaniale. Maski znalazły swoje miejsce na tablicy przed świetlicą. Dzieci z grupy 2 B, 1 OP i 3 C również samodzielnie wykonywały maski karnawałowe. Było mnóstwo przyjemności z łączenia kolorów, wymyślania wzorów i ozdabiania brokatem. Pozostaliśmy przy kolorach pastelowych, ale nie mniej efektownych. W klasach 3 nie mogło zabraknąć brokatowego szaleństwa. Brokat pojawił się nie tylko na czarnych maskach, ale również na ubraniach i włosach. Dzieci zaangażowały się w realizację swojego pomysłu i stworzyły karnawałową fotobudkę. Wszyscy bawili się znakomicie.

Joanna Wojtkowska

Fotorelacja w galerii


Lampiony

W grudniu dzieci z grupy kl. 2B, 1 OP i 3C robiły lampiony adwentowe w formie, która może być wykorzystana jako ozdoba choinkowa. Praca polegająca na dużej ilości żmudnego wycinania wzdłuż linii wzbudziła zaskoczenie wśród wykonujących. Efekt końcowy bardzo spodobał się dzieciom. Każdy lampion był w innym kolorze. Można je wykonywać w różnej wielkości i w zależności od rozmiaru albo wieszać na choince, albo postawić w środku lampkę. Odbijające się cienie pasków na ścianach na pewno zrobią wrażenie.

Joanna Wojtkowska

Fotorelacja w galerii


Świąteczna niespodzianka

            Przed samymi świętami pani Beata i pani Jola ze świetlicy zrobiły pierwszakom niespodziankę i wręczyły im małe upominki. Dzieci otrzymały słodkie, strzelające zozole, które niewątpliwie naszym świetliczakom smakowały, ponieważ wszystkie czekoladowe buźki były uśmiechnięte. Oprócz tego dzieci dostały też drewniane zawieszki na choinkę, które mogły pomalować według własnego pomysłu. Mamy nadzieję, że te drobne prezenciki przypadły wszystkim do gustu, a w świetlicy panowała dziś miła i świąteczna atmosfera. Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych świąt. Do zobaczenia w Nowym Roku!

Beata Łukaszyk

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Ozdabianie pierniczków

             W dniach 20 i 21 grudnia, chętne dzieci ze świetlicy ze wszystkich grup mogły podjąć się zadania ozdobienia pierniczków. Dzieci przystąpiły do tej pracy bardzo chętnie, a dodatkową motywacją było to, że po zakończeniu ozdabiania mogły swój pierniczek zjeść. Powstały piękne, kolorowe dzieła. Niektóre dzieci wytrzymały i zachowały swój pierniczek do przyjścia rodziców, żeby pokazać swoją pracę.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Wizyta pani ze schroniska i przekazanie darów ze zbiórki

            Dnia 19 grudnia w świetlicy odbyły się zajęcia edukacyjne prowadzone przez panią Julię, która na co dzień pracuje w schronisku dla zwierząt. W zajęciach uczestniczyły klasy pierwsze oraz trzecie.

            Pani Julia opowiedziała naszym świetliczakom na czym polega praca w schronisku, dlaczego i w jaki sposób trafiają tam zwierzęta. Jakie zwierzęta przebywają w schronisku oraz jak wygląda adopcja takich zwierząt. Dzieci dowiedziały się również, co należy zrobić, gdy znajdą porzucone zwierzę, a także jak się zachować w sytuacji, kiedy jakieś zwierzę nas zaatakuje.

Zaproszony do świetlicy gość, zaprezentował dzieciom jak wygląda urządzenie, którym sprawdza się czy psy są zaczipowane. Dzieci mogły również same zobaczyć jak działa to urządzenie i sprawdzić, czy przyniesiony przez panią Julię pluszowy piesek – „Ciapek”, ma wszczepionego czipa.

Świetliczaki zadawały mnóstwo pytań pani Julii, która cierpliwie i wyczerpująco na nie odpowiadała. Dzieci miały okazję porozmawiać o tym, jak lubią bawić się psy i koty. Nasz gość przyniósł również przykładowe zabawki – małą myszkę oraz szarpaki dla psów, które zrobiły ogromna furorę wśród naszych dzieci, gdyż zaczęły je przeciągać jak linę – było przy tym dużo frajdy i śmiechu.

Na koniec pani Julia rozdała dzieciom kolorowanki, które przyniosła ze schroniska, a my wręczyliśmy jej słodki upominek.

Przekazane zostały również wszystkie dary zebrane w trakcie zorganizowanej wcześniej zbiórki dla schroniska w Poznaniu – Kobylepole. Były to głównie koce, pościele, ręczniki i podkłady dla zwierząt, a także karma dla psów i kotów. Wszystkim, którzy dołączyli swoją „cegiełkę” do naszej zbiórki, serdecznie dziękuję za okazaną pomoc i serce.

                                                                                                          Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Zwierzęta świata

            16 grudnia, w klasie II b, odbyło się spotkanie prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VIII b. Tym razem nie było ono poświęcone dinozaurom, ale zwierzętom obecnie żyjącym w różnych zakątkach świata. Pierwsze takie spotkanie odbyło się już w 2019 roku i Teo bardzo chętnie powrócił do prezentowania tego tematu, ponieważ cały świat przyrody i wszystko co z nim związane jest jego pasją.

Wybranych zostało pięć zwierząt. Niedźwiedź polarny – największy gatunek z rodziny niedźwiedziowatych zamieszkujący tereny Arktyki. Groźny drapieżca, znakomity łowca i pływak. Dziobak australijski – z rodziny stekowców – jedynych ssaków znoszących jaja, jedno z najdziwniejszych zwierząt żyjących obecnie. Jest ostatnim żyjącym do dziś przedstawicielem swego rodzaju i gatunku. Ośmiornica olbrzymia – jedna z największych opisanych przez naukowców ośmiornic, drapieżca żywiący się rybami, krabami, małżami. W celu obrony wytwarza jad i potrafi się kamuflować zmieniając kolor skóry lepiej niż kameleon. Koliber – najmniejszy ptak na świecie, żywiący się nektarem kwiatów spijanym długim dziobem w locie, jajko kolibra jest małe jak tik-tak. Słoń afrykański – największe żyjące współcześnie zwierzę lądowe (maksymalnie może ważyć 10 ton), żyje w grupach rodzinnych, gdzie najważniejszą rolę pełnią najstarsze samice. Uważany jest za zwierzę obdarzone wysoką inteligencją i znakomitą pamięcią.

Z uwagi na to, że ostatnie omawiane zwierzę, czyli słoń afrykański, jest niestety zagrożony wyginięciem, Teo poruszył przykry temat, o którym jednak należy mówić i potępiać go, czyli kłusownictwo. Wiele gatunków zwierząt zostało przez człowieka  uszczuplonych do kilku osobników, które mądrzy i kochający przyrodę ludzie starają się ocalić przed całkowitym wyginięciem. Są jednak gatunki, których nie udało się ocalić i już nigdy ich nie zobaczymy. Przykrą prawdą jest, że to człowiek jest największym zagrożeniem dla świata przyrody i utrzymania równowagi w nim. Brutalnie zmienia swoje otoczenie nie myśląc jak to wpływa na żyjące w nim zwierzęta i rosnące rośliny, a w konsekwencji na przyszłość całej Ziemi.  

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci lepiły z plasteliny, według wskazówek i z pomocą Teodora, ośmiornicę olbrzymią.  

Wiedza Teodora kolejny raz wzbudziła podziw i otrzymał on zasłużone brawa, a spotkanie pozwoliło uczestnikom poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

            14 grudnia, chętne dzieci z klas II i III ze świetlicy wzięły udział w organizowanym po raz trzeci konkursie rzutów do kosza na śmieci, zwanym „Śmietnikówką”. Pierwszy taki konkurs zorganizowany został kiedy z uwagi na pandemię nie można było brać udziału w prawie żadnych aktywnościach. Dzieci, zamiast wyrzucać zarysowane kartki, zaczęły zbierać je, robić z nich kulki i celować do czystego, nieużywanego  kosza. Kulki te są przechowywane i mając na uwadze ekologię dzieci nadal wykorzystują podczas konkursu te same kulki co dwa lata i rok temu.  

            W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 17 uczestników. Dla klas drugich odległość od linii rzutów do kosza wynosiła 4 metry, a dla trzecich – 4,5 metra. Każdy zawodnik w rundzie zasadniczej oddawał cztery rzuty. Wszyscy rzucali z ogromnym zaangażowaniem. Po zakończeniu tej rundy wyłonione zostały osoby, które grały dalej o podium i dalsze miejsca. O najwyższe miejsca rywalizowało pięcioro dzieci. Ostatecznie miejsce pierwsze zajął Franek z kl. III a, drugie – Bruno z klasy II a, a trzecie – Veronika z klasy II b.

            Zwycięzcy otrzymali puchar i medale, a wszyscy uczestnicy mogli wybrać sobie drobną nagrodę.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Mikołajki

Z okazji Mikołajek pani Beata i pani Jola przygotowały dla pierwszaków małą niespodziankę. Była to zabawa przy muzyce. Wszystkie dzieciaki wesoło tańczyły. Miłym akcentem był korowód prowadzony przez panią Beatę. Na zakończenie czekał na wszystkich mały poczęstunek – chrupki, paluszki, ciasteczka i soczek.

                                                           Beata Łukaszyk
                                                           Jolanta Thiel


Mikołajki na sportowo w klasach II

            W dniu 9 grudnia, dzieci z klasy II a i b wzięły udział w Mikołajkowych zawodach sportowych. Wszyscy uczestnicy z dużą ochotą i zaangażowaniem zagrali w „Dwa ognie amerykańskie”. Była to okazja do dobrej zabawy i po zakończeniu gry jej uczestnicy w dobrych humorach opuszczali salę gimnastyczną.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Andrzejki

Ostatnie dni listopada upłynęły w świetlicy pod znakiem wróżb i zabaw andrzejkowych, przy których jak co roku jest mnóstwo zabawy i radości. Tak też było tym razem. W każdej z grup panie zorganizowały sporo atrakcji. Na początek klasy pierwsze dowiedziały się co nieco na temat obchodów związanych z wigilią św. Andrzeja. Następnie układając buty wróżyli sobie, kto pierwszy pozna swoją sympatię. Było też losowanie zawodów, kręcenie kołem fortuny, na którym przypięte były nazwy kwiatów, a pod nimi ukryta wróżba. Ponad to świetliczaki miały okazję wylosować karteczkę, którą panie trzymały nad świeczką, przez co ukazywało się na niej imię przyszłego wybranka.

Dzieci z klasy 2a mogły wywróżyć sobie swój przyszły zawód, imiona swoich przyszłych przyjaciół, kręciły też kołem fortuny żeby dowiedzieć się co je spotka w przyszłości. Po wróżbach odbyła się huczna zabawa – tańce do układów tanecznych z programu Just Dance i poczęstunek.

Dzieci z grupy 2b, 3c oraz OP rozpoczęły ustawianiem butów wokół sali w dwóch turach. W pierwszej zwycięzca wywróżył sobie bogactwo, a w drugiej sławę. Następnie pod kubeczkami ukryte były przedmioty opisujące przyszłe życie: czekoladka – słodkie, moneta – bogactwo, kamyk – podróż, pierścionek – miłość. Co ciekawe, zwyciężczyni wyścigu obuwniczego, która wywróżyła sobie bogactwo, tym razem trafiła również na monetę. Może to tylko zabawa, a może… Następnie dzieci losowały nazwy kwiatów z wróżbami i rzucały monetą przez ramię do wody, by spełniło się ich życzenie. Wszyscy dobrze się bawili, a na koniec uzupełnili energię poczęstunkiem.

Klasy trzecie zaszalały i przygotowały prawdziwą andrzejkową imprezę taneczną. Oprócz tradycyjnych wróżb, pojawiły się zabawy z krzesełkami, tańce do choreografii z programu Just Dance oraz zabawy z akrobatycznym przejściem pod liną zwaną Limbo.

Andrzejkowe szaleństwa i przepowiednie wywołały sporo uśmiechów i emocji, pozostaje więc pytanie, czy była to tylko dobra zabawa? Czy może w naszych wróżbach jest jakieś ziarenko prawdy…? ?

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Mikołajki na sportowo

            W dniach 29 i 30 listopada dzieci klas I i III wzięły udział w zabawach i zawodach sportowych zorganizowanych przez pana Andrzeja Gumnego i świetlicę na jednej z naszych dużych sal gimnastycznych. Zawody dla klas II odbędą się w przyszłym tygodniu.

Klasy I miały możliwość poszalenia na torze przeszkód. Ich zadaniem było między innymi: przechodzenie po równoważni i przez tunel, wspinanie się na drabinkę i zjazd ze zjeżdżalni, rzuty do mini kosza, skakanie na dużych piłkach, przeskakiwanie przez duże, miękkie przeszkody i wiele innych. Żadna z tych przeszkód nie sprawiła naszym pierwszakom problemu i gdyby tylko było to możliwe chętnie bawiłyby się tak cały dzień.

Natomiast klasom III  zaproponowana została gra w „Dwa ognie amerykańskie”. Dzieci bardzo chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich grach. Każdy zawodnik dawał z siebie wszystko dla dobra całej drużyny, a kibice siedzący na ławkach głośno dopingowali swoje koleżanki i kolegów.

Podczas Mikołajek na sportowo dzieci miały możliwość miło i przede wszystkim aktywnie spędzić czas, kiedy obecnie pogoda za oknem przeważnie nie pozwala na takie zabawy na dworze.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii – klasy I

Fotorelacja w galerii – klasy III


Dzień życzliwości

„Podaj dalej życzliwość” – to hasło towarzyszyło w świetlicy w ubiegłym tygodniu z okazji Dnia życzliwości i pozdrowień. W tym czasie klasy trzecie, rozmawiały o tym jak można okazać sobie życzliwość. Oprócz rozmów, był też czas na zabawy integracyjne z miłym akcentem. Uczniowie przygotowali z klocków ramkę wraz z emotikonami, tworząc w ten sposób fotobudkę do której ochoczo zapraszali dzieci z pozostałych grup świetlicowych.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


Charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy

            24 listopada, podczas szkolnych wywiadówek, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, panie Jola i Brygida ze świetlicy zorganizowały kiermasz charytatywny. Sprzedawane były prace wykonane przez dzieci i panie ze świetlicy: obrazki malowane na szkle, duże i małe choinki z szyszek, mikołaje z szyszki, wianki ozdobne, świeczki dekorowane metodą decoupage, zwierzęta uszyte z materiału i wiele innych.

            Rodzice naszych uczniów już nie raz dowiedli, że w takich sytuacjach można na nich liczyć i także podczas tego kiermaszu bardzo licznie odwiedzali stoisko kupując wiele prac. Zarobione pieniądze przeznaczone zostaną na zakup obiadów dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


W świecie dinozaurów – część III

            18 listopada, w klasie I b, odbyło się trzecie w tym roku szkolnym spotkanie poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia kl. VIII b z naszej szkoły. Spotkania takie, podczas których Teodor opowiada o prehistorycznych czasach i zwierzętach wtedy żyjących, odbywają się od kilku lat – zaczęły się kiedy Teodor był w czwartej klasie. To było jednak zupełnie wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze – gośćmi specjalnymi podczas spotkania byli rodzice Teodora, a także wychowawczyni klasy VIII b, pani Halina Kubicka. Po drugie – cała część pierwsza spotkania, czyli wykład Teodora, było nagrywane przez panią Jolę Thiel ze świetlicy, a film powstały w ten sposób będzie wspaniałą pamiątką dla Teodora i jego rodziny. A po trzecie – było to najprawdopodobniej niestety już ostatnie spotkanie dotyczące dinozaurów, z uwagi na to, że Teodor w tym roku szkolnym kończy naukę w naszej szkole.

            Podczas wykładu, który jak zawsze był bardzo ciekawy i barwny, Teodor tradycyjnie  przedstawił informacje na temat wybranych dinozaurów. Po raz pierwszy opowiedział o dinozaurze, który według obecnej wiedzy naukowej był największym dinozaurem i największym lądowym zwierzęciem w całej historii życia na ziemi – Argentynozaurze. Miał on 30 metrów wysokości i warzył około 70 ton. Jego nazwa pochodzi od miejsca odkrycia, czyli Argentyny. Nie był groźnym drapieżnikiem, ponieważ żywił się roślinami, ale stanowił zagrożenie dla mniejszych zwierząt, które zwyczajnie mógł rozdeptać.

            W drugiej części spotkania, dzieci oraz zaproszeni goście, lepili z plasteliny według wskazówek Teodora, Tyranozaura. Tego dinozaura dzieci lepiły podczas pierwszego spotkania i nim także Teodor postanowił zakończyć swoją wspaniałą przygodę z prowadzeniem wykładów w naszej szkole. Tak bardzo byśmy chcieli żeby to nie był koniec…

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Turniej gier planszowych

            W dniach 15-17 listopada w świetlicy klas pierwszych odbył się turniej gier planszowych, w którym dzieci bardzo chętnie wzięły udział. Nasze świetliczaki miały okazję sprawdzić i potrenować swoją spostrzegawczość i refleks rozgrywając kolejne partie gry w „Bystre oko”. Łącznie odbyło się dziewięć rozgrywek podzielonych na trzy tury. Emocji było co niemiara a poziom bardzo wyrównany.

            Ostatecznie zwycięzcami zostali:

I miejsce – Zuza kl. 1b

II miejsce – Piotrek kl. 1b

III miejsce – Sofia kl. 1b

Wyróżnienie zdobyła Marta kl. 1c.

                                                                                                          Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


Zabawy z papierem

Jedną ze świetlicowych propozycji na listopadowe popołudnia, były zabawy z papierem. Pierwszaki stworzyły na kartkach papieru piękne jesienne drzewa. Wykorzystały do ich wykonania ścinki z kolorowego papieru, które zazwyczaj trafiają do kosza. Bawiły się techniką origami tworząc zabawne kotki oraz narożne zakładki do książek. Wiele radości przyniosło wykonywanie kolorowych samolocików z pasków papieru. Świetną zabawę zapewniło wspólne  tworzenie liścia techniką collage z wielobarwnych sznurków z krepy.

Trzecioklasiści zgłębiali tajniki techniki origami. Jego efektem były niecodzienne zakładki do książek oraz ramki na mini obrazki. Zakładki przedstawiały zwierzęta i ulubione bajkowe postacie. Radosna, nieskrępowana twórczość skłoniła małych twórców do wymiany pomysłów i doświadczeń artystycznych. Stworzyła możliwość wzajemnej nauki i czerpania przyjemności z osiąganych przez wszystkich efektów pracy.

Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne ciekawe zajęcia. Może nie tylko związane z papierem, ale również z inną dziedziną twórczości.

Paulina Postaremczak

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


III pokaz makiety kolejowej

            24 października w holu szkoły nasi absolwenci: Kacper, Janek i Mateusz zbudowali makietę kolejową. Taki pokaz odbył się w naszej szkole po raz trzeci. W poprzednich dwóch uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w 2018 i 2019 roku, kiedy jeszcze autorzy makiety byli w klasie VII, a potem w VIII. Obecnie chodzą do szkół ponadpodstawowych i pracują, ale chętnie znaleźli czas, aby kolejny raz podzielić się z innymi swoją pasją. Dobrą okazją do spotkania było także to, że w tym roku przypada 10 rocznica od rozpoczęcia przez chłopców wspólnej realizacji (na terenie szkoły i poza nią) różnych projektów związanych z ich zainteresowaniami kolejkami i transportem miejskim.

            Pokaz poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, a samo ustawianie makiety trwało ponad 9 godzin. Jego twórcy byli zadowoleni z efektu i punktualnie o godzinie 8.00 rozpoczęły się 20-minutowe pokazy prowadzone brawurowo przez Kacpra dla wszystkich klas I-III i zaproszonych dzieci z Przedszkola 37. Dzieci przed wejściem do zaimprowizowanego przedziału kolejowego, gdzie siedziały oglądając pokazy, otrzymały bilety, które kasowali Mateusz i Janek. Wszyscy chętni uczniowie ze starszych klas mogli przychodzić na przerwach. Za prawidłowe działanie kolejek, zwrotnicy oraz semafora, na którym zmieniało się światło, odpowiedzialny był nasz główny elektryk – Janek. Mateusz natomiast dbał, aby pociągi nie wykolejały się, a tory były w każdym miejscu dobrze połączone.

Odbyło się łącznie 9 pokazów i o godzinie 12.30 autorzy makiety zmęczeni, ale usatysfakcjonowani zabrali się do rozkładania swego dzieła. Na co dzień większość rzeczy, która znajduje się na makiecie o wielkości 3 na 2 metry mieści się w trzech pudłach i tam trafiło ponownie.

Tradycyjnie główna kolejka, która pięknie prezentowała się jeżdżąc na makiecie była pożyczona od Janka i Adama, którym serdecznie dziękujemy!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Doping dla maratończyków

W niedzielę, 16 października, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na ulicach naszego miasta rozegrany został dwudziesty pierwszy PKO Poznań Maraton. Wzięło w nim udział 3878 zawodników z Polski i całego świata. Trasa liczyła 42,2 km i tworzyła pętlę przebiegającą przez wszystkie dzielnice Poznania. Wśród pań najlepsza była Kenijka, Caroline Kilel, która osiągnęła czas 2 godziny 27 minut 01 sekundy. A wśród mężczyzn – reprezentant Etiopii, Bazu Hayla, z czasem 2 godziny 11 minut 27 sekund. Najlepszą Polką była Monika Brzozowska z Czerwonaka, która ogólnie zajęła 35 miejsce, a wśród kobiet – 6. Najlepszym Polakiem został Krzysztof Gosiewski z Bydgoszczy, który zajął 7 miejsce.

Już od kilku lat dzieci z naszej szkoły, z inicjatywy pana Andrzeja Gumnego i z pomocą Brygidy Kovacs, mają możliwość zobaczenia wysiłku maratończyków na żywo i przede wszystkim wsparcia ich swoim dopingiem. W tym roku nasza grupa dopingowała zawodników na 30 kilometrze i jak było widać po twarzach niektórych biegaczy, mających już tyle kilometrów „w nogach”, doping ten był bardzo potrzebny.  

Nasza grupa była nie za duża, ale jak zawsze widoczna i głośna – „uzbrojona” w tarczę szkoły, trąbki, kołatki i „klaskacze”. Każdy przebiegający zawodnik był entuzjastycznie witany i dopingowany głośnymi okrzykami. Wśród przebiegających udało nam się dostrzec Tatę Agnieszki z klasy II b z naszej szkoły, który biegł na bardzo dobrym miejscu – czego serdecznie mu gratulujemy, jak i samego udziału w tak trudnym biegu jakim jest maraton!!

Pan Andrzej Gumny zapowiedział, że zaangażowanie dzieci zostanie docenione i dopingujący otrzymają pochwały. Było to bardzo udane niedzielne przedpołudnie i jeśli ktoś chciałby poczuć niesamowitą atmosferę towarzyszącą Maratonowi Poznańskiemu koniecznie powinien zjawić się przy jego trasie w przyszłym roku.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


W świecie dinozaurów – część II

            W jaki sposób można w przyjemny i prosty sposób zdobyć wiele informacji na temat życia dinozaurów? Odpowiedź brzmi: uczestnicząc w wykładach ucznia naszej szkoły z klasy VIII b – Teodora. Po raz drugi w tym roku szkolnym, 14 października, Teo przeprowadził spotkanie, tym razem w klasie I a, na swój ulubiony temat, z którego posiada ogromną wiedzę i którą ciągle poszerza. Jak mówi podczas spotkań sam Teodor, pojawia się ciągle wiele nowych informacji na temat dinozaurów, odkrywane są też nowe gatunki. Jeśli ktoś się tym tematem naprawdę pasjonuje, śledzi wszystko, co zostanie odkryte i podane do publicznej wiadomości przez paleontologów. Teo poleca także wszystkim, nie tylko osobom pasjonującym się dinozaurami, obejrzenie najnowszego cyklu filmów, pt. „Prehistoryczna planeta”, gdzie dinozaury zostały przedstawione jak najwierniej na podstawie odkrytych skamielin.

            Podczas wykładu Teodor omówił tradycyjnie pięć wybranych dinozaurów. Oprócz prezentowanych wcześniej: Triceratopsa, Mozazaura, Kecalkoatla i Tyranozaura, przedstawił Brachylophosaurusa. Był to średniej wielkości roślinożerca, którego doskonale zachowane skamieniałe szczątki z pozostałością skóry, ścięgien i narządów wewnętrznych udało się znaleźć paleontologom w Kanadzie.

            Teodor opowiadał jak zawsze tak ciekawie i barwnie, że na koniec swojego wykładu otrzymał zasłużone, gromkie brawa od wszystkich słuchaczy.

            Druga część była nie mniej interesująca i przyjemna, ponieważ dzieci miały za zadanie ulepić według wskazówek i z pomocą Teodora, Triceratopsa, którego mogły zabrać na pamiątkę do domu.

            Z niecierpliwością czekamy już na kolejne wykłady Teodora!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Zbiórka dla schroniska

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w zbiórce karmy i innych akcesoriów dla zwierząt przebywających w schronisku.

Potrzebne są przede wszystkim:

 • dobrej jakości karmy suche i mokre,
 • naturalne gryzaki dla psów,
 • zabawki dla kotów
 • koce, ręczniki, bawełniane prześcieradła i pościele.

Nie przydadzą się natomiast:

 • materace,
 • kołdry,
 • poduszki,
 • wykładziny,
 • żwirek dla kotów (schronisko używa peletu drzewnego),
 • zabawki dla psów (obecnie jest zgromadzony duży zapas).

Dary można przynosić do świetlicy. Po zakończonej akcji zostaną przekazane do schroniska w Poznaniu – Kobylepole. Zbiórka potrwa do końca listopada.

Za okazaną pomoc i ofiarność serdecznie dziękuję!!

Beata Łukaszyk


Zabawy integracyjne w klasach I

We wrześniu, klasy pierwsze, wzięły udział w zabawach integracyjnych zorganizowanych przez panie Beatę Łukaszyk i Jolantę Thiel. Zabawy te miały na celu lepsze poznanie się dzieci, a przede wszystkim aktywizację ruchową. Zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu między innymi w oparciu o scenariusze projektu „Akcja zdrowo i sportowo”. Pierwszy blok zajęciowy odbył się 22 września na boisku szkolnym. Dzieci uczestniczyły w zabawach takich jak:

 • „powitanie” – zabawa polegająca na poruszaniu się w dowolny sposób (bieg, marsz, skoki), a następnie witaniu się z innymi uczestnikami zabawy;
 • „jeżyk” – zabawa wzmacniająca mięśnie ramion, spostrzegawczość oraz zwinność, polega na podawaniu sobie piłki w kole, mówiąc przy tym swoje imię;
 • „chmurki” – zabawa wzmacniająca mięśnie postawne i mięśnie ramion, poprawiająca orientację w przestrzeni oraz współpracę w grupie – polega na dowolnym poruszaniu się, następnie na sygnał prowadzącego „chmurki” łączeniu się w grupy, najpierw dwójki, później trójki tworząc w ten sposób coraz większe „chmurki”;
 • „pociąg” – zabawa ćwicząca zwinność, siłę mięśni rąk oraz współpracę w grupie, zabawa polegała na trzymaniu się za ramiona, tak utworzony pociąg poruszał się po torach kolejowych narysowanych na boisku.

Kolejnego dnia, 23 września, odbył się drugi blok zajęciowy, podczas którego dzieci mogły uczestniczyć w animacjach z chustą Klanza. Były to między innymi:

 • równomierne podnoszenie i opuszczanie chusty – animacja ucząca współdziałania;
 • animacja „kolorowe zamiany”, polegająca na zamienieniu się miejscami przez osoby trzymające wywołany przez prowadzącego kolor;
 • bieg dookoła chusty – poruszanie się krokiem dostawnym, na wywołanie koloru przez prowadzącego, osoby trzymające dany kolor obiegają chustę dookoła i wracają na swoje miejsce;
 • animacja z piłeczką polegająca na naprowadzeniu małej piłeczki tak, aby wpadła do otworu w środku chusty.

Podczas ostatniego bloku zajęciowego, który odbył się 26 września, zorganizowane zostały wyścigi rzędów. Dzieci zostały podzielone na trzy drużyny i uczestniczyły między innymi w konkurencjach takich jak:

 • sztafeta;
 • slalom;
 • toczenie piłeczki kijkiem do mini hokeja;
 • rzucanie do celu.

Udział w tak różnorodnych zajęciach przyniósł dzieciom na pewno wiele frajdy, pozwolił także wzmocnić swoje mięśnie, ćwiczyć spostrzegawczość i zwinność, poprawić orientację w przestrzeni oraz współpracę w grupie, ale przede wszystkim dobrze się bawić!

Beata Łukaszyk

Fotorelacja w galerii


W świecie dinozaurów

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym, 7 września w klasie I c, nasz uczeń Teodor z klasy VIII b miał możliwość zaprezentowania swojej imponującej wiedzy na temat dinozaurów i prehistorycznych czasów. Spotkania w klasach I-III, gdzie Teodor opowiada o środowisku życia, wyglądzie, budowie ciała, zwyczajach, sposobie zdobywania pokarmu, opiece nad młodymi, charakterystycznych cechach i ciekawostkach dotyczących dinozaurów, odbywają się od kilku lat (pierwsze kiedy Teodor był w IV klasie). Cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ Teo opowiada w sposób ciekawy i barwny, a to ile wie przyprawia o zawrót głowy i robi na słuchaczach ogromne wrażenie. Podczas opisywanego tutaj spotkania omówionych zostało tradycyjnie pięć wybranych dinozaurów. Deinocheirus zwany „straszną ręką” z uwagi na swoje szpony, u których same pazury były wielkości dłoni dorosłego człowieka, gdy został on sprowokowany robił z nich użytek broniąc się, a na co dzień był spokojnym roślinożercą. Triceratops, który także był roślinożercą, a przed drapieżnikami chcącymi zrobić mu krzywdę bronił się za pomocą trzech wielkich rogów, jego ochronę stanowiła też twarda kryza na karku. Mozazaur – drapieżca żyjący w wodzie, który miał ogromną paszczę pełną ostrych zębów, a jego przysmakiem były rekiny. Kecalkoatl był ogromnym latającym prehistorycznym gadem, którego skrzydła były duże jak autobus szkolny (mogły mieć 10 metrów długości), miał też długą szyję i silny, ogromny dziób, którym łapał ofiary. Ostatnim był, jak podczas każdego spotkania, Tyranozaur – jeden z największych i najgroźniejszych gatunków dinozaurów mięsożernych, którego paszcza i zęby budziły grozę.

W drugiej części odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których Teodor pokazywał krok po kroku jak ulepić Tyranozura. Swoje dzieła dzieci mogły zabrać do domu na pamiątkę tego miłego i pouczającego spotkania.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Dzień Chłopaka

Jak co roku wrzesień w świetlicy zakończył się pod znakiem Dnia Chłopaka. Z tej też okazji wszystkie dzieciaki mogły doświadczyć wielu emocji podczas zorganizowanych przez panie zabaw.

Dzieciaki z klas pierwszych bawiły się w „Bingo fitness”. Wszystkie pierwszaki podobierały się w kilkuosobowe grupy. Jedna osoba z grupy losowała karteczkę z ćwiczeniem, które wszyscy musieli wykonać. Prawidłowo wykonane przez wszystkie dzieci ćwiczenie, można było odhaczyć na planszy. Grupa, która zaznaczyła trzy ćwiczenia w jednej linii wygrała rywalizację. Okazało się, że wygrały wszystkie grupy.

Dzieci z klas II i III c uczestniczyły w grze „Bingo”. Każdy jej uczestnik otrzymał kartę z liczbami, na której zaznaczał wylosowane liczby. Liczby były losowane w specjalnej maszynie losującej. Kto miał szczęście, zaznaczył wszystkie liczby w rzędzie ze swojej karty i zawołał „Bingo!”, ten wygrał.

Świętowanie Dnia Chłopaka w klasach 3ab odbyło się pod hasłem „chłopięce kalambury”. Dziewczynki przygotowały specjalnie wymyślone hasła, a następnie w parach je rysowały lub pokazywały bez użycia słów. Za każde odgadnięte hasło, chłopcy otrzymali punkt w postaci śliwki. 

Zabawom towarzyszyło wiele śmiechu i ogrom emocji. Wszystkie zadania były wykonywane z wielkim zaangażowaniem. Na zakończenie wszystkie dzieci dostały śliwki. Teraz pozostaje nam czekać na następny tak miły dzień.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Bezpiecznie na drodze, w domu, szkole, na boisku

            W dniach 21 i 22 września naszą szkołę odwiedził funkcjonariusz policji z Komisariatu Poznań – Północ. Nasz gość spotkał się z dziećmi ze wszystkich klas I, II i III. Na początku pan policjant przedstawił najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i powiedział jak dzieci powinny się zachowywać jadąc samochodem, żeby nie przeszkadzać kierowcy. Następnie – co należy zrobić gdy dziecko zaczepia ktoś obcy i gdy próbuje je uprowadzić. Dzieci dowiedziały się także jak postępować w sytuacji gdy się zgubią i gdy zaatakuje je pies. Na koniec także – co dziecko powinno zrobić w sytuacji gdy zostaje samo w domu i do drzwi dzwoni ktoś obcy (nie powinno otwierać nawet, gdy osoba ta ubrana jest w mundur policjanta!).
            Spotkania były bardzo ciekawe i pouczające. Wszystkie dzieci słuchały pana policjanta z dużym zainteresowaniem i co najważniejsze zdobyły ważną wiedzę na temat zachowania w różnych sytuacjach.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Aktualności świetlicy 2021/2022Turniej warcabowy

W okresie od maja do czerwca odbywał się w świetlicy bardzo lubiany przez dzieci „Turniej warcabowy”. Zorganizowała go dla dzieci z klas trzecich i czwartych pani Jola Thiel.

Do turnieju zgłosiła się większość uczęszczających do świetlicy trzecioklasistów. Rozgrywki odbywały się w systemie każdy z każdym. Stąd czas rozgrywek bardzo się przeciągnął. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem i radością podchodziły do rywalizacji.
W jej wyniku wyłonieni zostali laureaci. Okazało się, że historia lubi się powtarzać. W tym roku, tak jak w poprzednim turniej wygrali:

I miejsce      Ulka

II miejsce      Krzyś

III miejsce    Marta

Wszyscy z klasy 3a. Zwycięzcy zostali uhonorowani drobnymi nagrodami. 

 Jolanta Thiel 

Fotorelacja w galerii


Mecz  z drużyną ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2

            20 czerwca gościliśmy w naszej szkole drużynę ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2, z którą dzieci z klas pierwszych, z naszej świetlicy, rozegrały mecz towarzyski piłki nożnej. Inicjatorem i sędzią spotkania był pan Andrzej Gumny, który podsumował w ten sposób całoroczną naukę gry. Wynik nie był najważniejszy, ale trzeba wspomnieć, że nasi goście grali wyśmienicie i przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Bardzo im gratulujemy i zapraszamy ponownie w przyszłym roku szkolnym!!!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Trening umiejętności społecznych

Tydzień temu zakończył się roczny cykl zajęć TUS – trening umiejętności społecznych, skierowany dla klas 1-3. 

Zajęcia odbywały się w małej i stałej grupie a ich głównym celem było:

 • wspieranie i budowanie relacji rówieśniczych
 • rozpoznawanie i wzmacnianie swoich mocnych stron i talentów
 • poszukiwanie akceptowalnych społecznie form radzenia sobie w relacjach
  z rówieśnikami
 • wzmacnianie samooceny i poczucia własnej wartości

Jak to wyglądało w praktyce?

Dzieci nabywały nowych kompetencji społecznych poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami, refleksjami, ćwiczeniami z zakresu dramy i pantomimy. Brały udział w wyzwaniach zespołowych oraz grach interakcyjnych. 

Wykorzystywane były metody wspierające obszar emocjonalno-społeczny, takie jak: 

 • Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
 • Burza mózgów
 • Drama
 • Trening uważności
 • Praca w kręgu

Największym jednak atutem zajęć, były cenne doświadczenia dzieci, związane z ich pomysłami, szukaniem rozwiązań, przynależnością, empatią i  docenieniem siebie i innych w grupie. 

Paulina Postaremczak

Wychowawca i terapeuta TUS

Fotorelacja w galerii


Międzynarodowy projekt edukacyjny

W roku szkolnym 2021/2022, nasza szkolna świetlica przystąpiła do Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Kreatywne prace plastyczne”.

Głównym celem projektu było:

– zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci,

– popandemiczna arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego.

Przy okazji tworzenia prac, dzieci miały okazję:

 • przystąpić do samodzielnych i twórczych działań plastycznych wspierających motorykę małą, koordynacje wzrokowo-ruchową, spostrzeganie, pamięci i uwagę,
 • rozwijać swoją wyobraźnie i kreatywność,
 • eksperymentować z różnymi materiałami i technikami plastycznymi,
 • doświadczyć poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości.

Naszym zadaniem było stworzenie 9 kreatywnych prac o różnej tematyce, wykonanych technikami zaczerpniętymi ze strony www.kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com.

Z obserwacji widać było, że dzieci dobrze bawiły się podczas projektu, były zaciekawione, zaangażowane i odważne w swoich wytworach. Z niecierpliwością wypytywały o kolejne tematy i proponowane techniki. Uwielbiały malować palcami i tworzyć wielobarwny artystyczny papier jako tło do pracy. Wykreowane dzieła można było podziwiać co miesiąc na tablicy przy wejściu do stołówki. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki w postaci modeliny. Mamy nadzieję na kolejną edycję projektu w przyszłym roku szkolnym, tak aby wspierać w świetlicy dziecięcą twórczość i tworzyć niepowtarzalne dzieła.

Paulina Postaremczak

Fotorelacja w galerii


01.06. – Dzień Dziecka – świetlica.

Fotorelacja


Dzień Matki

            Znów przyszedł maj, a z majem najpiękniejsze święto dla wszystkich mam – Dzień Matki. Obchodzą je 26 maja mamy na całym świecie.

            Dzieciaki z naszej świetlicy, także, postanowiły uczcić swoje mamy i wraz ze swoimi paniami przygotowały drobne upominki.  Dzieci z klasy I a, wraz z panią Renatą, przygotowały urocze bransoletki z koralików i laurkę – serce z życzeniami wykonaną z cekinów. Dzieci z klas I b i II c, z panią Joasią, dla swoich mam zrobiły przepiękne laurki 3D z filcu i papierowych foremek do babeczek. Dzieci z klas II a i II b, z panią Pauliną, stworzyły jedyne w swoim rodzaju słoiczki zwane „konfiturami uczuć”. W słoiczkach zamieściły spisane na małych karteczkach uczucia płynące prosto z serca. Trzecioklasiści, z panią Jolą, uszyły prześliczne, filcowe, kolorowe sowy, które zamieniły się w słodkie breloczki.

            Wszyscy bardzo się przyłożyli do pracy, więc upominki były urocze. Nic w tym dziwnego – w końcu dzieciaki przygotowywały je dla swoich kochanych mam!!

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Świetlicowe wyścigi rzędów

            02 czerwca, chętne dzieci ze świetlicy ze wszystkich grup, zostały zaproszone, przez pana Andrzeja Gumnego, do udziału w wyścigach rzędów w sali gimnastycznej. Zawodnicy podzieleni zostali na cztery drużyny. Pan Andrzej, przed startem każdej konkurencji, pokazywał i objaśniał jak należy je wykonywać. Na początku zadaniem dzieci było toczenie ogromnej, gumowej piłki do pachołka i powrót biegiem z piłką w rękach. Następnie należało jak najszybciej pokonać wyznaczony dystans z ringo umieszczonym na głowie tak, żeby z niej nie spadło. W kolejnej konkurencji zawodnicy robili to sami, ale trzymając na głowie piłkę zamiast ringo. Przedostatnim zadaniem był bieg z przeskakiwaniem przez przeszkodę i przekładanie szarfy przez całe ciało. Na koniec dzieci wykonywały slalom między znacznikami. Dwie, zwycięskie drużyny zdobyły taką samą liczbę punktów, ale wynik nie był tu najważniejszy, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami za ogromne zaangażowanie (jakim się wykazali) oraz poczęstowani ciasteczkami.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Świetlicowy turniej w piłkę nożną

            30 maja, wszyscy chętni chłopcy z klas I-III, którzy byli w tym dniu w świetlicy, mogli wziąć udział w Świetlicowym turnieju w piłkę nożną. Rozgrywki te były podsumowaniem całorocznych gier w sali gimnastycznej i na boisku szkolnym organizowanych przez pana Andrzeja Gumnego (nauczyciela wychowania fizycznego z naszej szkoły). Najwięcej chętnych do gry było tradycyjnie w klasach pierwszych, które zawsze z dużą ochotą uczestniczyły w zajęciach organizowanych przez pana Andrzeja. Grę poprzedziło przypomnienie zasad piłki halowej oraz podział na dwie drużyny. Z uwagi na to, że wszyscy chcieli grać jako Lech Poznań – żeby nikomu nie było przykro – jedna drużyna nazwała się Kolejorz, a druga – Lech.

            Gra była bardzo zacięta i każdy z młodych piłkarzy dawał z siebie wszystko. Jednak szala zwycięstwa przechyliła się na stronę drużyny Kolejorza, w którego składzie grał Król Strzelców zawodów – Janek K. z kl. III b. Strzelił On aż 7 goli!!!! Przed większą ilością strzelonych przez tego zawodnika bramek drużynę Lecha uchronił bardzo dobrze broniący bramkarz – Krzysiu R. z kl. II a, który obronił nawet dwa rzuty karne.

            Janek K. otrzymał w nagrodę pamiątkową statuetkę, a wszyscy zawodnicy poczęstowani zostali ciasteczkami w celu regeneracji utraconych podczas gry sił.

            To był bardzo udany turniej, w którym nie wynik był najważniejszy, a dobra zabawa i ten cel został bez wątpienia osiągnięty.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Międzyświetlicowy Turniej w „Dwa ognie”

            16 maja odbył się w naszej szkole IX Międzyświetlicowy Turniej w „Dwa ognie” klas II i III. Pierwszy taki turniej zorganizowany został w 2012 roku i okazał się bardzo dobrą inicjatywą, która spodobała się dzieciom i wychowawcom z okolicznych szkół. Jego organizatorkami od początku są panie Jolanta Stęplowska (główny sędzia zawodów) i Brygida Kovacs. Naszymi miłymi gośćmi, którzy od początku biorą udział w turnieju, również w tym roku, były szkoły: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 65. O wyznaczonej godzinie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie pani Jolanta Stęplowska przeprowadziła rozgrzewkę, a następnie w części oficjalnej pani Brygida Kovacs przywitała wszystkich zgromadzonych.

Rozgrywano mecze „każdy z każdym”, które trwały 10 min, a ewentualna dogrywka 5 minut. W pierwszym meczu grały ze sobą drużyny ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 65. Mecz ten był tak wyrównany, że aby wyłonić zwycięzców konieczna była dogrywka. Ostatecznie zwyciężyła drużyna ze Szkoły nr 65. W drugim spotkaniu zagrały drużyny ze Szkoły nr 65 i naszej „jedenastki”. Niestety dla nas po raz drugi wygrał zespół z SP 65 i tym samym zapewnił sobie pierwsze miejsce w całym turnieju. W trzecim meczu zagrały zespoły z naszej szkoły i ze Społecznej 2. O wygranej i tym samym drugim miejscu w turnieju zadecydowała dogrywka, w której przy ogromnym hałasie robionym przez podekscytowanych graczy obu drużyn jak i obserwujących wszystko z ławek zawodników z SP 65, zwyciężyła drużyna z naszej szkoły. Trzecie miejsce zajął więc zespół ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2.

Naszą drużynę tworzyli: Magda M. i Franek Ż. z kl. II a, Jagoda T. z kl. II b, Szymon P. z kl. II c, Patrycja G., Ula L., Marta M. i Piotr B. z kl. III a, Magda B. i Janek K. z kl. III b.

Wszystkie mecze były bardzo emocjonujące, a zawodnicy grali w nich z ogromnym zaangażowaniem.  Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią najwyraźniej wszyscy zatęsknili za tego rodzaju rywalizacją i emocjami jakie dostarcza przeżywane wspólnie sportowe wydarzenie. 

            Po rozegraniu wszystkich meczów pani Brygida Kovacs ogłosiła oficjalnie wyniki i wręczyła pamiątkowe puchary oraz podziękowania dla wychowawców.  Na zakończenie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia z pucharami, po czym zawodnicy zaproszeni zostali do drobnego poczęstunku.

Bardzo się cieszymy, że znowu możemy gościć u siebie przyjaciół z okolicznych szkół i razem przeżywać takie pozytywne emocje.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Międzynarodowy Dzień Książki

W marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, dzieciaki z klas 1-3 rozmawiały o roli książki w ich życiu. Każda klasa na swój sposób przedstawiła ulubioną formę kontaktu z książką.

Klasa 1b i 2c zapoznawała się z bajkami Ezopa, greckiego bajkopisarza i niewolnika żyjącego w VI wieku p.n.e. Ich bohaterami są najczęściej zwierzęta posiadające cechy ludzkie. Dzieci przeglądały także futurystyczną książkę „Mechanica” przedstawiającą mechaniczne zwierzęta, które odrodziły się po zniszczeniu Ziemi. Dodatkowo dzieci słuchały Bajek terapeutycznych autorstwa Marii Molickiej, między innymi o Karolinie i jej perypetiach związanych z problemami w klasie i z uczeniem się.

Klasy 2 a i b, zaangażowały się w pisanie własnych opowiadań wraz z kreowaniem autorskich ilustracji. Głównymi bohaterami opowieści były zwierzęta. Było to dość dużym wyzwaniem, ponieważ nie wszystkie rozpoczęte dzieła udało się skończyć na czas, niektóre z nich są jeszcze w trakcie realizacji. Powstałe zbiory można było wypożyczać w świetlicy.

W grupie klas trzecich okazało się, że wiele dzieci lubi komiksy. Są one połączeniem tekstu z obrazem. Są łatwiejsze do przeczytania dla tych, którzy napotykają na trudności z czytaniem. Pani Jola zaproponowała dzieciom stworzenie własnego komiksu w ramach „Konkursu na komiks”. Dzieciaki z entuzjazmem przyjęły propozycję stworzenia własnej opowieści. Okazało się jednak, że nie jest to wcale prosta sprawa. Niektórym dzieciom nie starczyło cierpliwości i zrezygnowały z dokończenia swego dzieła. Ci, którzy się nie poddali otrzymali drobne nagrody. Najlepsze komiksy były autorstwa:

I miejsce                     Alicja kl. III b

II miejsce                    Oliwia kl. III b

III miejsce                  Emilka i Łucja kl. III b

Wyróżnienie               Piotr kl. III a

Fotorelacja w galerii


W świecie dinozaurów

            05 maja (w klasie II b) i 12 maja (w klasie II a) odbyły się dwa kolejne spotkania  poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Oprócz omawianych na poprzednich spotkaniach Triceratopsa,  Megalodona, Kecalkoatla i Tyronazaura, Teodor opowiedział także o ogromnym roślinożercy – Stegozaurze oraz o mniejszym od człowieka, żyjącym i polującym na pożywienie w stadzie –  Celophysisie.

             W części warsztatowej dzieci ulepiły z plasteliny, według wskazówek Teodora, Triceratopsa i Celophysisa.

Były to ostatnie spotkania na temat dinozaurów w tym roku szkolnym, ale ponieważ są tak lubiane przez dzieci, z pewnością będziemy kontynuować ich organizację także w przyszłym roku. 

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

9 maja odbył się konkurs w rzutach do kosza na śmieci – „Śmietnikówka”. Udział w nim wzięły chętne dzieci z klas I i II c. Konkurs, jak i wszystkie poprzednie tego typu, polegał na rzucaniu pogniecionymi kartkami zarysowanego papieru do czystego kosza na śmieci. Z pozoru wygląda to na łatwe zadanie, ale w rzeczywistości takie łatwe nie jest. Rzuty wykonywane są z odległości 5 metrów i 20 centymetrów! Dzieci, jak zawsze, rzucały z dużym zaangażowaniem i bardzo skupiały się przed każdym rzutem, próbując różnych technik. Każdy zawodnik rzucał 6 razy i gdy wszyscy wykonali swoje rzuty, podliczone zostały punkty. Czworo dzieci zdobyło taką samą liczbę punktów i aby wyłonić zwycięzców potrzebna była dogrywka. Ostatecznie miejsce pierwsze zajął Oskar W. z klasy I a, drugie – Antosia B. z klasy I b, trzecie – Bruno J. z klasy I a, a czwarte – Alexia z klasy I b. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i puchary, a także mogli wybrać (jak i wszyscy uczestnicy zabawy) drobiazgi w postaci różnych breloczków.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Drzwi otwarte” w świetlicy

Dnia 9 kwietnia, w naszej szkole, odbyły się „Drzwi otwarte”, na które zaproszeni zostali rodzice z dziećmi z przyszłych klas pierwszych.  W świetlicy wszystkie chętne dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panie Jolantę Thiel i Joannę Wojtkowską – ze świetlicy oraz panią Joannę Buczak, nauczycielkę plastyki. Dzieci wykonały piękne wiosenne kwiatki z kolorowego papieru, zajączki wielkanocne z krepy i rolek po papierze, a także czapeczki z gazety, w których następnie chodziły dumnie po całej szkole.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Ludziki z wełny

            W marcu, dzieci z klasy II a i b w świetlicy, wykonywały pod okiem pani Joanny Buczak przyjemną lecz niełatwą pracę plastyczną – ludziki z wełny. Wszystkie dzieci przystąpiły do tego zadania z dużą ochotą i zaangażowaniem, a jej efekty zachwycały. Wykonane ludziki dzieci zabrały do domu, a wszyscy chętni mogą podziwiać je na niżej zamieszczonych zdjęciach.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Międzyświetlicowy Turniej „1 z 10”

We wtorek, dnia 29 marca, w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu odbyła się IV Edycja Międzyświetlicowego Turnieju „1 z 10”. Jest to konkurs, który od uczestników wymaga szerokiej wiedzy z zakresu literatury, matematyki, geografii, historii, sportu oraz życia codziennego. Pytania w większości wykraczają poza podstawę programową. Jego uczestnicy muszą wykazać się także umiejętnością koncentracji uwagi i refleksem. Każda ze zgłoszonych do tego konkursu szkół może wystawić tylko jednego trzecioklasistę, który jest jej przedstawicielem.

W tym roku w konkursie uczestniczyło dziewięć szkół. Naszą szkołę reprezentowała Marta, uczennica klasy III a. Jej przeciwnikami było siedmiu chłopców i jedna dziewczynka. Marta bardzo się denerwowała. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Zarówno w rundzie eliminacyjnej jak i finałowej odpowiedziała na wszystkie pytania, a cukierkowe punkty wpadały do jej pudełka po każdym z nich.

Z radością informuję, że laureatką IV Edycji Konkursu „1 z 10” została nasza przedstawicielka – Marta z klasy III a!!!

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i niewielkimi upominkami.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Drugie spotkanie w świecie dinozaurów

            24 marca, w klasie II c, odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Na początku spotkania, tak jak podczas poprzedniego, nasz prelegent zapoznał dzieci z najważniejszymi informacjami na temat tych prehistorycznych zwierząt, a potem bardziej szczegółowo scharakteryzował pięć wybranych. Oprócz omawianych na poprzednim spotkaniu Velociraptora, Triceratopsa,  Kecalkoatla i Tyronazaura, Teodor opowiedział także o ogromnym, prehistorycznym rekinie – Megalodonie. Jego rozmiar mógł dochodzić do 20 metrów długości, a jeden jego ząb miał 18 centymetrów. W dolnej i górnej szczęce mieściły się aż trzy rzędy takich zębów, co robi ogromne wrażenie na oglądających komputerowe rekonstrukcje paszczy tego potwora. W drugiej części spotkania dzieci lepiły z plasteliny właśnie Megalodona i dzięki wskazówkom Teodora bardzo wiernie odtworzyły jego imponujący wygląd.

            W kolejnych dniach po spotkaniu, dzieci z klasy II c, stworzyły piękne dzieła plastyczne, na których wiernie odwzorowały omawiane dinozaury. Można je podziwiać na gazetce w korytarzu na drugim piętrze szkoły.

Każde spotkanie prowadzone przez Teodora jest dla młodszych dzieci bardzo ciekawie i mile spędzonym czasem. Z niecierpliwością czekamy już na kolejne prelekcje ucznia klasy VII b. 

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Powrót do świata dinozaurów

            10 marca, po dwuletniej przerwie, odbyło się w klasie I b spotkanie poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Pierwsze takie spotkanie odbyło się aż pięć lat temu, kiedy Teodor był uczniem klasy III.  Już wtedy znany był w szkole ze swojego zamiłowania do  prehistorycznych zwierząt, a jego wiedza na ten temat była i jest imponująca.  Dzieci dowiedziały się kiedy dinozaury żyły i w jakim środowisku (woda, ląd), ile według obecnych danych było ich gatunków, czym się charakteryzowały, jak były zbudowane, jak się poruszały, czym żywiły, dlaczego wyginęły oraz kto to jest paleontolog (naukowiec zajmujący się badaniem skamieniałych pozostałości dinozaurów). Następnie Teodor szczegółowo scharakteryzował pięć wybranych dinozaurów: Velociraptora, Triceratopsa, Mozazaura, Kecalkoatla i Tyronazaura. Velociraptor miał pazur u nogi, którym atakował ofiary, nie przekraczał połowy wzrostu człowieka, ale jest był groźnym mięsożercą. Triceratops jego nazwa pochodzi z greki i oznacza „twarz o trzech rogach”, był dużym roślinożercą przypominającym nosorożca. Mozazaur – drapieżca żyjący w wodzie, który miał ogromną paszczę pełną ostrych zębów, a jego przysmakiem były rekiny.  Kecalkoatl  był ogromnym latającym dinozaurem, którego skrzydła były duże jak autobus szkolny (mogły mieć 10 metrów długości), miał też długą szyję i silny, ogromny dziób, którym łapał ofiary. Tyranozaur był jednym z największych i najgroźniejszych gatunków dinozaurów mięsożernych, a jego paszcza i zęby budziły grozę. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, ponieważ Teodor, oprócz tego, że wykazywał się dużą wiedzą, to jeszcze opowiadał barwnie i  ciekawie, i wszyscy uczestnicy spotkania mogli na chwilę w wyobraźni przenieść się w czasy, kiedy na Ziemi królowały dinozaury.

            W drugiej części zajęć Teodor pokazywał kolejne kroki lepienia
z plasteliny Tyranozaura, którego dzieci same wskazały jako swojego ulubionego. Każde dziecko według tych wskazówek ulepiło swojego dinozaura, którego mogło zabrać do domu na pamiątkę.

            Spotkanie to, jak i wszystkie przeprowadzone w poprzednich latach, było bardzo ciekawe, pouczające. Cieszymy się, że mogliśmy wreszcie wznowić organizację prelekcji Teodora, które tak bardzo podobają się dzieciom.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Eksperymenty

W lutym i w marcu uczniowie z klasy I a, ze świetlicy,  wzięli udział w  dwóch eksperymentach fizyczno – chemicznych. Podczas pierwszego doświadczenia dzieci obserwowały co dzieje się z zapaloną świeczką nakrytą słoikiem i postawioną na talerzyku z wodą. Podczas drugiego doświadczenia dzieci samodzielnie wykonały puszysty śnieg, który następnie zabarwiły różnymi kolorami. Pierwszoklasiści byli bardzo podekscytowani podczas wykonywania eksperymentów. Wielu z nich powtórzyło je z rodzicami w domu.

                                                                                  Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Dzień wąsa

2 marca  był dla dzieci z klasy I a bardzo nietypowy. W tym dniu wykonały dla siebie różnorodne wąsy i ozdobiły nimi swoje twarze. Odbył się mini konkurs na „minę z wąsami”. Zadaniem dzieci było przedstawienie za pomocą mimiki twarzy  rozmaitych emocji. Zabawa wszystkim przypadła do gustu, bawili się w nią jeszcze długo po zakończeniu konkursu.

                                                                                    Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Kiedy za oknami zimno i ponuro, dzieci z klas II a i b, w świetlicy, miło spędzają czas!!

Fotorelacja w galerii


Dzień Babci i Dziadka

            Styczeń, chociaż zimowy, jest wyjątkowo ciepłym miesiącem. To właśnie w styczniu przypadają dwa świąteczne dni, które skupiają całą uwagę na naszych kochanych babciach i dziadkach.

            W tym roku, choć do Dnia Babci i Dnia Dziadka jest jeszcze dużo czasu, dzieci ze świetlicy rozmawiały o nich ze swoimi paniami. Chętnie też wykonały drobne prezenciki, zaproponowane przez wychowawczynie.

Pierwszaki z klasy 1a wraz z panią Renatą wykonały pracę plastyczną, pt.: „Babciu, Dziadku dziękuję za…” oraz „Obrazki na tekturze wyklejane plasteliną”.

Pierwszaki z klasy 1b i drugoklasiści z klasy 2c, wraz z panią Joasią, wykonały ozdobne zakładki do książek z imieniem babci i dziadka.

Drugoklasiści z klas 2a i 2b, pod bacznym okiem pani Pauliny, przygotowali z dużą cierpliwością zawieszki w kształcie serca owinięte wełną w różnych kolorach.

Trzecioklasiści, razem z panią Jolą, wykonali „Śnieżne niespodzianki”. Były to własnoręcznie wykonane okrągłe pudełka z okienkami, za którymi widać było obrazki wykonane przez autorów, na których przesuwa się sztuczny śnieg.

Przygotowane niespodzianki dzieci ofiarują swoim ukochanym babciom i dziadkom w ich święta, które w tym roku przypadły na okres ferii.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Zimowy tryptyk – Świąteczne inspiracje

W grudniu uczniowie z klasy I a wykonali trzy prace plastyczne: choinkę, kulę śnieżną, skarpetę Św. Mikołaja tworząc w ten sposób tryptyk o charakterze świątecznym. Przy ich tworzeniu wykazali się dużą kreatywnością, fantazją i oryginalnością. Dzieci malowały farbami za pomocą nitki, kolorowały kredkami i oklejały brokatowym papierem. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w holu szkoły.

                                                                                  Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Dzień życzliwości

W listopadzie w naszej świetlicy świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Dzieci miały możliwość uczcić go na różne sposoby. Grupa klas 1b i 2c dostała Żetony Życzliwości, które miały zostać ozdobione miłym słowem i poprawiającym humor rysunkiem. Następnie dzieci losowały po jednym żetonie dla siebie tak, żeby dostać żeton wykonany przez inną osobę. Klasy trzecie kolorowały Misie życzliwości, a na odwrocie wypisywały życzenia dla innych. Następnie losowały Miśka z życzeniami. Były bardzo zadowolone z wylosowanych życzeń i potraktowały je jak dobrą wróżbę. Klasy 2a i 2b losowały dla siebie pudełka interaktywne z dobrym słowem, rozmawiały o tym jak się czują, kiedy usłyszą komplement albo coś miłego na swój temat. Każde dziecko ozdobiło szablon głowy misia, a na odwrocie zapisało miłe słowo lub komplement dla kolegi lub koleżanki. Następnie wrzuciliśmy wszystkie misie do jednej torby tak, by każdy mógł wyciągnąć życzliwy los dla siebie.

Joanna Wojtkowska

Fotorelacja w galerii


Gniotki antystresowe

W październiku i grudniu, dzieci ze świetlicy, pod kierunkiem pani Joanny Buczak – nauczycielki plastyki z naszej szkoły, wykonywały antystresowe „gniotki”. Najpierw sypały przez lejek skrobię ziemniaczaną do małej, plastikowej butelki, a gdy ją odpowiednio wypełniły nakładały na nią lekko nadmuchany balon. Następnie obracały butelkę do góry dnem i ściskały ją, co powodowało zassanie skrobi do balona. Teraz wystarczyło już tylko zdjąć balon z butelki i zawiązać. Podczas tych wszystkich czynności zdarzało się, że nagle biały proszek skrobi unosił się w powietrze i pokrywał cały stół oraz wszystkie siedzące przy nim dzieci. Było to dodatkową atrakcją i zarówno cała praca, jak i towarzyszące jej te „efekty specjalne” bardzo się dzieciom podobały. Zresztą, w celu ochrony odzieży dzieci ubrane były w fartuszki, stąd po zakończeniu wykonywania zadania wystarczyło tylko umyć ręce (i ewentualnie twarz). „Gniotki” dzieci mogły zabrać do domu i będą mogły je w razie potrzeby ściskać w dłoniach, żeby się odstresować.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Pantomima”

10 grudnia uczniowie z klasy I a wzięli udział w zabawie pt. „Świąteczne kalambury”. Zadaniem dzieci było odgadnięcie hasła przedstawianego  przez kolegów za pomocą ruchu oraz mimiki twarzy. Uczniowie musieli wcielić się w rolę Św. Mikołaja, rybaka, chórzysty oraz zaprezentować ubieranie choinki, ozdabianie stołu na Wigilię, lepienie bałwana. Wszyscy entuzjastycznie podeszli do zabawy, a hasła odgadywane były bardzo szybko.

Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Mikołajki

            6 grudnia jest w naszej świetlicy dniem wyjątkowym, ponieważ wszystkie grupy odwiedza św. Mikołaj i przynosi prezenty. Nie inaczej było też w tym roku. Dzieci obdarowane zostały grami i zabawkami, którymi będą mogły bawić się podczas pobytu w świetlicy. Wszystkie podarki zostały odpakowane i dzieci bawiły się nimi w wesołej atmosferze.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Andrzejki

Wraz z końcem listopada nadchodzi czas wróżb i przepowiedni. W tym roku w dniach 29 i 30 listopada panie ze świetlicy zaproponowały swoim podopiecznym zabawę w tej konwencji. Pani Paulina nazwała ją niezwykłą, obcobrzmiącą nazwą – ABALAZAM DE ŚWIETLICA. Zabawy rozpoczęło, jak to zwykle bywa, układanie butów. Następnie dzieci mogły zagrać w „Andrzejkową ruletkę”, która nawet u najspokojniejszych wywołała błysk w oku. Trudno, bowiem przejść obojętnie wobec wróżby: „zagrasz z Lewandowskim” czy „spotka Cię coś miłego”, albo „będziesz miał pecha” – czego doświadczył największy pechowiec. Wśród wróżb znalazło się losowanie kart z przedmiotem, który potrzebny może być do wykonywania zawodu w przyszłości. Tu dzieci puszczały wodze własnej wyobraźni, której nie powstydziłby się autor najpoczytniejszych bestsellerów. Były także wróżby ukryte w kubeczkach, rzuty kostką, rzuty „groszówką” do miski wypełnionej wodą (co wymagało wyjątkowego skupienia, koncentracji i celności) oraz losowanie kolorowego krążka (tu wróżby były zaklęte w kolorze). Zamiast tradycyjnego serca z imionami można było przekłuć Krzyż św. Andrzeja, na którego odwrocie zapisane były wykonywane zawody.

Dzieci zainspirowane pomysłami, tworzyły w późniejszym czasie swoje karty i nowe pomysły na zabawy z wróżbami.

Chociaż trzecioklasiści podeszli do andrzejkowych wróżb z rezerwą, to nawet oni świetnie się bawili. Podczas zabaw było bardzo dużo śmiechu i wzruszeń. Wszyscy pamiętają o tym, że wróżenie to sposób na świetną zabawę i wróżby wcale nie muszą się spełnić.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

W dniach 18 i 29 października odbyły się, po raz drugi w historii naszej świetlicy, konkursy w rzutach do kosza na śmieci – „Śmietnikówka”.  Udział w nich wzięły chętne dzieci z klas II i III. Tak jak w poprzednim roku szkolnym zawodnicy rzucali pogniecionymi kartkami zarysowanego papieru do czystego kosza na śmieci. Nie było to takie łatwe, biorą pod uwagę, że rzuty wykonywane były z odległości 5 metrów i 20 centymetrów. Dzieci rzucały z dużym zaangażowaniem i bardzo skupiały się przed każdym rzutem, próbując różnych technik. Każdy zawodnik rzucał 10 razy i gdy wszyscy wykonali swoje rzuty, podliczone zostały punkty. Wszyscy dopingowali siebie nawzajem, a rzuty udane  nagradzali głośnymi okrzykami i brawami.

Okazało się, że zarówno w klasach II, jak i w III, konieczna jest dogrywka o miejsca I i II oraz III i IV. Ostatecznie miejsce pierwsze w klasach II zdobyła Zosia z kl. II a, drugie –  ubiegłoroczny zwycięzca – Franek z kl. II a, trzecie – Ewelina z kl. II b, a czwarte – Hania z kl. II a. W klasach III, po serii rzutów dogrywkowych, pierwsze miejsce zdobyła Marianna, drugie – Oliwia i trzecie ubiegłoroczny triumfator – Janek, wszyscy z klasy III b.  Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i puchary, a także mogli wybrać (jak i wszyscy uczestnicy zabawy) drobiazgi w postaci różnych breloczków.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Gra w „Kółko i krzyżyk”

22 października, ośmiu uczniów z klasy I a wzięło udział w zabawie „Kółko i krzyżyk”. Jest to gra strategiczna rozgrywana przez dwóch graczy. Polega na uzyskaniu liniowego ciągu trzech znaczków, poziomo, pionowo lub na ukos przy jednoczesnym blokowaniu przeciwnika,  tak aby nie mógł utworzyć takiego ciągu.

Dzieci z chęcią podeszły do zaproponowanej zabawy.  Towarzyszyła  jej  energia oraz dużo pozytywnych emocji.

A oto zwycięzcy: I miejsce – Julka

                            II miejsce – Mateusz

                             III miejsce – Oskar

                                                                       Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Jesienne zabawy sportowe dla klas II i III

            Złota polska jesień zagościła wkoło, a słoneczna, piękna pogoda zachęca do aktywności na powietrzu. Pan Andrzej Gumny, nauczyciel wychowania fizycznego z naszej szkoły, zaprosił więc dzieci ze świetlicy z klas II i III do udziału w jesiennych zabawach sportowych w formie wyścigów rzędów. Zabawy odbyły się 25 października na bieżni naszego boiska szkolnego.

Po rozgrzewce, dzieci podzielone zostały na cztery zespoły i z dużym zaangażowaniem wykonywały objaśniane kolejno przez pana Andrzeja zadania biegowe i  sprawnościowe. Przechodziły przez  szarfę, toczyły piłkę do słupka, biegły z kozłowaniem piłki, szły jak najszybciej niosąc lotkę na paletce do badmintona tak, aby nie spadła, toczyły piłeczkę kijem do unihokeja.

Chociaż dzieci starały się, żeby ich drużyna była najszybsza na mecie podczas każdej konkurencji, to jednak, jak powiedziała jedna z dziewczynek z klasy II, przede wszystkim liczył się udział i dobra zabawa. I taka właśnie zasada tym zabawom sportowym przyświecała!

Zabawy dostarczyły dużo emocji i były atrakcyjnym urozmaiceniem pobytu na boisku szkolnym.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Cykl zajęć o emocjach „MOC EMOCJI”

W październiku, w grupie świetlicowej klas 2 a i b, rozpoczął  się cykl zajęć o emocjach. Spotkania mają charakter psychoedukacyjny, a ich  celem jest oswojenie dzieci z emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nimi. 

Podczas pierwszego spotkania wymienialiśmy znane nam emocje i uczucia, próbowaliśmy je podzielić na przyjemne i nieprzyjemne. Następnie tworzyliśmy z naszej listy, talerzykowe emotikonki, które będą inspiracją do zagłębienia każdej emocji z osobna. 

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w galerii


Fantazje jesienne

Od 4 października, w holu szkoły, można podziwiać prace plastyczne, wykonane przez uczniów klasy I a. Tytuł pracy „Tryptyk jesienny – wiadomości z lasu”. Jest to kompozycja  składająca się z trzech prac o tematyce jesiennej, wykonana różnymi technikami (malowanie farbami, wyklejanie bibułą i plasteliną). W zajęciach wzięło udział 11 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem podeszli do zaproponowanego zadania. Prace są niezwykle kolorowe, bardzo dokładnie
i starannie wykonane.

Renata Komuniecka


Dzień Chłopaka w świetlicy

         Dzień Chłopaka w świetlicy, odbył się pod hasłem ulubionych gier i zabaw dzieci. Były to chwile integracji, wspólnej zabawy, a co najważniejsze, chwile ze sporą dawką radości i humoru. W grupie klasy 1b i 2c dzieci grały
w kalambury. W pierwszej kolejności chłopcy losowali hasła zapisane na karteczkach i musieli pokazać je gestami, bez użycia słów. Było dużo śmiechu, zwłaszcza przy pokazywaniu komara czy opalania się na plaży. W grupie klasy 1a dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia, a następnie wszyscy przystąpili do wspólnej zabawy w kalambury i w „Wisielca”. Gra w „Wisielca” polegała na znalezieniu liter, dzięki którym powstało słowo wymyślone przez panią wychowawczynię. W grupach klas 2a, 2b, 3a i 3b, odbyła się gra liczbowa Bingo z udziałem historycznej maszyny mieszającej piłeczki z liczbami. Każdy wcześniej otrzymał,  przygotowane plansze z numerami. Zadaniem dzieci było zaznaczanie wylosowanych liczb z maszyny na swojej planszy. Osoba, która miała szczęście i wyszukała wylosowane numery na swojej planszy wykrzykiwała: BINGO!!!

Dziękujemy wszystkim dzieciom za świętowanie, zaangażowanie i pozytywną energię a chłopcom życzymy dużo radości i samych pozytywnych mocy.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz


Logo świetlicy

Na nowej stronie internetowej naszej szkoły nie może zabraknąć informacji o aktualnych wydarzeniach z życia świetlicy. Będą się one pojawiały tak jak dotychczas w zakładce „świetlica” – „aktualności” oraz na stronie głównej. Aby od razu było wiadomo, że wpis dotyczy świetlicy powstał pomysł na zaprojektowanie przez dzieci logo świetlicowego. Dzieci dowiedziały się od pań wychowawczyń co to jest logo i jakie są jego cechy charakterystyczne, a potem ochoczo przystąpiły do pracy. Powstało wiele wspaniałych, ciekawych rysunków. Z niemałym trudem jury, złożone z pań ze świetlicy i z sekretariatu, wybrało dwa – autorstwa Zosi z kl. IIa i Jadzi z kl. IIIb. Podjęto decyzję, że jedno z nich będzie wykorzystywane w pierwszym semestrze, a drugie – w drugim. Wszystkie prace wywieszone zostały na tablicy przy świetlicach na parterze, żeby każdy mógł je podziwiać.

Brygida Kovacs


Aktualności świetlicy 2020/2021Dzień Ojca

       Dnia 23 czerwca, w Dzień Ojca, wszystkie dzieci postanowiły obdarować swoich tatusiów drobnymi, własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Pierwszaki przygotowały breloczki. Były to samodzielnie pokolorowane mozaiki, które pięknie zalaminowały panie Paulina i Joasia. Drugoklasiści wykonali laurki 3D z serduszkami oraz breloczki z koralików, które zaprasowane zostały żelazkiem przez panią Jolę. Trzecioklasiści przygotowali dla swoich tatusiów piękne laurki.
       Z pewnością wszyscy tatusiowie byli zadowoleni z artystycznie wykonanych upominków i dumni ze swoich pociech.

                                                              Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Budowle z klocków

Dnia 24 czerwca rozstrzygnięty został całoroczny konkurs na „Klockowe budowle”. Trwał on od września ubiegłego roku, a jego pomysłodawcami były same dzieci. Konstruowały one przeróżne budowle według własnego pomysłu. Pracowały samodzielnie lub w grupach. Gdy uznały, że budowla jest taka jak sobie zaplanowały pani Jola robiła zdjęcie, aby budowla mogła brać udział w konkursie. A oto jego wyniki:

I miejsce       praca zbiorowa: Ala (2b), Oliwia (2b)       
                                                     Marcysia (2a), Maja (2b)
II miejsce                                    Wojtek (2a)
III miejsce                                   Staś (2b)
                                                     Marcin (2b)
                                                     Matylda (2a)
                                                     Marta (2a)

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.

                                                            Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Turniej warcabowy

Ostatnie dwa tygodnie przed wakacjami, w grupie klas drugich, były bardzo emocjonujące. Powodem był „Turniej warcabowy”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego piętnaścioro dzieci, które rywalizowały ze sobą o tytuł „Mistrza gry w warcaby klas drugich”. Rozgrywki przeprowadzone były systemem turniejowym, co oznacza, że każdy grał z każdym. Wszystkie dzieci kibicowały swoim faworytom i z zaciekawieniem obserwowały przebieg kolejnych gier. Pomysłodawczynią i organizatorką turnieju była pani Jola, która jako główny arbiter czuwała nad przebiegiem gry. Prowadziła też rejestr gier i na koniec ogłosiła wyniki. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali drobnymi upominkami, a zwycięzcy nagrodami.

„Mistrzem gry w warcaby” została Ula z kl. II a,

„Wicemistrzem gry w warcaby” – Patrycja z kl. II a,

3 miejsce zajęli: Krzyś i Marta z kl. II a.

                                                             Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Dziecka

            Dzień 1 czerwca jest zawsze długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Mogą się one spodziewać, że będą czekały na nie jakieś niespodzianki w domu czy w szkole. Wiedząc o tym, panie ze świetlicy postanowiły umilić dzieciom ich święto i wykonać coś dla każdego ze specjalnych balonów do modelowania. Specjalizuje się w tym pani Paulina Postaremczak-Wójtowicz, która wykonała na życzenie dzieci niezliczoną ilość pudelków, wiewiórek, żyraf czy mieczy. Dzieci z niecierpliwością czekały na efekt końcowy pracy pani Pauliny i bardzo się cieszyły, gdy gotowe dzieło trafiało do ich rąk.

Życzymy naszym miłym dzieciakom wszystkiego dobrego, nie tylko w dniu ich święta, ale też na co dzień!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Dzień Mamy

W świetlicy, dzieci z klas 1-3 wykonywały prezenty dla swoich kochanych mam, w związku ze zbliżającym się ich świętem. W tym roku tematem przewodnim była biżuteria. Dodatkowo panie ze świetlicy wraz z dziećmi uznały, iż może to być wesoła, dowcipna i kolorowa biżuteria letnia ze sznytem ekologicznym, o ile to możliwe. Dzieci z klas pierwszych z małą pomocą swoich pań, p. Pauliny i p. Joanny, wykonały wielobarwne bransoletki ze słomek. Słomki zostały odpowiednio pocięte i nawleczone na kolorowe gumki. Powstały różne kombinacje z wielu kolorów, wzorów, także z eleganckimi złotymi motywami. Efekt przeszedł oczekiwania pań oraz dzieci i mamy nadzieję, że także mam.

Dzieci z klas drugich, pod opieką pani Joli wykonały piękne kwiaty
z origami. Zrobiły także piękne bransoletki ze słomek. Dodatkowo pani Jola ze swoimi pupilami wykonała bardzo interesującą, trójwymiarową laurkę.

Dzieci z klas trzecich z panią Moniką również wykonały bransoletki, jednak tym razem zostały one wycięte z plastykowych butelek po wodzie. Powstałe kółka były oklejane materiałami w różnych kolorach i zdobione
np. guzikami, kryształkami.

Wszystkie dzieci wręczyły mamom piękne kosztowności w ładnych torebeczkach prezentowych – efekt jak od jubilera!

Życzymy mamom i ich dzieciom pięknego święta!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Tydzień talentów

W pierwszym tygodniu marca, w świetlicy, odbył się tydzień talentów dzieci. Podczas zajęć rozważano co to jest talent, jak go rozpoznać i rozwijać. Chętne dzieci mogły zaprezentować koleżankom i kolegom to co potrafią i lubią najbardziej. Mini prezentacje poprzedzone były przemyśleniami i przygotowaniami godnymi największych indywidualności.

Pasje i talenty okazały się tak różnorodne jak dzieci, które zechciały  się nimi podzielić ze swoimi rówieśnikami. Wśród prezentacji znalazły się więc występy akrobatyczne, plastyczne, aktorskie, taneczne, piosenkarskie, fotograficzne, hobbystyczne i sportowe.           

Najbardziej zróżnicowaną grupą była grupa prezentująca swoje talenty plastyczne. Wśród jej przedstawicieli znaleźli się mistrzowie trudnej sztuki origami, konstruktorzy postaci i malarze.

Dużą rozpiętość zainteresowań pokazali również hobbyści. Jedni zaprezentowali swoje kolekcje. Inni opowiadali o swoich pasjach przyrodniczych. Jeszcze inni opowiadali o pasji do żużlu.

        Sportowcy pokazali elementy piłki nożnej i pokazy karate.

Wszystkie prezentacje w świetlicy wypadły ciekawie i inspirująco dla odbiorców. Miłe dla nich było też to, że mogły czynnie uczestniczyć w ich toku. Padało wiele pytań. W przyszłym roku zachęcamy wszystkich do pokazania koleżankom i kolegom swoich pasji i talentów. Wiemy, że wymaga to odwagi!

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


„Pożegnanie zimy” – świetlicowe zawody sportowe kl. I

W pierwszym tygodniu marca (04.03) klasy pierwsze w oczekiwaniu na słońce i cieplejszą temperaturę, żegnały zimę. W dobrych nastrojach, pełne energii przystąpiły do wyścigów rzędów z przeszkodami. Dzieci podzielone na dwa zespoły, nadały swoim drużynom nazwy oraz wymyśliły okrzyki niezbędne do dopingu. Zadaniem uczestników było: przeskoki przez hula hop i gumowe piłki-jeżyki symbolizujące zaspy śniegu, turlanie piłek lekarskich – jako kul śniegowych, przekładanie szarfy przez całe ciało – zdejmowanie ciepłych ubrań, wrzucanie butów do skrzynki – zmiana obuwia na wiosenne, podawanie w zespole kulek z papieru – sprzątanie śniegu.

Każdej drużynie przyświecały zasady dobrej zabawy, współpracy oraz zaangażowania. Finał zmagań był wyrównany, dzieci nagrodziły się brawami, a za udział w zabawie otrzymały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowy konkurs w rzutach do kosza „Śmietnikówka”

            Dzieci z naszej świetlicy odkryły, że do dobrej zabawy, rozwijania sprawności i kształtowania celności, wystarczy kosz na śmieci i zarysowane kartki zgniecione w kulki. W tym niezwykłym roku szkolnym dzieci zostały pozbawione różnych, dotychczasowo organizowanych w świetlicy aktywności.  Ale sytuacja sprzyja także rozwijaniu kreatywności i realizacji własnych, ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest rzucanie z dużej odległości do kosza zużytymi kartkami. Dzieci trenując osiągały coraz lepsze rezultaty i zrodził się pomysł na zorganizowanie konkursu. W dniu 11 lutego odbył się taki konkurs w klasach I, a tydzień później – 18 lutego – w klasach II i  III. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięły w nim udział prawie wszystkie dzieci obecne w świetlicy w tych dniach. Do konkursu wykorzystany został nieużywany, czysty kosz do papieru, jakich dużo teraz w prawie pustej szkole. Każdy z uczestników wykonywał 12 rzutów. Odległość z jakiej rzucano była taka sama dla wszystkich grup wiekowych – 5 m 40 cm. Trafić z takiego dystansu nie jest łatwo. Nasze dzieci są jednak bardzo zdolne i sprawne, i wiele z nich trafiało nie jeden raz.

            W klasach pierwszych o I i III miejscu zadecydowała dogrywka. Ostatecznie wygrał Franek z kl. I a, drugie miejsce zajęła Hania z kl. I c, a trzecie – Alicja z kl. I b. W klasach II i III, również konieczna była dogrywka, którą wygrał Jasiu z kl. II b zdobywając pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Lena z kl. III b, a trzecie – Magda z kl. II b. Zwycięzcy otrzymali puchar, medale i nagrody, a wszyscy uczestnicy dostali drobną nagrodę w postaci różnych breloczków do wyboru.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs „Pięknie czytam”

W poniedziałek, 25 stycznia, drugoklasiści byli bardzo podekscytowani. Tego właśnie dnia miał się odbyć konkurs pięknego czytania. Wzbudził on wielkie zainteresowanie dzieci. Wzięło w nim udział czternaścioro, czyli większość obecnych tego dnia w świetlicy. Ich zadaniem było jak najlepsze przeczytanie fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Fochy fortuny czyli niezwykły słownik Kuby i Buby”. Książka ta, jak można się zorientować już po tytule, ma w swoim tekście wiele trudnych słów, których rzadko się używa.

Wszyscy uczestnicy poradzili sobie doskonale z czytanym tekstem, a jego treść na tyle zainteresowała wszystkie dzieci, że wiele z nich postanowiło tę książkę przeczytać w całości.

      I miejsce            Franek           kl. II a

     II miejsce            Maja               kl. II b

                                Piotr               kl. II a

                                Emilka           kl. II b

                                Janek             kl. II b

     III miejsce           Staś                kl. II b

                                Franek           kl. II b

     Wyróżnienie       Ula                  kl. II a

                                Krzyś              kl. II a

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Babci i Dziadka

W tym tygodniu przypadają jedne z najważniejszych świąt rodzinnych. Mowa tu o Dniu Babci, który przypada 21 stycznia, i Dniu Dziadka, który przypada 22 stycznia. Są to jedne z ważniejszych dni w roku zarówno dla babć i dziadków, jak i dzieci.

W świetlicowej gromadzie dzieci cały tydzień przygotowywały się do ich obchodów. Dzieci rozmawiały z paniami o tym jaką rolę pełnią seniorzy w społeczeństwie, czym się zajmują, w czym nam pomagają, jak zmieniła się ich rola od czasu gdy babcie i dziadkowie byli dziećmi. Wszystkie dzieci miały możliwość opowiedzenia koleżankom i kolegom o swoich babciach i dziadkach oraz o tym jak najbardziej lubią spędzać z nimi czas.

Dzieci wykonały własnoręcznie prezenty dla swoich babć i dziadków. Najmłodsza grupa świetlicowa, podczas twórczej i radosnej aktywności, przygotowała upominki – obrazki. Grupa drugoklasistów również przygotowała obrazki – zawieszki korzystając z różnorodnych, kolorowych materiałów i bogatej wyobraźni autorów. Ich motywem przewodnim było serce, które z miłością od nich otrzymują. Trzecioklasiści  wykonali bogato zdobione obrazki – ramki z życzeniami oraz malowane farbami upominki z masy solnej.

Dzieci opowiadały, że prezenty bardzo ucieszyły adresatów.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowe zawody sportowe klas II i III

            19 października odbyły się w świetlicy, organizowane co roku, jesienne zawody sportowe dla klas II i III. Mimo, że różniły się od zawodów z poprzednich lat – miejscem ich rozgrywania nie była tradycyjnie sala gimnastyczna tylko bieżnia na boisku szkolnym – jak zawsze towarzyszyły im duże emocje i przyniosły dzieciom widoczną radość. Dodatkowo jesiennego charakteru dodawała aura, w jakiej odbywały się zawody, nie przeszkadzająca dzieciom w dobrej zabawie.

Panie Jolanta Thiel i Brygida Kovacs przygotowały dla dzieci kilka konkurencji rozgrywanych na zasadzie wyścigów rzędów. Zadaniem uczestników był bieg do słupka, bieg slalomem, przekładanie piłki z miejsca na miejsce, toczenie piłki. Dzieci znakomicie radziły sobie z tymi konkurencjami i dopingowały siebie nawzajem.

Pomimo tego, że przyznawane były drużynom po każdej konkurencji punkty, chodziło przede wszystkim o wspólną zabawę i dzieci wiedziały, że każdy otrzyma na zakończenie niespodziankę. Kiedy punkty zostały podliczone, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że każda z drużyn uzyskała taką samą liczbę punktów, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs plastyczny

W świetlicy, wśród klas trzecich, odbył się konkurs plastyczny: „Przyszła Jesień”. Konkurs trwał przez 2 tygodnie na przełomie września oraz października. Dzieci miały możliwość wykonania kilku rodzajów prac pod okiem i przy pomocy oraz wskazówkach opiekunki klas trzecich p. Moniki Jeżyk. Były trzy rodzaje prac do wykonania, dzieci dowolnie mogły wybrać rodzaj pracy a niektóre wykonały nawet wszystkie 3 prace. Główna technika wykonania prac były to: kredki, pastele, krepa, papier kolorowy oraz nożyczki i klej. Do konkursu przystąpiło 15 dzieci z klas trzecich: a, b i c. Ponieważ jest to czas jesiennych plonów oraz zbiorów, część dzieci wykonała kolorowe jabłka i gruszki z papieru. Jesienią jeże aktywnie szykują się do zimy – część dzieci wykonała wesołe jeże. Część dzieci wykonała kolorowe, jesienne drzewa pastelami.

Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone: 1 miejsce Barbara z klasy 3c, 2 miejsce Agata z klasy 3c, 3 miejsce Ewa z klasy 3b. Pozostali uczestnicy także otrzymali drobne nagrody pocieszenia – zakładki. Gratulujemy!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka (30 września) w naszej świetlicy, odbył się w klasach pierwszych teleturniej zwany Bingo. Na stołach pojawiły się plansze z liczbami do zakreślania dla każdego uczestnika oraz prawdziwa maszyna losująca piłeczki z numerami. Zabawa dostarczyła nam tyle pozytywnych emocji, że z chęcią będziemy z niej korzystać częściej. Na zakończenie dzieci otrzymały drobny upominek.

         Drugo i trzecioklasiści z okazji Dnia Chłopaka obejrzeli zabawne filmiki, ze zwierzętami w roli głównej, na YouTube oraz prezentację pt.: „Dzień Chłopaka”, gdzie były przedstawione typowe chłopięce marzenia i piękne życzenia z okazji ich święta. Na koniec chłopcy otrzymali ciasteczka z czego byli bardzo zadowoleni.

         Święto chłopaków w świetlicowej gromadzie zakończyło się wspólnymi zabawami na placu zabaw i boisku szkolnym.

Fotorelacja w GALERII


Integracyjne zabawy sportowe dla klas I

Korzystając z uroków wrześniowej pogody, klasy pierwsze wzięły udział w zabawach integracyjnych na boisku szkolnym. Pierwszego dnia dzieci bawiły się z piłkami w zmodyfikowaną zabawę Zbijak. W aktywności tej, bardzo ważna była zwinność i uważność, aby uniknąć dotknięcia piłką.

Kolejnego słonecznego popołudnia dzieci podzieliły się na dwa zespoły i odbył się bieg rzędów. Zadanie nie było łatwe, bo każda drużyna musiała jak najszybciej pokonać tor z zadaniami. Uczestnikom towarzyszyło dużo radości i spontaniczności, a dzieci wykazały się zaangażowaniem oraz współpracą. Dla wszystkich Pierwszaków przygotowane zostały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content