Szkoła Podstawowa nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

Aktualności

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Do końca roku :)

Aktualności świetlicy 2021/2022Międzynarodowy Dzień Książki

W marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki, dzieciaki z klas 1-3 rozmawiały o roli książki w ich życiu. Każda klasa na swój sposób przedstawiła ulubioną formę kontaktu z książką.

Klasa 1b i 2c zapoznawała się z bajkami Ezopa, greckiego bajkopisarza i niewolnika żyjącego w VI wieku p.n.e. Ich bohaterami są najczęściej zwierzęta posiadające cechy ludzkie. Dzieci przeglądały także futurystyczną książkę „Mechanica” przedstawiającą mechaniczne zwierzęta, które odrodziły się po zniszczeniu Ziemi. Dodatkowo dzieci słuchały Bajek terapeutycznych autorstwa Marii Molickiej, między innymi o Karolinie i jej perypetiach związanych z problemami w klasie i z uczeniem się.

Klasy 2 a i b, zaangażowały się w pisanie własnych opowiadań wraz z kreowaniem autorskich ilustracji. Głównymi bohaterami opowieści były zwierzęta. Było to dość dużym wyzwaniem, ponieważ nie wszystkie rozpoczęte dzieła udało się skończyć na czas, niektóre z nich są jeszcze w trakcie realizacji. Powstałe zbiory można było wypożyczać w świetlicy.

W grupie klas trzecich okazało się, że wiele dzieci lubi komiksy. Są one połączeniem tekstu z obrazem. Są łatwiejsze do przeczytania dla tych, którzy napotykają na trudności z czytaniem. Pani Jola zaproponowała dzieciom stworzenie własnego komiksu w ramach „Konkursu na komiks”. Dzieciaki z entuzjazmem przyjęły propozycję stworzenia własnej opowieści. Okazało się jednak, że nie jest to wcale prosta sprawa. Niektórym dzieciom nie starczyło cierpliwości i zrezygnowały z dokończenia swego dzieła. Ci, którzy się nie poddali otrzymali drobne nagrody. Najlepsze komiksy były autorstwa:

I miejsce                     Alicja kl. III b

II miejsce                    Oliwia kl. III b

III miejsce                  Emilka i Łucja kl. III b

Wyróżnienie               Piotr kl. III a

Fotorelacja w galerii


W świecie dinozaurów

            05 maja (w klasie II b) i 12 maja (w klasie II a) odbyły się dwa kolejne spotkania  poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Oprócz omawianych na poprzednich spotkaniach Triceratopsa,  Megalodona, Kecalkoatla i Tyronazaura, Teodor opowiedział także o ogromnym roślinożercy – Stegozaurze oraz o mniejszym od człowieka, żyjącym i polującym na pożywienie w stadzie –  Celophysisie.

             W części warsztatowej dzieci ulepiły z plasteliny, według wskazówek Teodora, Triceratopsa i Celophysisa.

Były to ostatnie spotkania na temat dinozaurów w tym roku szkolnym, ale ponieważ są tak lubiane przez dzieci, z pewnością będziemy kontynuować ich organizację także w przyszłym roku. 

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

9 maja odbył się konkurs w rzutach do kosza na śmieci – „Śmietnikówka”. Udział w nim wzięły chętne dzieci z klas I i II c. Konkurs, jak i wszystkie poprzednie tego typu, polegał na rzucaniu pogniecionymi kartkami zarysowanego papieru do czystego kosza na śmieci. Z pozoru wygląda to na łatwe zadanie, ale w rzeczywistości takie łatwe nie jest. Rzuty wykonywane są z odległości 5 metrów i 20 centymetrów! Dzieci, jak zawsze, rzucały z dużym zaangażowaniem i bardzo skupiały się przed każdym rzutem, próbując różnych technik. Każdy zawodnik rzucał 6 razy i gdy wszyscy wykonali swoje rzuty, podliczone zostały punkty. Czworo dzieci zdobyło taką samą liczbę punktów i aby wyłonić zwycięzców potrzebna była dogrywka. Ostatecznie miejsce pierwsze zajął Oskar W. z klasy I a, drugie – Antosia B. z klasy I b, trzecie – Bruno J. z klasy I a, a czwarte – Alexia z klasy I b. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i puchary, a także mogli wybrać (jak i wszyscy uczestnicy zabawy) drobiazgi w postaci różnych breloczków.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Drzwi otwarte” w świetlicy

Dnia 9 kwietnia, w naszej szkole, odbyły się „Drzwi otwarte”, na które zaproszeni zostali rodzice z dziećmi z przyszłych klas pierwszych.  W świetlicy wszystkie chętne dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panie Jolantę Thiel i Joannę Wojtkowską – ze świetlicy oraz panią Joannę Buczak, nauczycielkę plastyki. Dzieci wykonały piękne wiosenne kwiatki z kolorowego papieru, zajączki wielkanocne z krepy i rolek po papierze, a także czapeczki z gazety, w których następnie chodziły dumnie po całej szkole.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Ludziki z wełny

            W marcu, dzieci z klasy II a i b w świetlicy, wykonywały pod okiem pani Joanny Buczak przyjemną lecz niełatwą pracę plastyczną – ludziki z wełny. Wszystkie dzieci przystąpiły do tego zadania z dużą ochotą i zaangażowaniem, a jej efekty zachwycały. Wykonane ludziki dzieci zabrały do domu, a wszyscy chętni mogą podziwiać je na niżej zamieszczonych zdjęciach.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Międzyświetlicowy Turniej „1 z 10”

We wtorek, dnia 29 marca, w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu odbyła się IV Edycja Międzyświetlicowego Turnieju „1 z 10”. Jest to konkurs, który od uczestników wymaga szerokiej wiedzy z zakresu literatury, matematyki, geografii, historii, sportu oraz życia codziennego. Pytania w większości wykraczają poza podstawę programową. Jego uczestnicy muszą wykazać się także umiejętnością koncentracji uwagi i refleksem. Każda ze zgłoszonych do tego konkursu szkół może wystawić tylko jednego trzecioklasistę, który jest jej przedstawicielem.

W tym roku w konkursie uczestniczyło dziewięć szkół. Naszą szkołę reprezentowała Marta, uczennica klasy III a. Jej przeciwnikami było siedmiu chłopców i jedna dziewczynka. Marta bardzo się denerwowała. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Zarówno w rundzie eliminacyjnej jak i finałowej odpowiedziała na wszystkie pytania, a cukierkowe punkty wpadały do jej pudełka po każdym z nich.

Z radością informuję, że laureatką IV Edycji Konkursu „1 z 10” została nasza przedstawicielka – Marta z klasy III a!!!

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i niewielkimi upominkami.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Drugie spotkanie w świecie dinozaurów

            24 marca, w klasie II c, odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Na początku spotkania, tak jak podczas poprzedniego, nasz prelegent zapoznał dzieci z najważniejszymi informacjami na temat tych prehistorycznych zwierząt, a potem bardziej szczegółowo scharakteryzował pięć wybranych. Oprócz omawianych na poprzednim spotkaniu Velociraptora, Triceratopsa,  Kecalkoatla i Tyronazaura, Teodor opowiedział także o ogromnym, prehistorycznym rekinie – Megalodonie. Jego rozmiar mógł dochodzić do 20 metrów długości, a jeden jego ząb miał 18 centymetrów. W dolnej i górnej szczęce mieściły się aż trzy rzędy takich zębów, co robi ogromne wrażenie na oglądających komputerowe rekonstrukcje paszczy tego potwora. W drugiej części spotkania dzieci lepiły z plasteliny właśnie Megalodona i dzięki wskazówkom Teodora bardzo wiernie odtworzyły jego imponujący wygląd.

            W kolejnych dniach po spotkaniu, dzieci z klasy II c, stworzyły piękne dzieła plastyczne, na których wiernie odwzorowały omawiane dinozaury. Można je podziwiać na gazetce w korytarzu na drugim piętrze szkoły.

Każde spotkanie prowadzone przez Teodora jest dla młodszych dzieci bardzo ciekawie i mile spędzonym czasem. Z niecierpliwością czekamy już na kolejne prelekcje ucznia klasy VII b. 

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Powrót do świata dinozaurów

            10 marca, po dwuletniej przerwie, odbyło się w klasie I b spotkanie poświęcone dinozaurom prowadzone przez Teodora, ucznia klasy VII b z naszej szkoły. Pierwsze takie spotkanie odbyło się aż pięć lat temu, kiedy Teodor był uczniem klasy III.  Już wtedy znany był w szkole ze swojego zamiłowania do  prehistorycznych zwierząt, a jego wiedza na ten temat była i jest imponująca.  Dzieci dowiedziały się kiedy dinozaury żyły i w jakim środowisku (woda, ląd), ile według obecnych danych było ich gatunków, czym się charakteryzowały, jak były zbudowane, jak się poruszały, czym żywiły, dlaczego wyginęły oraz kto to jest paleontolog (naukowiec zajmujący się badaniem skamieniałych pozostałości dinozaurów). Następnie Teodor szczegółowo scharakteryzował pięć wybranych dinozaurów: Velociraptora, Triceratopsa, Mozazaura, Kecalkoatla i Tyronazaura. Velociraptor miał pazur u nogi, którym atakował ofiary, nie przekraczał połowy wzrostu człowieka, ale jest był groźnym mięsożercą. Triceratops jego nazwa pochodzi z greki i oznacza „twarz o trzech rogach”, był dużym roślinożercą przypominającym nosorożca. Mozazaur – drapieżca żyjący w wodzie, który miał ogromną paszczę pełną ostrych zębów, a jego przysmakiem były rekiny.  Kecalkoatl  był ogromnym latającym dinozaurem, którego skrzydła były duże jak autobus szkolny (mogły mieć 10 metrów długości), miał też długą szyję i silny, ogromny dziób, którym łapał ofiary. Tyranozaur był jednym z największych i najgroźniejszych gatunków dinozaurów mięsożernych, a jego paszcza i zęby budziły grozę. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, ponieważ Teodor, oprócz tego, że wykazywał się dużą wiedzą, to jeszcze opowiadał barwnie i  ciekawie, i wszyscy uczestnicy spotkania mogli na chwilę w wyobraźni przenieść się w czasy, kiedy na Ziemi królowały dinozaury.

            W drugiej części zajęć Teodor pokazywał kolejne kroki lepienia
z plasteliny Tyranozaura, którego dzieci same wskazały jako swojego ulubionego. Każde dziecko według tych wskazówek ulepiło swojego dinozaura, którego mogło zabrać do domu na pamiątkę.

            Spotkanie to, jak i wszystkie przeprowadzone w poprzednich latach, było bardzo ciekawe, pouczające. Cieszymy się, że mogliśmy wreszcie wznowić organizację prelekcji Teodora, które tak bardzo podobają się dzieciom.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Eksperymenty

W lutym i w marcu uczniowie z klasy I a, ze świetlicy,  wzięli udział w  dwóch eksperymentach fizyczno – chemicznych. Podczas pierwszego doświadczenia dzieci obserwowały co dzieje się z zapaloną świeczką nakrytą słoikiem i postawioną na talerzyku z wodą. Podczas drugiego doświadczenia dzieci samodzielnie wykonały puszysty śnieg, który następnie zabarwiły różnymi kolorami. Pierwszoklasiści byli bardzo podekscytowani podczas wykonywania eksperymentów. Wielu z nich powtórzyło je z rodzicami w domu.

                                                                                  Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Dzień wąsa

2 marca  był dla dzieci z klasy I a bardzo nietypowy. W tym dniu wykonały dla siebie różnorodne wąsy i ozdobiły nimi swoje twarze. Odbył się mini konkurs na „minę z wąsami”. Zadaniem dzieci było przedstawienie za pomocą mimiki twarzy  rozmaitych emocji. Zabawa wszystkim przypadła do gustu, bawili się w nią jeszcze długo po zakończeniu konkursu.

                                                                                    Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Kiedy za oknami zimno i ponuro, dzieci z klas II a i b, w świetlicy, miło spędzają czas!!

Fotorelacja w galerii


Dzień Babci i Dziadka

            Styczeń, chociaż zimowy, jest wyjątkowo ciepłym miesiącem. To właśnie w styczniu przypadają dwa świąteczne dni, które skupiają całą uwagę na naszych kochanych babciach i dziadkach.

            W tym roku, choć do Dnia Babci i Dnia Dziadka jest jeszcze dużo czasu, dzieci ze świetlicy rozmawiały o nich ze swoimi paniami. Chętnie też wykonały drobne prezenciki, zaproponowane przez wychowawczynie.

Pierwszaki z klasy 1a wraz z panią Renatą wykonały pracę plastyczną, pt.: „Babciu, Dziadku dziękuję za…” oraz „Obrazki na tekturze wyklejane plasteliną”.

Pierwszaki z klasy 1b i drugoklasiści z klasy 2c, wraz z panią Joasią, wykonały ozdobne zakładki do książek z imieniem babci i dziadka.

Drugoklasiści z klas 2a i 2b, pod bacznym okiem pani Pauliny, przygotowali z dużą cierpliwością zawieszki w kształcie serca owinięte wełną w różnych kolorach.

Trzecioklasiści, razem z panią Jolą, wykonali „Śnieżne niespodzianki”. Były to własnoręcznie wykonane okrągłe pudełka z okienkami, za którymi widać było obrazki wykonane przez autorów, na których przesuwa się sztuczny śnieg.

Przygotowane niespodzianki dzieci ofiarują swoim ukochanym babciom i dziadkom w ich święta, które w tym roku przypadły na okres ferii.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


Zimowy tryptyk – Świąteczne inspiracje

W grudniu uczniowie z klasy I a wykonali trzy prace plastyczne: choinkę, kulę śnieżną, skarpetę Św. Mikołaja tworząc w ten sposób tryptyk o charakterze świątecznym. Przy ich tworzeniu wykazali się dużą kreatywnością, fantazją i oryginalnością. Dzieci malowały farbami za pomocą nitki, kolorowały kredkami i oklejały brokatowym papierem. Wszystkie prace zostały zaprezentowane w holu szkoły.

                                                                                  Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Dzień życzliwości

W listopadzie w naszej świetlicy świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Dzieci miały możliwość uczcić go na różne sposoby. Grupa klas 1b i 2c dostała Żetony Życzliwości, które miały zostać ozdobione miłym słowem i poprawiającym humor rysunkiem. Następnie dzieci losowały po jednym żetonie dla siebie tak, żeby dostać żeton wykonany przez inną osobę. Klasy trzecie kolorowały Misie życzliwości, a na odwrocie wypisywały życzenia dla innych. Następnie losowały Miśka z życzeniami. Były bardzo zadowolone z wylosowanych życzeń i potraktowały je jak dobrą wróżbę. Klasy 2a i 2b losowały dla siebie pudełka interaktywne z dobrym słowem, rozmawiały o tym jak się czują, kiedy usłyszą komplement albo coś miłego na swój temat. Każde dziecko ozdobiło szablon głowy misia, a na odwrocie zapisało miłe słowo lub komplement dla kolegi lub koleżanki. Następnie wrzuciliśmy wszystkie misie do jednej torby tak, by każdy mógł wyciągnąć życzliwy los dla siebie.

Joanna Wojtkowska

Fotorelacja w galerii


Gniotki antystresowe

W październiku i grudniu, dzieci ze świetlicy, pod kierunkiem pani Joanny Buczak – nauczycielki plastyki z naszej szkoły, wykonywały antystresowe “gniotki”. Najpierw sypały przez lejek skrobię ziemniaczaną do małej, plastikowej butelki, a gdy ją odpowiednio wypełniły nakładały na nią lekko nadmuchany balon. Następnie obracały butelkę do góry dnem i ściskały ją, co powodowało zassanie skrobi do balona. Teraz wystarczyło już tylko zdjąć balon z butelki i zawiązać. Podczas tych wszystkich czynności zdarzało się, że nagle biały proszek skrobi unosił się w powietrze i pokrywał cały stół oraz wszystkie siedzące przy nim dzieci. Było to dodatkową atrakcją i zarówno cała praca, jak i towarzyszące jej te “efekty specjalne” bardzo się dzieciom podobały. Zresztą, w celu ochrony odzieży dzieci ubrane były w fartuszki, stąd po zakończeniu wykonywania zadania wystarczyło tylko umyć ręce (i ewentualnie twarz). “Gniotki” dzieci mogły zabrać do domu i będą mogły je w razie potrzeby ściskać w dłoniach, żeby się odstresować.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


„Pantomima”

10 grudnia uczniowie z klasy I a wzięli udział w zabawie pt. „Świąteczne kalambury”. Zadaniem dzieci było odgadnięcie hasła przedstawianego  przez kolegów za pomocą ruchu oraz mimiki twarzy. Uczniowie musieli wcielić się w rolę Św. Mikołaja, rybaka, chórzysty oraz zaprezentować ubieranie choinki, ozdabianie stołu na Wigilię, lepienie bałwana. Wszyscy entuzjastycznie podeszli do zabawy, a hasła odgadywane były bardzo szybko.

Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Mikołajki

            6 grudnia jest w naszej świetlicy dniem wyjątkowym, ponieważ wszystkie grupy odwiedza św. Mikołaj i przynosi prezenty. Nie inaczej było też w tym roku. Dzieci obdarowane zostały grami i zabawkami, którymi będą mogły bawić się podczas pobytu w świetlicy. Wszystkie podarki zostały odpakowane i dzieci bawiły się nimi w wesołej atmosferze.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Andrzejki

Wraz z końcem listopada nadchodzi czas wróżb i przepowiedni. W tym roku w dniach 29 i 30 listopada panie ze świetlicy zaproponowały swoim podopiecznym zabawę w tej konwencji. Pani Paulina nazwała ją niezwykłą, obcobrzmiącą nazwą – ABALAZAM DE ŚWIETLICA. Zabawy rozpoczęło, jak to zwykle bywa, układanie butów. Następnie dzieci mogły zagrać w „Andrzejkową ruletkę”, która nawet u najspokojniejszych wywołała błysk w oku. Trudno, bowiem przejść obojętnie wobec wróżby: „zagrasz z Lewandowskim” czy „spotka Cię coś miłego”, albo „będziesz miał pecha” – czego doświadczył największy pechowiec. Wśród wróżb znalazło się losowanie kart z przedmiotem, który potrzebny może być do wykonywania zawodu w przyszłości. Tu dzieci puszczały wodze własnej wyobraźni, której nie powstydziłby się autor najpoczytniejszych bestsellerów. Były także wróżby ukryte w kubeczkach, rzuty kostką, rzuty „groszówką” do miski wypełnionej wodą (co wymagało wyjątkowego skupienia, koncentracji i celności) oraz losowanie kolorowego krążka (tu wróżby były zaklęte w kolorze). Zamiast tradycyjnego serca z imionami można było przekłuć Krzyż św. Andrzeja, na którego odwrocie zapisane były wykonywane zawody.

Dzieci zainspirowane pomysłami, tworzyły w późniejszym czasie swoje karty i nowe pomysły na zabawy z wróżbami.

Chociaż trzecioklasiści podeszli do andrzejkowych wróżb z rezerwą, to nawet oni świetnie się bawili. Podczas zabaw było bardzo dużo śmiechu i wzruszeń. Wszyscy pamiętają o tym, że wróżenie to sposób na świetną zabawę i wróżby wcale nie muszą się spełnić.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w galerii


„Śmietnikówka”

W dniach 18 i 29 października odbyły się, po raz drugi w historii naszej świetlicy, konkursy w rzutach do kosza na śmieci – „Śmietnikówka”.  Udział w nich wzięły chętne dzieci z klas II i III. Tak jak w poprzednim roku szkolnym zawodnicy rzucali pogniecionymi kartkami zarysowanego papieru do czystego kosza na śmieci. Nie było to takie łatwe, biorą pod uwagę, że rzuty wykonywane były z odległości 5 metrów i 20 centymetrów. Dzieci rzucały z dużym zaangażowaniem i bardzo skupiały się przed każdym rzutem, próbując różnych technik. Każdy zawodnik rzucał 10 razy i gdy wszyscy wykonali swoje rzuty, podliczone zostały punkty. Wszyscy dopingowali siebie nawzajem, a rzuty udane  nagradzali głośnymi okrzykami i brawami.

Okazało się, że zarówno w klasach II, jak i w III, konieczna jest dogrywka o miejsca I i II oraz III i IV. Ostatecznie miejsce pierwsze w klasach II zdobyła Zosia z kl. II a, drugie –  ubiegłoroczny zwycięzca – Franek z kl. II a, trzecie – Ewelina z kl. II b, a czwarte – Hania z kl. II a. W klasach III, po serii rzutów dogrywkowych, pierwsze miejsce zdobyła Marianna, drugie – Oliwia i trzecie ubiegłoroczny triumfator – Janek, wszyscy z klasy III b.  Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i puchary, a także mogli wybrać (jak i wszyscy uczestnicy zabawy) drobiazgi w postaci różnych breloczków.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Gra w „Kółko i krzyżyk”

22 października, ośmiu uczniów z klasy I a wzięło udział w zabawie „Kółko i krzyżyk”. Jest to gra strategiczna rozgrywana przez dwóch graczy. Polega na uzyskaniu liniowego ciągu trzech znaczków, poziomo, pionowo lub na ukos przy jednoczesnym blokowaniu przeciwnika,  tak aby nie mógł utworzyć takiego ciągu.

Dzieci z chęcią podeszły do zaproponowanej zabawy.  Towarzyszyła  jej  energia oraz dużo pozytywnych emocji.

A oto zwycięzcy: I miejsce – Julka

                            II miejsce – Mateusz

                             III miejsce – Oskar

                                                                       Renata Komuniecka

Fotorelacja w galerii


Jesienne zabawy sportowe dla klas II i III

            Złota polska jesień zagościła wkoło, a słoneczna, piękna pogoda zachęca do aktywności na powietrzu. Pan Andrzej Gumny, nauczyciel wychowania fizycznego z naszej szkoły, zaprosił więc dzieci ze świetlicy z klas II i III do udziału w jesiennych zabawach sportowych w formie wyścigów rzędów. Zabawy odbyły się 25 października na bieżni naszego boiska szkolnego.

Po rozgrzewce, dzieci podzielone zostały na cztery zespoły i z dużym zaangażowaniem wykonywały objaśniane kolejno przez pana Andrzeja zadania biegowe i  sprawnościowe. Przechodziły przez  szarfę, toczyły piłkę do słupka, biegły z kozłowaniem piłki, szły jak najszybciej niosąc lotkę na paletce do badmintona tak, aby nie spadła, toczyły piłeczkę kijem do unihokeja.

Chociaż dzieci starały się, żeby ich drużyna była najszybsza na mecie podczas każdej konkurencji, to jednak, jak powiedziała jedna z dziewczynek z klasy II, przede wszystkim liczył się udział i dobra zabawa. I taka właśnie zasada tym zabawom sportowym przyświecała!

Zabawy dostarczyły dużo emocji i były atrakcyjnym urozmaiceniem pobytu na boisku szkolnym.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w galerii


Cykl zajęć o emocjach „MOC EMOCJI”

W październiku, w grupie świetlicowej klas 2 a i b, rozpoczął  się cykl zajęć o emocjach. Spotkania mają charakter psychoedukacyjny, a ich  celem jest oswojenie dzieci z emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nimi. 

Podczas pierwszego spotkania wymienialiśmy znane nam emocje i uczucia, próbowaliśmy je podzielić na przyjemne i nieprzyjemne. Następnie tworzyliśmy z naszej listy, talerzykowe emotikonki, które będą inspiracją do zagłębienia każdej emocji z osobna. 

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w galerii


Fantazje jesienne

Od 4 października, w holu szkoły, można podziwiać prace plastyczne, wykonane przez uczniów klasy I a. Tytuł pracy „Tryptyk jesienny – wiadomości z lasu”. Jest to kompozycja  składająca się z trzech prac o tematyce jesiennej, wykonana różnymi technikami (malowanie farbami, wyklejanie bibułą i plasteliną). W zajęciach wzięło udział 11 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem podeszli do zaproponowanego zadania. Prace są niezwykle kolorowe, bardzo dokładnie
i starannie wykonane.

Renata Komuniecka


Dzień Chłopaka w świetlicy

         Dzień Chłopaka w świetlicy, odbył się pod hasłem ulubionych gier i zabaw dzieci. Były to chwile integracji, wspólnej zabawy, a co najważniejsze, chwile ze sporą dawką radości i humoru. W grupie klasy 1b i 2c dzieci grały
w kalambury. W pierwszej kolejności chłopcy losowali hasła zapisane na karteczkach i musieli pokazać je gestami, bez użycia słów. Było dużo śmiechu, zwłaszcza przy pokazywaniu komara czy opalania się na plaży. W grupie klasy 1a dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia, a następnie wszyscy przystąpili do wspólnej zabawy w kalambury i w „Wisielca”. Gra w „Wisielca” polegała na znalezieniu liter, dzięki którym powstało słowo wymyślone przez panią wychowawczynię. W grupach klas 2a, 2b, 3a i 3b, odbyła się gra liczbowa Bingo z udziałem historycznej maszyny mieszającej piłeczki z liczbami. Każdy wcześniej otrzymał,  przygotowane plansze z numerami. Zadaniem dzieci było zaznaczanie wylosowanych liczb z maszyny na swojej planszy. Osoba, która miała szczęście i wyszukała wylosowane numery na swojej planszy wykrzykiwała: BINGO!!!

Dziękujemy wszystkim dzieciom za świętowanie, zaangażowanie i pozytywną energię a chłopcom życzymy dużo radości i samych pozytywnych mocy.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz


Logo świetlicy

Na nowej stronie internetowej naszej szkoły nie może zabraknąć informacji o aktualnych wydarzeniach z życia świetlicy. Będą się one pojawiały tak jak dotychczas w zakładce „świetlica” – „aktualności” oraz na stronie głównej. Aby od razu było wiadomo, że wpis dotyczy świetlicy powstał pomysł na zaprojektowanie przez dzieci logo świetlicowego. Dzieci dowiedziały się od pań wychowawczyń co to jest logo i jakie są jego cechy charakterystyczne, a potem ochoczo przystąpiły do pracy. Powstało wiele wspaniałych, ciekawych rysunków. Z niemałym trudem jury, złożone z pań ze świetlicy i z sekretariatu, wybrało dwa – autorstwa Zosi z kl. IIa i Jadzi z kl. IIIb. Podjęto decyzję, że jedno z nich będzie wykorzystywane w pierwszym semestrze, a drugie – w drugim. Wszystkie prace wywieszone zostały na tablicy przy świetlicach na parterze, żeby każdy mógł je podziwiać.

Brygida Kovacs


Aktualności świetlicy 2020/2021Dzień Ojca

       Dnia 23 czerwca, w Dzień Ojca, wszystkie dzieci postanowiły obdarować swoich tatusiów drobnymi, własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

Pierwszaki przygotowały breloczki. Były to samodzielnie pokolorowane mozaiki, które pięknie zalaminowały panie Paulina i Joasia. Drugoklasiści wykonali laurki 3D z serduszkami oraz breloczki z koralików, które zaprasowane zostały żelazkiem przez panią Jolę. Trzecioklasiści przygotowali dla swoich tatusiów piękne laurki.
       Z pewnością wszyscy tatusiowie byli zadowoleni z artystycznie wykonanych upominków i dumni ze swoich pociech.

                                                              Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Budowle z klocków

Dnia 24 czerwca rozstrzygnięty został całoroczny konkurs na “Klockowe budowle”. Trwał on od września ubiegłego roku, a jego pomysłodawcami były same dzieci. Konstruowały one przeróżne budowle według własnego pomysłu. Pracowały samodzielnie lub w grupach. Gdy uznały, że budowla jest taka jak sobie zaplanowały pani Jola robiła zdjęcie, aby budowla mogła brać udział w konkursie. A oto jego wyniki:

I miejsce       praca zbiorowa: Ala (2b), Oliwia (2b)       
                                                     Marcysia (2a), Maja (2b)
II miejsce                                    Wojtek (2a)
III miejsce                                   Staś (2b)
                                                     Marcin (2b)
                                                     Matylda (2a)
                                                     Marta (2a)

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy drobne upominki.

                                                            Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Turniej warcabowy

Ostatnie dwa tygodnie przed wakacjami, w grupie klas drugich, były bardzo emocjonujące. Powodem był “Turniej warcabowy”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się do niego piętnaścioro dzieci, które rywalizowały ze sobą o tytuł „Mistrza gry w warcaby klas drugich”. Rozgrywki przeprowadzone były systemem turniejowym, co oznacza, że każdy grał z każdym. Wszystkie dzieci kibicowały swoim faworytom i z zaciekawieniem obserwowały przebieg kolejnych gier. Pomysłodawczynią i organizatorką turnieju była pani Jola, która jako główny arbiter czuwała nad przebiegiem gry. Prowadziła też rejestr gier i na koniec ogłosiła wyniki. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali drobnymi upominkami, a zwycięzcy nagrodami.

„Mistrzem gry w warcaby” została Ula z kl. II a,

„Wicemistrzem gry w warcaby” – Patrycja z kl. II a,

3 miejsce zajęli: Krzyś i Marta z kl. II a.

                                                             Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Dziecka

            Dzień 1 czerwca jest zawsze długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Mogą się one spodziewać, że będą czekały na nie jakieś niespodzianki w domu czy w szkole. Wiedząc o tym, panie ze świetlicy postanowiły umilić dzieciom ich święto i wykonać coś dla każdego ze specjalnych balonów do modelowania. Specjalizuje się w tym pani Paulina Postaremczak-Wójtowicz, która wykonała na życzenie dzieci niezliczoną ilość pudelków, wiewiórek, żyraf czy mieczy. Dzieci z niecierpliwością czekały na efekt końcowy pracy pani Pauliny i bardzo się cieszyły, gdy gotowe dzieło trafiało do ich rąk.

Życzymy naszym miłym dzieciakom wszystkiego dobrego, nie tylko w dniu ich święta, ale też na co dzień!

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Dzień Mamy

W świetlicy, dzieci z klas 1-3 wykonywały prezenty dla swoich kochanych mam, w związku ze zbliżającym się ich świętem. W tym roku tematem przewodnim była biżuteria. Dodatkowo panie ze świetlicy wraz z dziećmi uznały, iż może to być wesoła, dowcipna i kolorowa biżuteria letnia ze sznytem ekologicznym, o ile to możliwe. Dzieci z klas pierwszych z małą pomocą swoich pań, p. Pauliny i p. Joanny, wykonały wielobarwne bransoletki ze słomek. Słomki zostały odpowiednio pocięte i nawleczone na kolorowe gumki. Powstały różne kombinacje z wielu kolorów, wzorów, także z eleganckimi złotymi motywami. Efekt przeszedł oczekiwania pań oraz dzieci i mamy nadzieję, że także mam.

Dzieci z klas drugich, pod opieką pani Joli wykonały piękne kwiaty
z origami. Zrobiły także piękne bransoletki ze słomek. Dodatkowo pani Jola ze swoimi pupilami wykonała bardzo interesującą, trójwymiarową laurkę.

Dzieci z klas trzecich z panią Moniką również wykonały bransoletki, jednak tym razem zostały one wycięte z plastykowych butelek po wodzie. Powstałe kółka były oklejane materiałami w różnych kolorach i zdobione
np. guzikami, kryształkami.

Wszystkie dzieci wręczyły mamom piękne kosztowności w ładnych torebeczkach prezentowych – efekt jak od jubilera!

Życzymy mamom i ich dzieciom pięknego święta!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Tydzień talentów

W pierwszym tygodniu marca, w świetlicy, odbył się tydzień talentów dzieci. Podczas zajęć rozważano co to jest talent, jak go rozpoznać i rozwijać. Chętne dzieci mogły zaprezentować koleżankom i kolegom to co potrafią i lubią najbardziej. Mini prezentacje poprzedzone były przemyśleniami i przygotowaniami godnymi największych indywidualności.

Pasje i talenty okazały się tak różnorodne jak dzieci, które zechciały  się nimi podzielić ze swoimi rówieśnikami. Wśród prezentacji znalazły się więc występy akrobatyczne, plastyczne, aktorskie, taneczne, piosenkarskie, fotograficzne, hobbystyczne i sportowe.           

Najbardziej zróżnicowaną grupą była grupa prezentująca swoje talenty plastyczne. Wśród jej przedstawicieli znaleźli się mistrzowie trudnej sztuki origami, konstruktorzy postaci i malarze.

Dużą rozpiętość zainteresowań pokazali również hobbyści. Jedni zaprezentowali swoje kolekcje. Inni opowiadali o swoich pasjach przyrodniczych. Jeszcze inni opowiadali o pasji do żużlu.

        Sportowcy pokazali elementy piłki nożnej i pokazy karate.

Wszystkie prezentacje w świetlicy wypadły ciekawie i inspirująco dla odbiorców. Miłe dla nich było też to, że mogły czynnie uczestniczyć w ich toku. Padało wiele pytań. W przyszłym roku zachęcamy wszystkich do pokazania koleżankom i kolegom swoich pasji i talentów. Wiemy, że wymaga to odwagi!

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


„Pożegnanie zimy” – świetlicowe zawody sportowe kl. I

W pierwszym tygodniu marca (04.03) klasy pierwsze w oczekiwaniu na słońce i cieplejszą temperaturę, żegnały zimę. W dobrych nastrojach, pełne energii przystąpiły do wyścigów rzędów z przeszkodami. Dzieci podzielone na dwa zespoły, nadały swoim drużynom nazwy oraz wymyśliły okrzyki niezbędne do dopingu. Zadaniem uczestników było: przeskoki przez hula hop i gumowe piłki-jeżyki symbolizujące zaspy śniegu, turlanie piłek lekarskich – jako kul śniegowych, przekładanie szarfy przez całe ciało – zdejmowanie ciepłych ubrań, wrzucanie butów do skrzynki – zmiana obuwia na wiosenne, podawanie w zespole kulek z papieru – sprzątanie śniegu.

Każdej drużynie przyświecały zasady dobrej zabawy, współpracy oraz zaangażowania. Finał zmagań był wyrównany, dzieci nagrodziły się brawami, a za udział w zabawie otrzymały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowy konkurs w rzutach do kosza “Śmietnikówka”

            Dzieci z naszej świetlicy odkryły, że do dobrej zabawy, rozwijania sprawności i kształtowania celności, wystarczy kosz na śmieci i zarysowane kartki zgniecione w kulki. W tym niezwykłym roku szkolnym dzieci zostały pozbawione różnych, dotychczasowo organizowanych w świetlicy aktywności.  Ale sytuacja sprzyja także rozwijaniu kreatywności i realizacji własnych, ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest rzucanie z dużej odległości do kosza zużytymi kartkami. Dzieci trenując osiągały coraz lepsze rezultaty i zrodził się pomysł na zorganizowanie konkursu. W dniu 11 lutego odbył się taki konkurs w klasach I, a tydzień później – 18 lutego – w klasach II i  III. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięły w nim udział prawie wszystkie dzieci obecne w świetlicy w tych dniach. Do konkursu wykorzystany został nieużywany, czysty kosz do papieru, jakich dużo teraz w prawie pustej szkole. Każdy z uczestników wykonywał 12 rzutów. Odległość z jakiej rzucano była taka sama dla wszystkich grup wiekowych – 5 m 40 cm. Trafić z takiego dystansu nie jest łatwo. Nasze dzieci są jednak bardzo zdolne i sprawne, i wiele z nich trafiało nie jeden raz.

            W klasach pierwszych o I i III miejscu zadecydowała dogrywka. Ostatecznie wygrał Franek z kl. I a, drugie miejsce zajęła Hania z kl. I c, a trzecie – Alicja z kl. I b. W klasach II i III, również konieczna była dogrywka, którą wygrał Jasiu z kl. II b zdobywając pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Lena z kl. III b, a trzecie – Magda z kl. II b. Zwycięzcy otrzymali puchar, medale i nagrody, a wszyscy uczestnicy dostali drobną nagrodę w postaci różnych breloczków do wyboru.

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs „Pięknie czytam”

W poniedziałek, 25 stycznia, drugoklasiści byli bardzo podekscytowani. Tego właśnie dnia miał się odbyć konkurs pięknego czytania. Wzbudził on wielkie zainteresowanie dzieci. Wzięło w nim udział czternaścioro, czyli większość obecnych tego dnia w świetlicy. Ich zadaniem było jak najlepsze przeczytanie fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Fochy fortuny czyli niezwykły słownik Kuby i Buby”. Książka ta, jak można się zorientować już po tytule, ma w swoim tekście wiele trudnych słów, których rzadko się używa.

Wszyscy uczestnicy poradzili sobie doskonale z czytanym tekstem, a jego treść na tyle zainteresowała wszystkie dzieci, że wiele z nich postanowiło tę książkę przeczytać w całości.

      I miejsce            Franek           kl. II a

     II miejsce            Maja               kl. II b

                                Piotr               kl. II a

                                Emilka           kl. II b

                                Janek             kl. II b

     III miejsce           Staś                kl. II b

                                Franek           kl. II b

     Wyróżnienie       Ula                  kl. II a

                                Krzyś              kl. II a

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Dzień Babci i Dziadka

W tym tygodniu przypadają jedne z najważniejszych świąt rodzinnych. Mowa tu o Dniu Babci, który przypada 21 stycznia, i Dniu Dziadka, który przypada 22 stycznia. Są to jedne z ważniejszych dni w roku zarówno dla babć i dziadków, jak i dzieci.

W świetlicowej gromadzie dzieci cały tydzień przygotowywały się do ich obchodów. Dzieci rozmawiały z paniami o tym jaką rolę pełnią seniorzy w społeczeństwie, czym się zajmują, w czym nam pomagają, jak zmieniła się ich rola od czasu gdy babcie i dziadkowie byli dziećmi. Wszystkie dzieci miały możliwość opowiedzenia koleżankom i kolegom o swoich babciach i dziadkach oraz o tym jak najbardziej lubią spędzać z nimi czas.

Dzieci wykonały własnoręcznie prezenty dla swoich babć i dziadków. Najmłodsza grupa świetlicowa, podczas twórczej i radosnej aktywności, przygotowała upominki – obrazki. Grupa drugoklasistów również przygotowała obrazki – zawieszki korzystając z różnorodnych, kolorowych materiałów i bogatej wyobraźni autorów. Ich motywem przewodnim było serce, które z miłością od nich otrzymują. Trzecioklasiści  wykonali bogato zdobione obrazki – ramki z życzeniami oraz malowane farbami upominki z masy solnej.

Dzieci opowiadały, że prezenty bardzo ucieszyły adresatów.

Jolanta Thiel

Fotorelacja w GALERII


Świetlicowe zawody sportowe klas II i III

            19 października odbyły się w świetlicy, organizowane co roku, jesienne zawody sportowe dla klas II i III. Mimo, że różniły się od zawodów z poprzednich lat – miejscem ich rozgrywania nie była tradycyjnie sala gimnastyczna tylko bieżnia na boisku szkolnym – jak zawsze towarzyszyły im duże emocje i przyniosły dzieciom widoczną radość. Dodatkowo jesiennego charakteru dodawała aura, w jakiej odbywały się zawody, nie przeszkadzająca dzieciom w dobrej zabawie.

Panie Jolanta Thiel i Brygida Kovacs przygotowały dla dzieci kilka konkurencji rozgrywanych na zasadzie wyścigów rzędów. Zadaniem uczestników był bieg do słupka, bieg slalomem, przekładanie piłki z miejsca na miejsce, toczenie piłki. Dzieci znakomicie radziły sobie z tymi konkurencjami i dopingowały siebie nawzajem.

Pomimo tego, że przyznawane były drużynom po każdej konkurencji punkty, chodziło przede wszystkim o wspólną zabawę i dzieci wiedziały, że każdy otrzyma na zakończenie niespodziankę. Kiedy punkty zostały podliczone, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że każda z drużyn uzyskała taką samą liczbę punktów, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.  

Brygida Kovacs

Fotorelacja w GALERII


Konkurs plastyczny

W świetlicy, wśród klas trzecich, odbył się konkurs plastyczny: „Przyszła Jesień”. Konkurs trwał przez 2 tygodnie na przełomie września oraz października. Dzieci miały możliwość wykonania kilku rodzajów prac pod okiem i przy pomocy oraz wskazówkach opiekunki klas trzecich p. Moniki Jeżyk. Były trzy rodzaje prac do wykonania, dzieci dowolnie mogły wybrać rodzaj pracy a niektóre wykonały nawet wszystkie 3 prace. Główna technika wykonania prac były to: kredki, pastele, krepa, papier kolorowy oraz nożyczki i klej. Do konkursu przystąpiło 15 dzieci z klas trzecich: a, b i c. Ponieważ jest to czas jesiennych plonów oraz zbiorów, część dzieci wykonała kolorowe jabłka i gruszki z papieru. Jesienią jeże aktywnie szykują się do zimy – część dzieci wykonała wesołe jeże. Część dzieci wykonała kolorowe, jesienne drzewa pastelami.

Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone: 1 miejsce Barbara z klasy 3c, 2 miejsce Agata z klasy 3c, 3 miejsce Ewa z klasy 3b. Pozostali uczestnicy także otrzymali drobne nagrody pocieszenia – zakładki. Gratulujemy!

Monika Jeżyk

Fotorelacja w GALERII


Dzień Chłopaka

Z okazji Dnia Chłopaka (30 września) w naszej świetlicy, odbył się w klasach pierwszych teleturniej zwany Bingo. Na stołach pojawiły się plansze z liczbami do zakreślania dla każdego uczestnika oraz prawdziwa maszyna losująca piłeczki z numerami. Zabawa dostarczyła nam tyle pozytywnych emocji, że z chęcią będziemy z niej korzystać częściej. Na zakończenie dzieci otrzymały drobny upominek.

         Drugo i trzecioklasiści z okazji Dnia Chłopaka obejrzeli zabawne filmiki, ze zwierzętami w roli głównej, na YouTube oraz prezentację pt.: „Dzień Chłopaka”, gdzie były przedstawione typowe chłopięce marzenia i piękne życzenia z okazji ich święta. Na koniec chłopcy otrzymali ciasteczka z czego byli bardzo zadowoleni.

         Święto chłopaków w świetlicowej gromadzie zakończyło się wspólnymi zabawami na placu zabaw i boisku szkolnym.

Fotorelacja w GALERII


Integracyjne zabawy sportowe dla klas I

Korzystając z uroków wrześniowej pogody, klasy pierwsze wzięły udział w zabawach integracyjnych na boisku szkolnym. Pierwszego dnia dzieci bawiły się z piłkami w zmodyfikowaną zabawę Zbijak. W aktywności tej, bardzo ważna była zwinność i uważność, aby uniknąć dotknięcia piłką.

Kolejnego słonecznego popołudnia dzieci podzieliły się na dwa zespoły i odbył się bieg rzędów. Zadanie nie było łatwe, bo każda drużyna musiała jak najszybciej pokonać tor z zadaniami. Uczestnikom towarzyszyło dużo radości i spontaniczności, a dzieci wykazały się zaangażowaniem oraz współpracą. Dla wszystkich Pierwszaków przygotowane zostały drobne upominki.

Paulina Postaremczak-Wójtowicz

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa nr 11 w Poznaniu
os. Wichrowe Wzgórze 119
61-699 Poznań
tel.(fax): (61) 823-04-31

Skip to content