Klasy IV-VIII

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP11

Dzień chłopca w 5A

Elektromagnetyzm w akcji – projekt uczniów klasy 5b

Uczniowie klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu mieli zaszczyt zaprezentować się na Festiwalu Science on Stage Poland prezentując swój projekt pt. ”Elektromagnetyzm w akcji” otrzymując wyróżnienie w kategorii kompetencje cyfrowe i edukacja STEAM.

Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie elektromagnetyzmu oraz integracja zagadnień z różnych obszarów nauk przyrodniczych z matematyką i informatyką. Projekt polegał na cyklicznych spotkaniach dzieci.

W ramach tych spotkań odbywały się warsztaty. W warsztatach brało udział 9 osób, z którymi prowadzono zajęcia. Podczas tych zajęć dzieci zapoznawały się z podstawowymi zasadami pracy z urządzeniami zasilanymi prądem (w tym z zasadami BHP). Poznały podstawowe prawa fizyki dotyczące elektromagnetyzmu i opisujące je pojęciami matematycznymi. Uczyli się posługiwać prostymi narzędziami (np. lutownica, pistolet klejowy). Podczas pracy indywidualnej uczniowie wykonywali proste urządzenia np. kompas, elektromagnes, różne modele silników, generator prądu.

Następnie w 3 grupach  3-osobowych uczniowie wykonywali własny model urządzenia (z wykorzystaniem umiejętności informatycznych), prezentuje jego działanie w kreatywny sposób. Niewątpliwie mali odkrywcy rozwinęli swoje zainteresowania i są lepiej przygotowani do czekających ich zmagań na lekcjach fizyki.

Osobą odpowiedzialną za te spotkania była wychowawczyni klasy, a efekty tej kilkumiesięcznej pracy zarejestrowane zostały na zmontowanym filmie. Ale nie tylko dzieci zostały zaangażowane w realizację projektu. Również dorośli mieli możliwość współpracy w trakcie zorganizowanych dla uczniów warsztatów fizycznych.

Osobami prowadzącymi warsztaty byli Grażyna Marczak oraz Andrzej Marczak – wspierając uczestników swoim doświadczeniem za co ogromnie dziękujemy. Podczas finału Festiwalu  „Nauki Przyrodnicze na Scenie” , który odbył się 17-18.09.2021r. cała klasa miała okazję obejrzeć na platformie Teams wszystkie projekty, które brały udział w tym wydarzeniu. Były to dni niezwykłe fascynujące!

Zapraszamy do Galerii na fotorelację z projektu oraz na film poniżej:

W środę 15.09 na terenie naszej szkoły odbył się festyn z okazji Narodowego Dnia Sportu.

Nasz zespół pod opieką pani Moniki Kos zdobył wyróżnienie w projekcie “Elektromagnetyzm w akcji” Gratulacje 👏

W piątek uczniowie naszej szkoły wsparli akcję “Sprzątanie świata”.

Cała szkoła kozłuje akcja w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.

Kosmiczna galeria