Uczniowie klasy 7b mieli okazję spotkać się z przedstawicielką Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, która zapoznała młodzież ze skutkami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi palenia papierosów. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają zniszczone płuca palacza i porównać je do płuc zdrowej osoby. Mogli też przekonać się jak zgubne konsekwencje dla naszego organizmu niesie za sobą palenie czynne, ale też bierne.
Każdego roku w polskich szkołach odbywa się konsekwentna walka z paleniem wśród młodzieży w trosce o zdrowie przyszłych pokoleń.
W Polsce obowiązuje ustawa antynikotynowa zakazująca palenia e-papierosów i papierosów tradycyjnych w przestrzeni publicznej, czyli w miejscach takich jak: szkoły, urzędy, przystanki autobusowe, kawiarnie, restauracje, itp. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi kara grzywny do 500zł, a w przypadku osób niepełnoletnich może to być także wniesienie sprawy do sądu rodzinnego.
Dlatego też ważna jest profilaktyka i to, jaki przykład dzieciom i młodzieży będą dawać dorośli, ponieważ samo zakazywanie młodym ludziom palenia nie przyniesie rezultatów, jeśli dorośli nie będą świecić przykładem.
PAMIĘTAJCIE – Należy zadbać o swoje zdrowie oraz życie i nie spalić się na starcie!
Projekt ten z wykorzystaniem kompetencji kulturowych i językowych realizowaliśmy w naszej szkole w ramach programu Erasmus+ „Nasza Europa” finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub FRSE. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.